Czy soki owocowe są zdrowe?

Czy soki owocowe są zdrowe?

Podczas letnich upałów codzienną dawkę płynów warto uzupełnić o porcję soków owocowych. To prawdziwa bomba witaminowa, która oprócz orzeźwienia pozwoli ci uzupełnić potrzebne składniki mineralne.

Według ekspertów owoce, warzywa lub soki powinniśmy spożywać pięć razy dziennie. Niestety jak wynika z badań jedynie 7% Polaków stosuje się do tych zaleceń. Warto wiedzieć, że organizm nie potrafi magazynować wielu składników (np. witamin), które odgrywają ogromną rolę w jego funkcjonowaniu. Tak się dzieje w przypadku witaminy C, która jest regularnie wypłukiwana z naszego ustroju. Dlatego, aby utrzymać jej optymalny poziom należy dostarczać ją w sposób ciągły. I właśnie tutaj swoją ogromną rolę odgrywają warzywa, owoce oraz soki, które spożywane w odstępach czasowych pozwolą na bieżąco uzupełniać braki witamin i soli mineralnych.

Bez polepszaczy

Sok owocowy to nic innego jak produkt zawierający 100% wsadu owocowego. Może składać się z soku wyciśniętego bezpośrednio z owoców lub otrzymanego z soku zagęszczonego. Jak informuje Krajowa Unia Producentów Soków, żaden sok nie może zawierać sztucznych barwników czy aromatów oraz nie może być konserwowany chemicznie. Dopuszczalne jest jedynie dodawane witamin i soli mineralnych. Natomiast, co jest bardzo pocieszające, znaczna ilość soków w Polsce nie jest dodatkowo słodzona. Cały proces produkcji soków składa się z kilku etapów. Po pierwsze - dokładne mycie owoców. Następnie cały surowiec jest przebierany, po czym następuje proces rozdrabniania, tłoczenia bądź wyciskania. Na końcu soki poddawane są pasteryzacji. To naturalny proces utrwalania za pomocą podgrzania. Dokładnie tak samo postępują nasze mamy czy babcie przygotowując konfitury na zimę. Pasteryzacja ma ona na celu zniszczenie wszystkich bakterii oraz drobnoustrojów. W żaden sposób nie przyczynia się ona do zmniejszenia wartości odżywczych ani smakowych produktów. Niestety wciąż zbyt mało pijemy soków. Statystyczny Polak wypija 82,5 szklanki (po 200 ml) soków w ciągu roku, czyli jedną co 4 - 5 dni. Wówczas podobnie jak mieszkańcy większości krajów świata, najchętniej sięgamy po sok pomarańczowy. Z raportu opublikowanego w 2010 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Soków Owocowych (European Fruit Juice Association AIJN) wynika, że co czwarty litr wypijanego w naszym kraju soku to właśnie sok pomarańczowy (25,4%). Na dalszych pozycjach uplasowały się: sok marchwiowym (marchew przez jedną z dyrektyw Unii Europejskiej została uznana za owoc), jabłkowy oraz grejpfrutowy.

Superowoce - soki owocowe a dieta

Określenie superfruits (superowoce) po raz pierwszy zostało użyte w 2005 na określanie prozdrowotnych właściwości owoców jagodowych oraz tych o ciemnej skórce. Wykazują one bowiem większą niż inne owoce zdolność do pochłaniania szkodliwych wolnych rodników, które są odpowiedzialne za uszkodzenia komórek. Do superfruits zaliczamy: aronię, czerwone winogrona, czarne jagody, czarną porzeczkę, açai czy jagody goji. Aronia to kuzynka jarzębiny, której krzewy odkryto około 300 lat temu na terenie dzisiejszej Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Jest znana przede wszystkim z tego, że skutecznie obniża wysokie ciśnienie. Aby osiągnąć zadowalające rezultaty należy przez miesiąc, trzy razy dziennie przed posiłkiem wypijać ok. 30ml soku, są to zdrowe soki owocowe. Na tym jej zalety się nie kończą. Zawiera bioflawonoidy (naturalnie występujące substancje w roślinach nadające im barwę) oraz rutynę, które utrzymują w dobrej kondycji naczynia krwionośne. Aronia zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ściankach tętnic, chroni przed chorobami serca, miażdżycą, a także działa uspokajająco. Natomiast żurawina przybyła do nas ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej. Stosuje się ją zwłaszcza w profilaktyce oraz walce ze stanami zapalnymi układu moczowego, gdyż wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Czy soki owocowe są zdrowe? Jak najbardziej - co istotne powinna znaleźć się w diecie osób dbających o serce. Regularne picie soku z żurawin minimalizuje ryzyko zapadalności na choroby wieńcowe oraz zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. I co ciekawe owoce żurawiny wpływają pozytywnie na higienę jamy ustnej. Chronią szkliwo przed próchnicą zapobiegając powstawaniu kamienia nazębnego. Należy również wspomnieć o troszkę zapomnianej przez nas czarnej porzeczce. W jej owocach kryje się bogactwo witaminy P, która jest szczególnie polecana kobietom w okresie menopauzy, gdyż łagodzi dokuczliwe uderzenia gorąca. Porzeczka pomaga zwalczyć zgagę, niestrawność oraz zaparcia. Dzięki obecności błonnika usuwa z naszego organizmu resztki pokarmowe, więc jest to dobry detoks sokami - poprawiając tym samym perystaltykę jelit i przyspieszając przemianę materii.

Cytrusy

Tak lubiany przez wszystkich sok pomarańczowy produkowany jest z owoców, które są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Ich uprawy rozlokowane są w ponad 100 krajach. Pomarańcze pochodzą z Chin, a do Europy przywędrowały w drugiej połowie XV wieku. Cenione są przede wszystkim za zawartość witaminy C. Warto dodać w 100 g tych owoców znajduje się 49 mg tej witaminy. W porównaniu z owocami dzikiej róży (500-5000 mg) czy czarną porzeczką (180 mg), nie jest to największa ilość. Pomarańcze są bogatym źródłem potasu. Działanie tego pierwiastka jest nieocenione dla naszego układu krążenia. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz udaru mózgu. Ponadto redukuje zmiany miażdżycowe, a także wspomaga dostarczanie tlenu do mózgu.

Soki owocowe a dieta - sok z grejpfruta

Z cytrusowej rodziny warto sięgnąć również po sok grejpfrutowy. Owoc ten zawiera trochę mniej witaminy C niż pomarańcze. W 100 g mieści się 40 mg tej witaminy. To jeden z najmniej kalorycznych soków. Soki na odchudzanie - tylko z grejpfruta. Wypijając 100 ml tego płynu dostarczymy sobie jedynie 36 kcal. Grejpfrut pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. Reguluje pracę jelit, przyspiesza przemianę materii oraz reguluje procesy trawienne. Soki warto na stałe włączyć do swojej diety, gdyż oprócz pysznego smaku, ze szczególną troskliwością dbają o nasze zdrowie. Dieta sokowa może być smaczna i przyjemna.

Między sokiem a nektarem

Oprócz soków owocowych na półkach sklepowych możemy spotkać nektary i napoje. Te pierwsze zawierają od 25% do 100% wsadu owocowego, a także dodatek wody, cukru lub kwasu cytrynowego. Podobnie jak sok, nektar nie może posiadać sztucznych barwników, aromatów ani konserwantów. Natomiast ilość wsadu owocowego w napojach kształtuje się w granicach 0,1% do 25%. Niestety mogą zawierać w swoim składzie dodatki niedozwolone przy produkcji soków czy nektarów.

 

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
IADE Akademia
reklama
Offlabel_konferencja_pazdziernik_2023
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner