Miewasz migreny? Ich przyczyną może być twoja dieta!

Miewasz migreny? Ich przyczyną może być twoja dieta!

Czym jest migrena? Nie jest to zwyczajny ból głowy, ani też choroba „hrabianek”, chociaż często jest traktowana przez otoczenie, pracodawców i lekarzy, jako wymówka, sposób na wyłudzenie zwolnienia i urwanie się z pracy. Taki „paluszek i główka” dorosłych. Nic bardziej mylnego. Ktokolwiek, choć raz, doświadczył ataku migreny, ten nigdy nie będzie bagatelizował tej dolegliwości u innych.

Dieta a migrena

Atak migreny to bardzo silny, napadowy, zwykle jednostronny ból głowy z towarzyszącymi mu nudnościami, wymiotami, ekstremalną nadwrażliwością na światło i dźwięk. U części pacjentów objawem poprzedzającym pojawienie się bólu jest tzw. „aura migrenowa” – zaburzenia widzenia, parestezja, zaburzenia koncentracji. Napady migrenowe mogą trwać od 4 godzin do 3 dni i występować nawet kilkanaście razy w miesiącu. Mogą być wywoływane przez wiele czynników, takich, jak uwarunkowanie genetyczne, stres, hormony, zmiana środowiska, spożywany pokarm, chemiczne dodatki do żywności, niedobory mikroelementów i witamin, pogoda, a nawet fazy księżyca. Dieta a migrena? Tak, wiele pokarmów może spowodować wzmożony ból głowy. Jak ograniczyć napady migreny? Przede wszystkim warto zastanowić się jakie są jej przyczyny.

Przyczyny i czynniki prowokujące migrenę

Przypuszczalnie duże znaczenie ma czynnik genetyczny, gdyż 90% osób cierpiących na migreny potwierdza w wywiadzie przypadki występowania tej dolegliwości w rodzinie. Pozostałe „wyzwalacze” ataków wymagają dokładnej, wnikliwej analizy danych zebranych podczas wywiadu oraz z kilkunasto-, kilkudziesięciodniowych notatek, prowadzonych przez pacjenta, dotyczących częstości posiłków, spożytych pokarmów, aktywności fizycznej itd. oraz występujących napadów migrenowych. Jednak ustalenie bezpośrednich przyczyn ataku jest niezwykle kłopotliwe, zarówno dla pacjenta, jak i dla prowadzącego lekarza lub dietetyka. Czynniki prowokujące migrenę mogą być wszędzie. Dieta, a bóle głowy - czego się wystrzegać? Szczególnie dotyczy to żywnościowych „wyzwalaczy”, których identyfikacja jest utrudniona ze względu na występowanie immunologicznych reakcji opóźnionych, których niekorzystny efekt może być zależny od ilości przyjętego pokarmu i wystąpić nawet 3 dni po spożyciu. Wbrew pozorom dieta i migrena mają ze sobą bardzo dużo wspólnego - u osób podatnych, wiele pokarmów wywołuje wzmożone efekty neurowaskularne i neurochemiczne, albo poprzez bezpośrednie działanie endogennych lub sztucznych związków chemicznych, albo poprzez uwalnianie mediatorów prozapalnych, takich jak cytokiny. Przykładem związków endogennych są aminy, w tym tyramina, oktopamina, fenyloetyloamina i histamina. Tyramina jest aminą występującą naturalnie w pokarmach, głównie dojrzewających serach, peklowanym, dojrzewającym i wędzonym mięsie, konserwach, marynatach i wędzonkach, a także w niektórych strączkowych. Powstaje naturalnie w procesie rozpadu białek podczas dojrzewania – starzenia się produktu. Najczęściej im produkt starszy i o większej zawartości białka, tym wyższe będzie stężenie tyraminy, a co za tym idzie nie będzie to dobre jedzenie na ból głowy.

Pokarmy życia

Ataki migrenowe mogą być również wywoływane przez dodatki do żywności, takie jak azotyny występujące w konserwach, glutaminian monosodowy stosowany w sosach sojowych, wędlinach, konserwach, daniach gotowych i nagminnie w kuchni azjatyckiej. Taniny i fenole zawarte w czarnej herbacie, bananach, skórce jabłek i w czerwonym winie oraz siarczyny powszechnie dodawane do win, są czasami wskazywane również, jako potencjalne czynniki wywołujące migrenę.

Terapeuta prowadzący pacjenta, powinien najpierw wykluczyć czynniki środowiskowe i hormonalne, a następnie wyeliminować z jego diety znane pokarmy migrenotwórcze. Należy jednak pamiętać o tym, że produkty zdefiniowane jako migrenotwórcze dla jednych, nie muszą tak samo działać u innych, zaś żywność powszechnie uznana za bezpieczną, może u niektórych wywoływać ataki migreny.
Jeżeli takie postępowanie nie pomaga, wskazane jest wykonanie testu MRT (Mediator Release Test) – Test Uwalniania Mediatorów, który pomoże zidentyfikować nadwrażliwości pokarmowe, mogące wywoływać migrenę.

Źródło: UiM (07)


Jagoda kosiorek 2Jagoda Koniarek 
specjalista dietetyki i żywienia człowieka, 
product manager w firmie ISO-LAB

.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
Offlabel_konferencja_pazdziernik_2023
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

  • Kosmetyczne hity: kwiecień 2023 – wybór redakcji!
    Kosmetyczne hity: kwiecień 2023 – wybór redakcji! Przygotowaliśmy dla was zestawienie kosmetycznych hitów miesiąca. Znajdziecie tu bestsellery i nowości, które warto znać! Wraz z nadejściem wiosny, przyszedł czas na odświeżenie…
  • Jak odmłodzić okolicę oka? Ekspert wyjaśnia
    Jak odmłodzić okolicę oka? Ekspert wyjaśnia Proces starzenia się okolicy oka jest bardzo złożony. To właśnie ten obszar często jako pierwszy zaczyna zdradzać oznaki upływającego czasu. Jednym z największych…
  • Gdy skóra potrzebuje odbudowy!
    Gdy skóra potrzebuje odbudowy! Rodzimy się zwykle z nieskazitelnie gładką skórą. Jednak w trakcie całego życia ulega ona uszkodzeniom. W efekcie chorób, urazów, ale też procesów starzenia,…
Baner