Dieta

Zaskakujące prawdy i mity dotyczące wegetarianizmu – sprawdź swoją wiedzę

Zaskakujące prawdy i mity dotyczące wegetarianizmu – sprawdź swoją wiedzę

Wegetarianizm - fakty i mity

Czy wegetarianizm jest zdrowy? Czy przekonania o tym, że człowiek bezwzględnie potrzebuje białka zwierzęcego i że dieta roślinna nie jest zdrowa, są prawdą? Sprawdźmy wszystkie fakty i mity o wegetarianizmie.

 

Wegetarianizm grozi niedoborem witaminy B12

Prawda. Witamina B12 w organizmie pełni szereg ważnych funkcji. Jest odpowiedzialna za dobrą kondycję układu nerwowego, wspomaga proces regeneracji i krwiotworzenia, a także reguluje metabolizm. Ponieważ występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, jajka czy mleko, u niektórych wegetarian mogą pojawić się objawy braku tej witaminy. Zauważalne jest to zwłaszcza u osób, które oprócz mięsa i ryby nie spożywają także mleka czy jajek. Konieczna jest wówczas konsultacja z lekarzem i dobranie odpowiedniego suplementu zawierającego witaminę B12.

Dieta wegetariańska nie jest tak zdrowa, jak dieta zawierająca mięso

Mit. To, czy nasza dieta będzie zdrowa, nie zależy od obecności w niej mięsa. Kluczem jest takie skomponowanie jadłospisu, by dostarczał wszystkich składników odżywczych. Mięso w diecie dostarcza nie tylko białka, ale i tłuszczu. Mięsożerca pochłaniający olbrzymie ilości tłustych rodzajów mięsa dość szybko może mieć problem z cholesterolem. Absolutnie nie oznacza to, że mięsna dieta jest niezdrowa, a jedynie, że powinniśmy wybierać chude mięso. I w tym przypadku możemy zadać sobie pytanie: czy wegetarianizm jest zdrowy? Okazuje się, że także nie, bo wielu wegetarian co prawda wyklucza mięso, ale za to nie żałuje sobie prostych węglowodanów, słodyczy, chipsów i napojów gazowanych. Wiele zależy od zdrowego rozsądku. Przeanalizujmy zatem kolejne fakty i mity.

Dieta wegetariańska może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka

Prawda. Z taką sytuacją spotykamy się zazwyczaj w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich występuje, gdy rodzice dziecka stosują bardzo restrykcyjną dietę i nie pozwalają dziecku na spożywanie mleka, ryb czy jajek. Z drugim przypadkiem mamy do czynienia wówczas, kiedy rodzice co prawda podają dziecku ryby, mleko i jajka, ale ta dieta jest mało bogata w białko i witaminy, gdyż nie skonsultowali jej z lekarzem czy dietetykiem. W diecie wegetariańskiej dzieciom brakuje zwłaszcza białka, wapnia i żelaza. Białko potrzebne jest do wzrostu organizmu, żelazo do procesów krwiotwórczych, a wapń – by maluch miał zdrowe i mocne kości. Mądra mama wegetarianka powinna skonsultować się z lekarzem czy dietetykiem i tak dobrać maluchowi dietę wegetariańską, by nie brakowało w niej potrzebnych mu substancji odżywczych.

Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska może być stosowana przez kobiety w ciąży

Prawda. Wiadomość o tym, że kobieta zostanie matką, nie musi oznaczać dla niej rezygnacji z własnych przekonań dotyczących jedzenia. Jednak w takim wypadku należy bezwzględnie skonsultować się ze swoim lekarzem i poprosić o ułożenie specjalnej diety wegetariańskiej. W tym okresie kobieta powinna pilnować wszystkich badań i sprawdzać poziom żelaza. Czasem jest on bowiem bardzo niski, nawet u kobiet, które jedzą mięso. Jeśli lekarz zauważy, że mimo stosowania odpowiedniej diety kobiecie brakuje danego składnika mineralnego, powinien zalecić odpowiednią suplementację.

Wegetarianizm prowadzi do anemii

Mit. Anemia może wystąpić zarówno u wegetarian, jak i u mięsożerców. Do jej przyczyn należą m.in. niedobory żelaza i witaminy B12, które obecne są głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dzięki dobrze zbilansowanej diecie i ewentualnej suplementacji wegetarianie nie muszą obawiać się anemii.

Wegetarianie nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości białka

Mit. Nie ma badań, które by to potwierdziły. To prawda, że zawarte w mięsie białko uważane jest za pełnowartościowe, jednak nie skazuje to wegetarian na jego niedobory. Wielu dostarcza białka spożywając mleko, jajka czy ryby, ale też warzywa strączkowe. Najważniejsze, by tak skomponować dietę, aby zawarte w niej produkty były w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości białka.

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner