Dieta

Polacy mają nadwagę

Polacy z nadwagą! Jest coraz gorzej – zobacz wyniki badań

Nie jest tajemnicą, że problem nadwagi trawi nas już od wielu lat. Nieprawidłowa waga dotyczy już 44% pracujących Polaków. Nadwagę ma 27%, a z otyłością zmaga się już 12%. To wnioski z badania „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022”, które zostało zrealizowane przez Dailyfruits  we współpracy z Instytutem Medycyny Pracy. Skąd te rezultaty, mimo że twierdzimy, że odżywiamy się zdrowo? Przeczytaj!

Jak to jest z tym zdrowy odżywianiem?

Mimo niepokojących wyników dotyczących nieprawidłowej masy ciała, aż 65% respondentów badania sądzi, że odżywia się zdrowo. Niestety fakty temu przeczą. Jak wykazała analiza częstotliwości spożycia konkretnych kategorii produktów, dieta 77% z nich ma niskie natężenie cech prozdrowotnych. Badania dowodzą, że 2/3 polskich pracowników uznaje swój stan zdrowia za dobry lub bardzo dobry. Natomiast wśród nich aż 34% respondentów to osoby z nadwagą lub otyłością.

Porównanie wyników dwóch edycji badania „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków” potwierdza, że zauważalna jest niepokojąca tendencja wzrostowa w zakresie masy ciała pracujących Polaków. Co to oznacza? Mylne przeświadczenia dotyczące zarówno stanu swojego zdrowia, jak i prozdrowotności realizowanej diety, przekładają się na pogarszające się nawyki żywieniowe.

Otyłość i nadwaga

Analizując wyniki  badania z 2022 roku w podziale na płeć widać, że wśród kobiet 22% ma obecnie nadwagę, a otyłość 8%. U zapytanych pracujących mężczyzn aktualnie 37% ma nadwagę, natomiast 20% zmaga się już z otyłością. Badanie potwierdza, że masa ciała rośnie z wiekiem, co oznacza że w coraz starszych grupach respondentów badania przybywa osób z nadwagą i otyłością. Wnioski z badania dotyczące rosnącej otyłości i nadwagi pracujących Polaków powinny być sygnałem ostrzegawczym również dla pracodawców. Według klasyfikacji ICD-10 otyłość jest jednostką chorobową, która przyczynia się do rozwoju kolejnych. Konsekwencje tej sytuacji ponoszą w coraz większym stopniu także pracodawcy. Dlaczego? Pracownicy są mniej efektywni i nieobecni w pracy m.in. z powodu metabolicznych chorób cywilizacyjnych m.in. cukrzycy typu 2 czy chorób układu krążenia.

Zmiany żywieniowe

Wyniki badania „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022” potwierdzają, że rosnący problem nadwagi i otyłości wśród pracowników wymaga podjęcia aktywnych działań w obszarze wprowadzania do firm programów wspierających zdrowe odżywianie. Obecnie tylko 44% respondentów badania modyfikuje swoje nawyki żywieniowe pod okiem specjalisty dietetyka lub lekarza. Niestety nie napawa to optymizmem,  gdyż wsparcie dietetyka dla osób z nadwagą i otyłością zwiększa szanse na osiągnięcie swoich celów o połowę. Uczestniczący w badaniu pracujący Polacy na swojej drodze do zmian nawyków żywieniowych napotykają wiele różnych przeszkód. Jakich? Niechęć do rezygnacji z ulubionych (niezdrowych) smaków, łatwiejszy dostęp do niezdrowych przekąsek w pracy (choćby ciastka czy batonu), za dużo pracy i obowiązków oraz brak siły woli, by wytrwać w zdrowych postanowieniach.

Wyniki badania potwierdzające niepokojące zjawiska w obszarze realizacji nawyków żywieniowych pracujących Polaków i niewłaściwej diety przekładającej się na wzrost masy ciała wskazują, że do realizowania programów żywieniowych warto podchodzić strategicznie. Wspólnie z Instytutem Medycyny Pracy mamy ogromną nadzieję, że wyniki naszego badania przyczynią się do zwiększania ilości miejsc pracy sprzyjających budowaniu zdrowych postaw i przyjaznych zdrowemu odżywianiu.

Magdalena Kartasińska KwaśnikMagdalena Kartasińska-Kwaśnik – dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits

 

 

 

 

Druga edycja badania „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022” została zrealizowana przez firmę Dailyfruits we współpracy z Instytutem Medycyny Pracy im. prof. J.Nofera na próbie 1091 respondentów.
Źródło: materiały prasowe

Sprawdź także: Czy istnieje dieta anti-aging?

 

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner