atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry - jak z nim walczyć?

Na twojej skórze pojawia się wiecznie swędzące uczulenie? Skóra nieustannie piecze, swędzi lub sprawia ból? To nie zwykłe uczulenie, a atopowe zapalenie skóry. Może dotknąć zarówno dzieci jak i dorosłych. Czym jest, skąd się wzięło i jak się je diagnozuje?


Atopowe zapalenie skóry – leki


Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, zapalna choroba, która charakteryzuje się uporczywym i powracającym świądem oraz zmianami na skórze. U dzieci może pojawić się już w trzecim miesiącu życia i rozwijać się do 5 roku. U części pacjentów objawy ustępują, a czasem nawet całkowicie zanikają, jeszcze przed osiągnieciem pełnoletności (w okolicach 15 roku). Dorosłe osoby chore to zaledwie kilka procent wszystkich zachorowań. Postać choroby u dorosłych jest też łagodniejsza. U małych dzieci zmiany pojawiają się najczęściej na twarzy, na głowie, karku i plecach. U starszych bardzo typowe są ogniska atopowe przy łokciu, kolanach, na szyi, karku. U osób dorosłych najbardziej charakterystycznym miejscem występowania atopowego zapalenia skóry są za to dłonie.
Atopowe zapalenie skóry powodują alergeny, np. wziewne lub pokarmowe. Kontaktując się z barierą ochronną skóry doprowadzają do uczulenia. Kontakt z alegrenem w rezultacie powoduje zmiany skórne – podrażnienia, zaczerwienienia a nawet małe ranki. Świąd zmusza chorego do drapania, przez co jeszcze bardziej uszkadza się jego skóra.


Kryteria i objawy najbardziej charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry:

- świąd

- typowe umiejscowienie zmian skórnych

- przewlekły i nawrotowy charakter schorzenia

- choroba innych członków rodziny

Kryteria mniej częste:

- suchość skory

- rogowacenie przymieszkowe

- zaćma

- nietolerancja pokarmów

- zaostrzenie objawów jako konsekwencja stresu

Przy zauważeniu jakiegokolwiek z objawów u siebie lub dziecka należy jak najszybciej wybrać się do dermatologa lub alergologa, który potwierdzi lub oddali nasze obawy. Jak zapobiegać podrażnieniom i jak leczyć atopowe zapalenie skóry? Podstawowymi lekami są glikosterydy występujące w postaci kremów, żeli lub maści. Czasem, w przypadku zaognionych zmian, koniecznie jest podanie antybiotyku. Leki może dobrać wyłącznie lekarz, są one dostępne tylko na receptę. Nieumiejętne stosowanie glikosterydów może być szkodliwe, dlatego w odpowiedniej kuracji tak ważna jest opieka i nadzór lekarza.
Aby zatrzymać świąd chorym podaje się leki przeciwhistaminowe – działają także uspokajająco i mogą być stosowane przez chorych, którym problemy skórne przeszkadzają w spokojnym śnie.
W przypadku atopowego zapalenia skóry mamy do czynienia z naruszeniem bariery ochronnej skóry – lipidów jest za mało, a skóra jest bardzo sucha. Niezwykle ważna jest więc jej odpowiednia pielęgnacja. Kluczem jest odpowiedni dobór kosmetyków oraz regularność – skórę należy pielęgnować minimum dwa razy dziennie.


Atopowe zapalenie skóry - pielęgnacja


Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry objętej schorzeniem jest odpowiednia pielęgnacja. Oprócz stosowania dobrze dobranych kosmetyków należy także zadbać o szereg dobrych nawyków. Osoby, których skórę dotyka atopowe zapalenie skóry muszą zwracać uwagę na temperaturę, która panuje w pomieszczeniach, w których przebywają. Nie może być ona zbyt gorąca. Trzeba uważać bowiem na przegrzewanie ciała – np. w przypadku treningów na siłowni trzeba zadbać o to, by niezwłocznie wziąć prysznic, który ochłodzi i ukoi skórę. Niewskazana jest także długa kąpiel w gorącej wodzie. Nie należy też mocno wycierać się ręcznikiem – ruchy powinny być delikatne, by niepotrzebnie nie podrażniać skóry i nie doprowadzać do swędzenia. Unikać należy także zadymionych pomieszczeń. W mieszkaniu osoby z atopowym zapaleniem skóry nie powinno być także firan, zasłon czy dywanów, na których może zbierać się kurz i roztocza, ponieważ atopii bardzo często towarzyszy także alergia – skórna bądź pokarmowa.


Atopowe zapalenie skóry – dieta


Ponieważ wszelkie alergie mogą zaogniać atopowe zapalenie skóry, warto przyjrzeć się swojej diecie. Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie testów na nietolerancję pokarmową, które wskażą na które produkty jesteśmy uczuleni. Należy je niezwłocznie wyeliminować z diety. Ograniczyć powinno się także wszelkiego rodzaju żywność wysoko przetworzoną, a więc zawierającą olbrzymie ilości konserwantów. Niewskazane są więc gotowe posiłki, soki z kartonu czy gazowane napoje. Taka dieta nie tylko przyczyni się do poprawy stanu skóry, ale do kondycji organizmu w ogóle.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner