Hashimoto

Hashimoto – jak z nim żyć?

Choroba Hashimoto to jedno z zaburzeń pracy tarczycy – niewielkiego gruczołu, który wpływa na cały organizm. Brzmiące nieco orientalnie Hashimoto jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń, choć jest to wyjątkowo trudne, głównie przez bardzo różnorodne objawy. Co powinno się wiedzieć o Hashimoto i jak je leczyć?

Schorzenie opisane zostało pierwszy raz przez japońskiego lekarza, Hakaru Hashimoto, stąd jego nazwa. Hashimoto to choroba autoagresji – powstaje na skutek błędu układu immunologicznego, czyli odpornościowego. Oznacza to, że organizm zwraca się przeciwko sobie, rozpoznaje białka tarczycowe jako wrogie i niszczy je. Skutkuje to przewlekłym zapaleniem tarczycy, co przez lata niszczy gruczoł. Częstość występowania Hashimoto zwiększa się z wiekiem, chociaż choroba występuje także u młodych osób i niekiedy dzieci.

Przyczyny występowania tego schorzenia tarczycy nie są do końca wiadome. Często jest to uwarunkowane obciążeniem genetycznym. Powodem może być także niehigieniczny tryb życia, co oznacza przewlekły stres, niewłaściwe odżywianie, brak aktywności fizycznej, nadużywanie używek czy problemy ze snem.

Hashimoto objawy

Hashimoto przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo - związane jest z niedoczynnością tarczycy. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy można wykryć tylko przy pomocy badania poziomu hormonów (TSH). Najczęstsze objawy Hashimoto to ciągłe zmęczenie, wieczna senność, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, depresja, zmienność humorów, ale także uczucie zimna, zbyt obfite miesiączki, szorstkość i suchość skóry czy wypadanie włosów, bóle stawów i mięśni. Częstym, zauważalnym powodem jest także nieuzasadnione tycie.

Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy muszą być pod stałą opieką endokrynologa. To do niego należy się zwrócić, jeśli zaobserwuje się u siebie któreś z objawów. To lekarz zleca badania na oznaczenie stężenia TSH. Konieczne jest także oznaczenie stężenia wolnej tyroksyny (FT4). W trakcie terapii należy także pamiętać o okresowym wykonywaniu tych badań. Przy rozpoznaniu schorzenia tarczycy przydatne jest także badanie USG oraz oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych. Szczególnie ważne jest rozpoznanie niedoczynności tarczycy u kobiet planujących zajście w ciążę.

Hashimoto dieta

Dieta przy Hashimoto jest bardzo ważna, wspomaga leczenie i wpływa znacząco na samopoczucie. Może także załagodzić objawy choroby. Szczególną uwagę należy zwrócić na dostarczanie organizmowi potrzebnych minerałów, takich jak jod, witamina D3, żelazo, cynk i selen. Bardzo ważne jest także uwzględnienie w diecie odpowiednich proporcji makroskładników, tj. białka, węglowodanów i tłuszczów. Białko w diecie jest o tyle istotne, że nie tylko przyśpieszy metabolizm, ale także, a sprawą obecnych aminokwasów (zwłaszcza tyrozyny) przyczynia się do syntezy dopaminy, adrenaliny i noadrenaliny, których niedobór może wpływać na zaburzenia nastroju.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
IADE Akademia
reklama
Offlabel_konferencja_pazdziernik_2023
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner