Chirurgia plastyczna

Plastyka brzucha po ciąży – kiedy warto ją zrobić?

Plastyka brzucha po ciąży – kiedy warto ją zrobić?

Obwisła skóra na brzuchu i nadmiar tkanki tłuszowej po ciąży to rzecz naturalna, ale czasem trudna do zaakceptowania. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest platyka brzucha. Co zrobić, aby pozbyć się wszelkich niedoskonałości, pytamy dr n. med. Darię Charytonowicz, chirurga plastyka.

Jak dbać o siebie po urodzeniu dziecka? 

Po ciąży trzeba przestawić się na zdrowy tryb życia. Starajmy się rozsądnie komponować dietę, dotleniajmy się i powoli powracajmy do aktywności fizycznych. Kiedy to nie wystarcza i nasz brzuszek nas nie satysfakcjonuje warto udać się na konsultacje do specjalisty – chirurga plastyka. Jeśli naszym problemem jest tylko nadmiar tłuszczyku, z którym nie możemy sobie poradzić, zazwyczaj wystarczy zabieg liposukcji, czyli odessania miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Plastyka brzucha po ciąży – kiedy jest konieczna?

Po ciąży problemem jest najczęściej nadmiar skóry na brzuchu, co można na to zaradzić?

Na nadmiar skóry na brzuchu liposukcja nie wystarczy. Wtedy konieczna jest plastyka brzucha. Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha, polega na usunięciu nadmiaru skóry z brzucha, zeszyciu rozstępu mięśni prostych, aby brzuch nie był wypukły i żeby pacjentka odzyskała talię. Taka operacja brzucha trwa ok. 2,5-3,5 godziny. Nacinamy skórę w dole brzucha od jednego do drugiego kolca biodrowego. Blizna jest długa, ale projektujemy ją w taki sposób, aby była schowana w bieliźnie. Następnie podnosimy płat skórno-tłuszczowy. Jeśli jest taka potrzeba, to zszywamy rozstęp mięśni prostych. Podniesiony płat „naciągamy” i usuwamy nadmiar skóry. Pępek zostaje przesunięty w nowe miejsce, a skórę szyjemy warstwowo. Na koniec zakładamy opatrunki. Pacjentka pozostaje w klinice przez dwie doby.

W jakim czasie po porodzie możemy wykonać plastykę brzucha?

Plastykę brzucha wykonkuje się najwcześniej 6 miesięcy po porodzie. Czasem jednak warto poczekać trochę dłużej, aby nasz organizm miał szanse wrócić do formy.

Plastyka brzucha – efekty

Jak długo musimy czekać na pojawienie się wymarzonego efektu plastyki brzucha?

Po operacji plastycznej brzuch jest mocno napięty, więc przez pierwszy tydzień chodzimy delikatnie pochylone, a przez 6-8 tygodni nosimy specjalny pas pooperacyjny. Pierwsza wizyta kontrolna i usunięcie szwów z pępka ma miejsce po tygodniu od zakończenia plastyki brzucha. Następnie po około dwóch tygodniach usuwamy pozostałe szwy. Po plastyce brzucha możemy spokojnie karmić dziecko piersią. Do aktywności fizycznej wrócimy po mniej więcej dwóch miesiącach. Wtedy też zobaczymy końcowy rezultat, czyli płaski, jędrny brzuch. Dobrze, jeśli przed operacją mamy stabilną wagę ciała, bo daje to gwarancję najlepszego efektu.

Plastyka brzucha – przeciwskazania

W jakich przypadkach musimy zrezygnować z plastyki brzucha?

Przeciwwskazaniem do wykonania plastyki brzucha jest zły stan ogólny pacjentki np. nieuregulowane choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Tak, jak w przypadku każdej operacji estetycznej, pacjentka musi mieć dobre wyniki badań. Przeszkodą jest również otyłość (BMI > 30).

A jeśli obawiamy się inwazyjnych zabiegów? Co nam proponuje medycyna estetyczna jako alternatywę?

To prawda, że pacjentki często pytają o mniej inwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń Hi-Tech wykorzystujących między innymi ultradźwięki, czyli tzw. HIFU. Niestety w przypadku dużego nadmiaru skóry czy wypukłego brzucha, spowodowanego rozstępem mięśni, nie są one skuteczne.

 


_H4Z0814bb.jpg

Dr n. med. Daria Charytonowicz
Chirurg plastyczny, Lekarz medycyny estetycznej
Klinika Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt
oraz Szpital Kliniczny im. prof. W.Orłowskiego w Warszawie

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner