Chirurgia plastyczna

Czeka cię operacja plastyczna? Wybór odpowiedniej kliniki i chirurga plastycznego masz już za sobą? Ale to nie wszystko! Decydując się na tego typu procedurę, musisz się do niej odpowiednio przygotować, a po zabiegu przestrzegać zaleceń pooperacyjnych. O tym, jak powinna wyglądać dieta przed i po operacji plastycznej opowiada dr n. med. Magdalena Jodkiewicz, dietetyczka z kliniki One Clinic.

Przygotowanie do operacji plastycznej

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej to z reguły inwazyjne procedury. Odpowiednie przygotowanie do operacji plastycznej oraz przestrzeganie zaleceń lekarza już po zabiegu, są tak samo ważne, aby móc powrócić do prawidłowego funkcjonowania i cieszyć się z rezultatów operacji. W drodze przygotowania do operacji powinniśmy wykonać szereg badań laboratoryjnych. Dzięki temu lekarz oceni, stan naszego zdrowia i ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Czy występuje anemia, cukrzyca lub zaburzenia w gospodarce elektrolitowej – są to niezbędne informacje dla chirurga plastyka, który będzie wykonywał zabieg. Przeciwwskazaniem będzie niedożywienie oraz znaczna nadwaga, gdyż nadmiar tkanki tłuszczowej może przyczyniać się do występowania stanu zapalnego i trudniej gojących się ran.

Dlaczego trzeba przestrzegać diety przed i po operacji plastycznej?

Rola diety po operacji i zdyscyplinowanie pacjenta jest nieocenione w powrocie do zdrowia. – Odpowiedni sposób żywienia po operacji ma wpływ na powodzenie zabiegu, a także lepszą rekonwalescencję. Decydując się na operację plastyczną, pacjent oczekuje poprawy estetyki wyglądu, a zdrowa i dobrze zbilansowana dieta może tylko polepszyć oczekiwany efekt. Zmiana nawyków żywieniowych pomoże w powrocie do pełnej sprawności i pozwoli na utrzymanie efektów zabiegu – tłumaczy dr n. med. Magdalena Jodkiewicz.

Dieta przed operacją

Czy przed operacjami plastycznymi konieczne jest zastosowanie specjalnych zaleceń żywieniowych? – Żywienie przedoperacyjne jest ważnym elementem prehabilitacji. Dobrze zbilansowana dieta, ze szczególnym uwzględnieniem białka może poprawić wyniki operacji, skrócić czas regeneracji i rekonwalescencji oraz wspomoże proces gojenia się ran po zabiegu. Przed operacją dieta nie musi być lekkostrawna, jednak zależy to od stanu przewodu pokarmowego. W przypadku braku dolegliwości trawiennych zasady żywienia powinny opierać się na modelu Talerza Zdrowego Żywienia – mówi dr n. med. Magdalena Jodkiewicz, dietetyczka. Kiedy w drodze przygotowania organizmu najlepiej wprowadzić dietę? – Przed operacją zaleca się, żeby już na ok. 10-14 dni zacząć dbać o swój sposób żywienia. Można też rozważyć zwiększenie udziału w diecie składników immunomodulujących, takich jak np. antyoksydanty znajdujące się między innymi w warzywach i owocach, a także omega-3, które działają przeciwzapalnie, a ich źródłem w pożywieniu są: tłuste ryby, owoce morza, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany, nasiona lnu, orzechy włoskie. Inne składniki immunomodulujące to też arginina, glutamina czy nukleotydy – dodaje ekspertka One Clinic.

Jaką dietę stosować w przypadku liftingu twarzy?

Po każdej operacji pacjent wychodzi do domu z listą specjalnych zaleceń żywieniowych. Wskazania te będą się różnić ze względu na rodzaj pokarmów i w zależności od typu operacji plastycznej. Jaka dieta będzie konieczna po liftingu twarzy? – W przypadku face liftingu i sytuacji kiedy pacjent przez kilka dni ma problemy z przyjmowaniem pokarmów stałych, można zastosować dietę płynną lub papkowatą, która ułatwi jedzenie do czasu zejścia opuchlizny. Dieta ta również powinna być kompletna pod względem składu makro- i mikroskładników. Jeśli jednak po takim zabiegu pacjent dobrze się czuje i nie ma problemów z gryzieniem to nie ma konieczności stosowania diety rozdrobnionej – zaznacza dietetyczka.

Dieta po plastyce brzucha

Po operacji brzucha także należy zwrócić uwagę na spożywane pokarmy. – W przypadku plastyki brzucha należy zadbać, aby nie doprowadzić do zaparć, które mogą spowodować dyskomfort i niepotrzebne napięcia brzucha. Z tego powodu istotna jest odpowiednia podaż błonnika (standardowo na poziomie 25g/dzień), a także dobre nawodnienie, czyli ok. 2l wody dziennie. Ilość błonnika w diecie najlepiej realizować przez spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz odpowiednią ilość warzyw i owoców (ok. 500-600g/ dzień) – tłumaczy dr n. med. Magdalena Jodkiewicz.

Dieta po operacji plastycznej – zalecenia

Czy ostre przyprawy należy wyeliminować z diety po operacji? – Jeżeli zabieg dotyczy okolic brzucha z diety warto wykluczyć produkty ostre oraz wzdymające, które mogłyby spowodować dolegliwości trawienne w obszarze bólowym po operacji – wyjaśnia ekspertka One Clinic. – Dieta po operacji powinna być dobrze zbilansowana i kompletna. Należy brać pod uwagę problemy żywieniowe pacjenta. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż wszystkich witamin i składników mineralnych. W związku z tym należy wybierać produkty dobrej jakości oraz jak najmniej przetworzone. Po operacji warto również włączyć do diety produkty o działaniu przeciwzapalnym i unikać tych, które będą ten stan zapalny wzmagać. Produkty spożywcze o działaniu przeciwzapalnym mogą pomóc w zapobieganiu nadmiernemu obrzękowi oraz nadmiernemu zasinieniu po zabiegu – tłumaczy dr n. med. Jodkiewicz.

Czy po narkozie wymagana jest specjalna dieta?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na narkozę konieczną z uwagi na charakter operacji plastycznych. – Często po narkozie z powodu możliwych nudności i wymiotów lekarz może zalecić krótkotrwałe stosowanie diety lekkostrawnej, która odciąży przewód pokarmowy. Oznacza to, że po operacji należy unikać tłustych i ciężkostrawnych produktów spożywczych oraz ograniczyć ilość błonnika w jadłospisie. Dieta ta nie powinna być stosowana przez wiele tygodni „na wszelki wypadek”, ponieważ może spowodować zaparcia – zaznacza ekspertka.

dr n med Magdalena Jodkiewicz One Clinicdr n. med. Magdalena Jodkiewicz -  dietetyczka, klinika One Clinic

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner