Czeka cię operacja plastyczna? Wybór odpowiedniej kliniki i chirurga plastycznego masz już za sobą? Ale to nie wszystko! Decydując się na tego typu procedurę, musisz się do niej odpowiednio przygotować, a po zabiegu przestrzegać zaleceń pooperacyjnych. O tym, jak powinna wyglądać dieta przed i po operacji plastycznej opowiada dr n. med. Magdalena Jodkiewicz, dietetyczka z kliniki One Clinic.

Przygotowanie do operacji plastycznej

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej to z reguły inwazyjne procedury. Odpowiednie przygotowanie do operacji plastycznej oraz przestrzeganie zaleceń lekarza już po zabiegu, są tak samo ważne, aby móc powrócić do prawidłowego funkcjonowania i cieszyć się z rezultatów operacji. W drodze przygotowania do operacji powinniśmy wykonać szereg badań laboratoryjnych. Dzięki temu lekarz oceni, stan naszego zdrowia i ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Czy występuje anemia, cukrzyca lub zaburzenia w gospodarce elektrolitowej – są to niezbędne informacje dla chirurga plastyka, który będzie wykonywał zabieg. Przeciwwskazaniem będzie niedożywienie oraz znaczna nadwaga, gdyż nadmiar tkanki tłuszczowej może przyczyniać się do występowania stanu zapalnego i trudniej gojących się ran.

reklama
Art2 - Sunekos

Dlaczego trzeba przestrzegać diety przed i po operacji plastycznej?

Rola diety po operacji i zdyscyplinowanie pacjenta jest nieocenione w powrocie do zdrowia. – Odpowiedni sposób żywienia po operacji ma wpływ na powodzenie zabiegu, a także lepszą rekonwalescencję. Decydując się na operację plastyczną, pacjent oczekuje poprawy estetyki wyglądu, a zdrowa i dobrze zbilansowana dieta może tylko polepszyć oczekiwany efekt. Zmiana nawyków żywieniowych pomoże w powrocie do pełnej sprawności i pozwoli na utrzymanie efektów zabiegu – tłumaczy dr n. med. Magdalena Jodkiewicz.

Dieta przed operacją

Czy przed operacjami plastycznymi konieczne jest zastosowanie specjalnych zaleceń żywieniowych? – Żywienie przedoperacyjne jest ważnym elementem prehabilitacji. Dobrze zbilansowana dieta, ze szczególnym uwzględnieniem białka może poprawić wyniki operacji, skrócić czas regeneracji i rekonwalescencji oraz wspomoże proces gojenia się ran po zabiegu. Przed operacją dieta nie musi być lekkostrawna, jednak zależy to od stanu przewodu pokarmowego. W przypadku braku dolegliwości trawiennych zasady żywienia powinny opierać się na modelu Talerza Zdrowego Żywienia – mówi dr n. med. Magdalena Jodkiewicz, dietetyczka. Kiedy w drodze przygotowania organizmu najlepiej wprowadzić dietę? – Przed operacją zaleca się, żeby już na ok. 10-14 dni zacząć dbać o swój sposób żywienia. Można też rozważyć zwiększenie udziału w diecie składników immunomodulujących, takich jak np. antyoksydanty znajdujące się między innymi w warzywach i owocach, a także omega-3, które działają przeciwzapalnie, a ich źródłem w pożywieniu są: tłuste ryby, owoce morza, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany, nasiona lnu, orzechy włoskie. Inne składniki immunomodulujące to też arginina, glutamina czy nukleotydy – dodaje ekspertka One Clinic.

Jaką dietę stosować w przypadku liftingu twarzy?

Po każdej operacji pacjent wychodzi do domu z listą specjalnych zaleceń żywieniowych. Wskazania te będą się różnić ze względu na rodzaj pokarmów i w zależności od typu operacji plastycznej. Jaka dieta będzie konieczna po liftingu twarzy? – W przypadku face liftingu i sytuacji kiedy pacjent przez kilka dni ma problemy z przyjmowaniem pokarmów stałych, można zastosować dietę płynną lub papkowatą, która ułatwi jedzenie do czasu zejścia opuchlizny. Dieta ta również powinna być kompletna pod względem składu makro- i mikroskładników. Jeśli jednak po takim zabiegu pacjent dobrze się czuje i nie ma problemów z gryzieniem to nie ma konieczności stosowania diety rozdrobnionej – zaznacza dietetyczka.

Dieta po plastyce brzucha

Po operacji brzucha także należy zwrócić uwagę na spożywane pokarmy. – W przypadku plastyki brzucha należy zadbać, aby nie doprowadzić do zaparć, które mogą spowodować dyskomfort i niepotrzebne napięcia brzucha. Z tego powodu istotna jest odpowiednia podaż błonnika (standardowo na poziomie 25g/dzień), a także dobre nawodnienie, czyli ok. 2l wody dziennie. Ilość błonnika w diecie najlepiej realizować przez spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz odpowiednią ilość warzyw i owoców (ok. 500-600g/ dzień) – tłumaczy dr n. med. Magdalena Jodkiewicz.

Dieta po operacji plastycznej – zalecenia

Czy ostre przyprawy należy wyeliminować z diety po operacji? – Jeżeli zabieg dotyczy okolic brzucha z diety warto wykluczyć produkty ostre oraz wzdymające, które mogłyby spowodować dolegliwości trawienne w obszarze bólowym po operacji – wyjaśnia ekspertka One Clinic. – Dieta po operacji powinna być dobrze zbilansowana i kompletna. Należy brać pod uwagę problemy żywieniowe pacjenta. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż wszystkich witamin i składników mineralnych. W związku z tym należy wybierać produkty dobrej jakości oraz jak najmniej przetworzone. Po operacji warto również włączyć do diety produkty o działaniu przeciwzapalnym i unikać tych, które będą ten stan zapalny wzmagać. Produkty spożywcze o działaniu przeciwzapalnym mogą pomóc w zapobieganiu nadmiernemu obrzękowi oraz nadmiernemu zasinieniu po zabiegu – tłumaczy dr n. med. Jodkiewicz.

Czy po narkozie wymagana jest specjalna dieta?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na narkozę konieczną z uwagi na charakter operacji plastycznych. – Często po narkozie z powodu możliwych nudności i wymiotów lekarz może zalecić krótkotrwałe stosowanie diety lekkostrawnej, która odciąży przewód pokarmowy. Oznacza to, że po operacji należy unikać tłustych i ciężkostrawnych produktów spożywczych oraz ograniczyć ilość błonnika w jadłospisie. Dieta ta nie powinna być stosowana przez wiele tygodni „na wszelki wypadek”, ponieważ może spowodować zaparcia – zaznacza ekspertka.

dr n med Magdalena Jodkiewicz One Clinicdr n. med. Magdalena Jodkiewicz -  dietetyczka, klinika One Clinic

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
Offlabel_konferencja_pazdziernik_2023
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

  • Kosmetyczne hity: kwiecień 2023 – wybór redakcji!
    Kosmetyczne hity: kwiecień 2023 – wybór redakcji! Przygotowaliśmy dla was zestawienie kosmetycznych hitów miesiąca. Znajdziecie tu bestsellery i nowości, które warto znać! Wraz z nadejściem wiosny, przyszedł czas na odświeżenie…
  • Jak odmłodzić okolicę oka? Ekspert wyjaśnia
    Jak odmłodzić okolicę oka? Ekspert wyjaśnia Proces starzenia się okolicy oka jest bardzo złożony. To właśnie ten obszar często jako pierwszy zaczyna zdradzać oznaki upływającego czasu. Jednym z największych…
  • Gdy skóra potrzebuje odbudowy!
    Gdy skóra potrzebuje odbudowy! Rodzimy się zwykle z nieskazitelnie gładką skórą. Jednak w trakcie całego życia ulega ona uszkodzeniom. W efekcie chorób, urazów, ale też procesów starzenia,…
Baner