Medycyna estetyczna

kwas hialuronowy

Zabiegi medycyny estetycznej to w dużej mierze iniekcje z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Służy on do korygowania kształtu ust, wypełniania zmarszczek, czy zmniejszania asymetrii twarzy. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegi z kwasem hialuronowym – jak w przypadku innych substancji i metod terapeutycznych – wiążą się z ryzykiem powikłań. W zmniejszaniu ich negatywnych skutków pomocna okazuje się hialuronidaza. Czym ona jest, kiedy warto ją stosować i jakie daje efekty? 

Czym jest hialuronidaza?

Hialuronidaza to naturalnie występujący w przyrodzie enzym. Katalizuje, czyli przyspiesza, przebieg reakcji chemicznych. Wpływa na proces rozpadu kwasu hialuronowego, co w efekcie oznacza odwrócenie skutków wypełniania tkanek. Jest to lek, który, w postaci do iniekcji, legalnie można kupić jedynie na receptę. Dlatego powinna być zalecana i stosowana przez lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną.

Warto wiedzieć! Hialuronidaza to substancja, która ma szerokie zastosowanie. Przyśpiesza rozpad wiązań kwasu hialuronowego z wodą. Wykorzystywana jest też w farmacji - dzięki swoim właściwościom rozprzestrzeniającym pomaga w przenikaniu do wnętrza komórek substancji leczniczych. Warto dodać, że hialuronidaza to enzym uczestniczący również w przenikaniu plemników do komórki jajowej oraz występujący w jadach zwierząt: żmij, os i pszczół. Stąd jej stosowanie musi być poprzedzone testem wykluczającym alergię na jad błonkoskrzydłych.

Na czym polega zabieg hialuronidazy?

Zabieg hialuronidazy, czyli rozpuszczenia kwasu hialuronowego, jest stosunkowo prosty i polega na wstrzyknięciu enzymu w te same miejsca, w których zaaplikowano wcześniej wypełniacz. Lekarz może znieczulić miejsce podania specjalnym kremem, co sprawia, że nie odczuwa się bólu.
Przed wykonaniem zastrzyku z hialuronidazy istotne jest, by lekarz przeprowadził wywiad, wraz z oceną stanu skóry. Często przeprowadzany jest również podskórny test, który wykluczyć ma u pacjenta alergię na hialuronidazę. Jest to ważna procedura, gwarantująca bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu. 

Jeśli chodzi o reakcję chemiczną, która zachodzi w organizmie, warto bliżej przyjrzeć się działaniu kwasu hialuronowego. Substancja ta wypełnia tkanki, ponieważ posiada zdolność wiązania wielu cząsteczek wody. Efekt zabiegów wolumetrycznych utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy, a później naturalnie zanika.  W przypadku wystąpienia powikłań lub nieprawidłowego wykonania wypełnienia i niezadowolenia z jego efektów, hialuronidaza umożliwia błyskawiczny rozpad związku kwasu hialuronowego z wodą, co w praktyce oznacza szybkie usunięcie niechcianych skutków zabiegu estetycznego. 

Hialuronidaza i jej zastosowanie 

Hialuronidaza stosowana jest głównie po nieudanych próbach powiększania ust, kiedy to kwas hialuronowy tworzy grudki, migruje, lub prześwituje przez śluzówkę. Ponadto zastrzyki z hialuronidazą są bezwzględnie wskazane gdy: 

  • po zabiegu wstrzyknięcia kwasu hialuronowego doszło do powikłań prowadzących do martwicy skóry i tkanek podskórnych;
  • w okolicach oczu pojawia się zasinienie - efekt Tyndalla (obrzęk, który wynika ze zbyt płytkiego umieszczenia kwasu hialuronowego pod skórą); 
  • po wolumetrii policzków powstał ropień; 
  • pacjent ma uzasadnioną obawę, iż w wybranym przez niego gabinecie kwas hialuronowy został wstrzyknięty w niewłaściwych warunkach sanitarnych, nieprofesjonalnie lub był złej jakości; 
  • po podaniu kwasu hialuronowego doszło do reakcji alergicznych (wiąże się to z możliwością wstrząsu anafilaktycznego i stanowi zagrożenie życia).

Efekty zastosowania hialuronidazy

W ostatnim czasie hialuronidaza „napędza” rynek usług estetycznych, bo wielu osobom wydaje się, że dzięki możliwości odwrócenia niepożądanych skutków zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego, można je wykonywać bezrefleksyjnie („jak coś nie wyjdzie, to się rozpuści”). Trzeba jednak pamiętać, że to kolejna, po wypełnieniu kwasem hialuronowym, ingerencja w organizm i przede wszystkim mieć na względzie dobro pacjenta.

Działanie hialuronidazy jest wielopoziomowe, odbywa się we wszystkich warstwach tkanek wypełnionych kwasem hialuronowym (degraduje także naturalny kwas hialuronowy obecny w organizmie pacjenta). Po prawidłowo wykonanym zabiegu efekty są widoczne praktycznie od razu po zastrzyku – znika wypełnienie tkanek. Zabieg nie wiąże się z opuchlizną czy siniakami na skórze. 

Ważne! Hialuronidaza to nie tylko możliwość usunięcia nieestetycznego wyglądu po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego. W przypadku gdy przedostał się on do naczyń krwionośnych, enzym ten neutralizuje obce substancje i zapobiega powstawaniu zatorów oraz niedokrwienia skóry. Jest więc ratunkiem przed martwicą tkanek. 

Zabieg hialuronidazy – cena 

Koszt rozpuszczania kwasu hialuronowego hialuronidazą przez lekarza to zazwyczaj 1000-1500 złotych. Wlicza się w to konsultację, testy alergiczne, podanie enzymu oraz wizyty kontrolne.

Lato stawia przed nami dodatkowe wyzwania związane z pielęgnacją skóry. Nie wszystkie zabiegi medycyny estetycznej możemy wykonywać w lecie. Na co możemy sobie pozwolić i co nam grozi, gdy zdecydujemy się na zabieg z listy zakazanych? Wyjaśnia doświadczony dermatolog, dr n. med. Jacek Zdybski.

Zmarszczki, cienie i worki pod oczami oraz opadające powieki to problemy estetyczne, które mogą sprawić, że nie tylko będziesz wyglądać starzej, ale twoja twarz będzie miała zmęczony wyraz. Odmładzanie okolicy oka to sposób, by twarz odzyskała młodzieńczą witalność i świeżość. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się w odmładzaniu trudnej okolicy oka? Wyjaśnia dr Izabela Cwojdzińska-Jankowska, lekarz medycyny estetycznej z Gostynia. Przeczytaj!

Pierwsze zmarszczki na czole początkowo są niewielkie, ale wraz z upływem czasu zauważalnie się pogłębiają. Sprawiają, że wyglądasz starzej i mniej atrakcyjnie. Każdy z nas ma inną mimikę twarzy i dla niektórych osób zmarszczki na czole nie są szczególnym powodem do zmartwień. Jest jednak grupa osób, dla których gładkie czoło to jedynie marzenie. Jak pozbyć się poziomych i pionowych zmarszczek na czole? Przeczytaj!

Już nikogo nie dziwi obecność mężczyzny w gabinecie medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej. Panowie wbrew pozorom coraz chętniej korzystają z zabiegów. Poszukują sprawdzonych rozwiązań, aby zadbać o swój wygląd oraz pozbyć się kompleksów. Przedstawiamy top 5 zabiegów dla mężczyzn. Przeczytaj!

Marka Neauvia zaprezentowała nową odsłonę kosmeceutyków Neauvia The Advanced Holistic Approach oraz polecany po zabiegach korekty ust balsam Lip Bliss.

Każda blondynka wie, że o swoje włosy powinna dbać ze szczególną starannością. Dlaczego? Rozjaśnianie to jeden z najbardziej inwazyjnych zabiegów na włosy. Przez farbowanie zmienia się ich struktura, dlatego to właśnie blond włosy są szczególnie narażone na przesuszenie, łamliwość i inne uszkodzenia. Jaki zabieg polecamy na blond włosy? Krioterapia włosów!  Na czym polega i jakie daje efekty? Zapytaliśmy trycholożkę i właścicielkę kliniki Wawer Clinic Magdalenę Parzyszek.

Cienie i worki pod oczami mogą sprawiać, że wyglądamy na bardziej zmęczonych i starszych niż jesteśmy w rzeczywistości. Aby się ich pozbyć, niestety nie wystarczą zimne kompresy i płatki pod oczy. Na szczęście skuteczne usuwanie cieni i worków pod oczami umożliwia nowoczesna medycyna estetyczna. Jakie zabiegi wybrać? Podpowiadamy!  

O początkach estetyki medycznej i leczeniu, a nie upiększaniu rozmawiamy z dr n. med. Magdaleną Łopuszyńską, właścielką Gabinetu BELLA w Warszawie.

O tym, że kształt nosa może być prawdziwym problemem, wie każdy, kto boryka się ze zbyt dużym, zadartym, asymetrycznym lub garbatym nosem. Na szczęście kliniki medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej oferują wiele zabiegów korekcji nosa, które potrafią diametralnie odmienić jego wygląd. Jaki zabieg wybrać? Podpowiadamy!

Medycyna estetyczna w trosce o dobrą jakość życia

Medycyna estetyczna - dla kogo i po co?

Medycyna estetyczna to dziedzina zajmująca się dbaniem o wysokość jakość życia osób dojrzałych, które chcą dbać o swój wizerunek. Medycyna estetyczna obejmuje procedury i zabiegi, do których wykonywania uprawnione są odpowiednio przeszkolone osoby. Głównym celem medycyny estetycznej jest poprawa i korygowanie niedoskonałości w wyglądzie pacjentów, co przekłada się na ich zadowolenie i wpływa na polepszenie jakości życia. Działania zapobiegawcze, zabiegi medycyny estetycznej oraz szeroko rozumiana farmakologia to zakres medycyny estetycznej. Rynek medyczny zarówno na świecie,  jak i w Polsce, jest bardzo dynamiczny, chłonny na nowe rozwiązania, których cel jest jeden: odmłodzić klientów. Nowoczesna medycyna estetyczna coraz częściej wypiera nie tak dawno temu popularne tradycyjne liftingi i odsysanie tłuszczu.  Zabiegi medycyny estetycznej przestały być również domeną kobiet. Nikogo nie dziwi, gdy mężczyzna opuszcza klinikę medycyny estetycznej. 

Gabinet medycyny estetycznej - najważniejsza decyzja

Najważniejszym kryterium, którym powinny kierować się osoby chcące poprawić swój wygląd jest wybranie odpowiedniego miejsca, w którym poddadzą się zabiegowi. Sprawdzony gabinet medycyny estetycznej to najważniejszy krok w kierunku poprawy wizerunku i bezpieczeństwa. Polecamy sprawdzone i dobre kliniki medycyny estetycznej. Wpisując w wyszukiwarkę frazy: medycyna estetyczna warszawa, medycyna estetyczna kraków czy medycyna estetyczna poznań możesz spodziewać się naszych poleceń. 

 

 

Facebook

reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner