Medycyna estetyczna

Sprawdzone sposoby na jędrne i piękne piersi

Sprawdzone sposoby na jędrne i piękne piersi

Z biegiem czasu piersi zmieniają swój kształt – stają się wklęsłe w górnej części, wiotczeją, grawitacja ciągnie je do dołu. Jak zmienić kondycję biustu na dłużej? Na pytania, które nurtują każdą z nas odpowiada dr Maria Noszczyk.

Mówiąc o skórze biustu, powinniśmy pamiętać o skórze całego dekoltu, którego stan ma wpływ na wygląd piersi. Skóra dekoltu nazywana jest „kopertą”, utrzymującą spójność biustu i „trzymającą” piersi w odpowiednim miejscu. Skóra w tym miejscu nie jest jakaś szczególna, ale niestety jest dość silnie narażona na działanie czynników zewnętrznych, w tym grawitacyjnych, które ją uszkadzają, rozciągają lub są przyczyną rozstępów. Warto pamiętać, że dekolt należy do okolic eksponowanych na działanie słońca, co powoduje niepotrzebne przyspieszone starzenie. Poza tym, na skórze w tym miejscu, zwłaszcza przy większych piersiach łatwo powstają zmarszczki „poduszkowe” – uszkodzenia skóry spowodowane częstym zaginaniem i przygniataniem skóry w tych samych miejscach.

 

Dlaczego biust jest coraz mniej jędrny?

Bardzo często powodem utraty jędrności piersi jest również nieodpowiednio dobrany biustonosz. Kluczową rolę odgrywa prawidłowe dopasowanie rozmiaru do potrzeb kobiety oraz usztywnienie biustonosza, dzięki któremu piersi będą się pięknie prezentować.

Utrata jędrności piersi to problem natury estetycznej, który nie wpływa na zdrowie kobiet, ale często jest przyczyną dyskomfortu czy złego samopoczucia. Jednak odpowiednio dobrane kosmetyki, dieta i zabiegi pozwalają zmienić wygląd piersi, nadać im porządany kształt oraz wielkość.

 

Jak dbać o biust w domu?

Biust to bardzo delikatna część ciała, która wymaga szczególnej uwagi, aby utrzymać ją w dobrej kondycji oraz przez długi czas cieszyć się jego pięknym wyglądem. Musimy jednak pamiętać, że wszelka pielęgnacja działa tylko na warstwę zewnętrzną - skórę, a przecież wygląd biustu zależy też od wielkości gruczołu (na co nie mamy większego wpływu), tkanki tłuszczowej i mięśnia piersiowego, na które możemy, co prawda w niewielkim zakresie, oddziaływać odpowiednią gimnastyką i dietą.

 

Domowa pielęgnacja biustu

Systematyczna pielęgnacja, czyli właśnie pielęgnacja domowa, jest najważniejsza i nie może być zastąpiona przez zabiegi kosmetyczne, które są jedynie „dodatkiem”. Te ostatnie warto robić, ale nie mogą zwalniać z pielęgnacji codziennej. Rozpoczynając pielęgnację biustu, należy pamiętać o tym, aby dopasować kosmetyki do swoich indywidualnych potrzeb. Z pewnością warto sięgnąć po takie, które zawierają składniki o działaniu nawilżającym, by zapewnić odpowiednie wsparcie skórze. Dodatkowo, podczas rozprowadzania kosmetyków warto wykonać delikatny masaż, dzięki któremu biust będzie lepiej ukrwiony, a preparaty będą lepiej działać.

 

Ćwiczenia na jędrność biustu

Aby cieszyć się pięknym biustem do swojego planu dnia warto włączyć odpowiednie ćwiczenia. Systematyczny trening klatki piersiowej wykonywany w domu może w znacznym stopniu wpłynąć na jędrność piersi.

 

Dieta na piękny biust

Kolejnym aspektem, o którym nie należy zapominać w kwestii pięknego biustu, jest odpowiednio dobrana dieta. Powinna ona opierać się na trzech głównych filarach, którymi są: fitoestrogeny, produkty mleczne oraz zdrowe tłuszcze. Dostarczanie ich w prawidłowej ilości pozwoli na długo cieszyć się pięknym biustem.
Pamiętajmy, że o biust trzeba dbać każdego dnia, by zachwycał on swoim pięknym wyglądem.

 

Kosmetyki ujędrniające biust

Składniki kosmetyków do biustu są takie same jak do twarzy. Przede wszystkim chodzi przecież o pobudzenie regeneracji i dbanie o odpowiednią gęstość skóry, czyli stan włókien kolagenowych. Warto stosować kosmetyki na rozstępy (niezależnie od tego, czy faktycznie je mamy), bo występują w nich składniki stymulujące produkcję kolagenu. Są także bardziej ekonomiczne w użyciu niż drogie kremy do twarzy.

Wybierając kosmetyki ujędrniające biust warto postawić na cenne dla skóry składniki, które będą ją odpowiednio regenerować. Idealnym wyborem mogą być kosmetyki zawierające w swoim składzie witaminę E czy wyciąg z bluszczu.

Odpowiednio dobrane kremy czy emulsje nawilżają oraz poprawiają wygląd biustu. Systematyczne stosowanie kosmetyków sprawi, że piersi będą jędrne oraz podniesione, natomiast skóra bardzo gładka oraz delikatna.

 

Biust po implantach

Przez jakiś czas piersi po implantach są piękne, a skóra lepiej napięta. Należy jednak o nią bardzo dbać, zwłaszcza że implant z reguły powiększa piersi i rozciąga skórę. Trzeba więc stymulować włókna kolagenowe, które zwiększają mechaniczną odporność skóry i zmniejszają podatność na czynniki rozciągające. Większe piersi mogą też powodować łatwość powstawania zmarszczek „od zaginania” i zmarszczek poduszkowych.

Warte uwagi są wszystkie zabiegi dermatologiczne kondycjonujące skórę, np. mezoterapia (skóra dekoltu, ale też piersi). Jeżeli problemem są zmarszczki „poduszkowe” świetnym preparatem jest kwas hialuronowy do mezoterapii, ale stabilizowany, który pojędrnia skórę, ale dodatkowo ma efekt wypełniający i nawet bardziej zagniecione linie. Dobre są też stosunkowo proste zabiegi z zastosowaniem rollerow. Sam roller ma działanie poprawiające dokrwienie i stymulujące, a przez mikropory, które wytwarza (na chwilę) w naskórku można aplikować różne składniki o działaniu stymulującym kolagen, jak w mezoterpii.

Nie powinno się natomiast robić tzw. termoliftingów z użyciem fali radiowej. To bardzo dobre zabiegi pojędrniające, stosowane także do pojędrniania biustu, ale implanty są tu przeciwwskazaniem. Podobnie rzecz ma się z zabiegami z zastosowaniem ultradźwięków. Niskie parametry, jak w urządzeniach do jonoforezy kosmetycznej, raczej nie powinny zaszkodzić, ale dłuższe fale mogą mieć wpływ na implant.

 

Innowacyjne sposoby na piękny biust

Coraz popularniejsze są implanty podawane prostszymi metodami niż dotychczasowe implanty chirurgiczne, czyli na przykład zabiegi z własnym tłuszczem. Pobrany tłuszcz, np. z brzucha, podaje się podczas tego samego zabiegu w biust. Potrzebna jest kaniula oraz miejscowe znieczulenie. W ten sposób piersi, które zmalały, np. po karmieniu, znowu nabierają młodzieńczej jędrności.
Zabiegi takie są coraz bardziej popularne, ale problemem jest dopracowanie sposobu, aby przeszczepiony tłuszcz utrzymał się w tym miejscu jak najdłużej. Zwykła, prosta metoda pobrania, jak klasyczna liposukcja, powoduje, że wiele komórek zostaje uszkodzonych. biust wygląda super tuż po zabiegu, ale to dzięki chwilowemu obrzękowi, a komórki tłuszczowe w ciągu paru tygodni się wchłaniają.

Jednym z rozwiązań jest dopracowanie metod pobrania, aby zabieg był mniej brutalny i nie niszczył komórek tłuszczowych. Druga, często równorzędna metoda polega na podawaniu razem z tłuszczem osocza bogatopłytkowego (preparat z krwi pobranej od pacjentki). Wspomaga to szybsze ukrwienie się przeszczepionych komórek tłuszczowych i znacznie wydłuża trwałość efektu.

 

Szczupła kobieta z dużym, pięknym biustem?

Panie na diecie muszą pamiętać o tym, że niektóre z nas najszybciej chudną tam, gdzie tego nie chcą. Wynika to z rozmieszczenia receptorów na komórkach tłuszczowych. Są receptory, które sprzyjają lipolizie i takie, które ją hamują. W zależności od tego, jak receptory są rozmieszczone na naszym ciele i ile ich jest (sprawa genetyczna) ma to wpływ na to jaką mamy sylwetkę, gdzie są krągłości, a gdzie najłatwiej one zanikają.

Zwykle z wiekiem zanika tłuszcz na twarzy oraz na piersiach, czyli tam, gdzie tego najmniej oczekujemy. Jedyna rada to aby chudnąć z „głową”, powoli i nie ograniczać ilości białek w diecie, gdyż to brak białka wpływa negatywnie na jędrność skóry oraz na objętość mięśni! Zanik mięśnia piersiowego, połączony z pogorszeniem stanu skóry i jednoczesnym zmniejszeniem ilości tłuszczu na piersiach, może skutecznie zniechęcić do chudnięcia. Pomocą kosmetyczną w tym okresie są wszystkie zabiegi pielęgnacyjne poprawiające jakość skóry, gimnastyka poprawiająca dokrwienie w tej okolicy, a także zabiegi mezoterapii. Korzystamy w niej często z „koktajli”, które stosuje się także przy rozstępach.

 

 

Dr n. med. Maria Noszczyk

dermatolog, specjalizuje się w dermatologii estetycznej, właścicielka Lecznicy Dermatologii  Estetycznej i Anti-aging Melitus

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner