Ekspert radzi: blizna to nie wyrok - nie trzeba z nią żyć.

Ekspert radzi: blizna to nie wyrok - nie trzeba z nią żyć.

Blizny są poważnym defektem estetycznym skóry. W zależności od typu, umiejscowienia, pochodzenia i wyglądu mogą stanowić problem zarówno estetyczny, psychologiczny, jak i zdrowotny dla dużej grupy pacjentów. Jak skutecznie z nimi walczyć doradza dr Aleksandra Jagielska.

Blizny są trwałymi zmianami skórnymi powstającymi w wyniku gojenia się ubytków skóry. Początkowo blizny są czerwone, ale po latach mogą stać się zmianami odbarwionymi lub nadmiernie wybarwionymi, mogą być gładkie, ale często też zapadnięte (np. blizny atroficzne, blizny potrądzikowe, rozstępy) lub uniesione – blizny hipertroficzne i keloidy – pooparzeniowe, pooperacyjne.
Do najpoważniejszych należą rozległe blizny pourazowe, powypadkowe, pooparzeniowe, blizny po rozległych operacjach nowotworowych, niegojące się blizny po radioterapii, blizny po oparzeniach chemicznych.
Blizny przerostowe rozwijające się w następstwie głębokich ran, głównie ran pooparzeniowych, stanowią poważny problem leczniczy i społeczny. Tworzenie się blizn przerosłych i bliznowców jest problemem związanym z procesem gojenia się ran.

Różne rodzaje

Rodzaj blizny zależy od wielu czynników, m.in. przedłużającej się zapalnej reakcji tkankowej, głębokości oparzenia, sposobów leczenia, powikłań infekcyjnych, uwarunkowań osobniczych.
Blizna przerostowa jest czerwoną, błyszczącą, uwypukloną ponad poziom skóry tkanką o znacznej spoistości, z tendencją do kurczenia się i ściągania. Wynika to między innymi z produkcji nieprawidłowych włókien kolagenowych.
Blizna twarda, gruba, mało elastyczna powoduje nieestetyczny wygląd, może upośledzać funkcję stawów przez tworzące się przykurcze, a także doprowadzać do deformacji i dysfunkcji narządów ruchu.

Efekt psychiczny

Nadrzędnym celem postępowania terapeutycznego jest przywrócenie pacjentowi sprawności funkcjonalnej oraz powrót do życia społecznego. Nie bez znaczenia jest uzyskanie dobrego efektu kosmetycznego leczonych blizn, bowiem poprawa wyglądu blizn ma często bezpośredni wpływ na poprawę stanu psychicznego pacjenta.
Blizny, przykurcze, deformacje są często przyczyną depresji. Dla wielu pacjentów zwłaszcza ludzi młodych, aktywnych zawodowo, blizny mogą stanowić poważny problem psychologiczny, wynikający z kompleksów i braku akceptacji samego siebie. Problem blizn może dotyczyć nawet około 15% populacji.

Skuteczne metody

Chociaż blizny są zmianami na całe życie, to dzięki rozwojowi medycznych technik zabiegowych dają się w znaczący sposób zredukować, wygładzić i wtopić w otaczającą skórę.
Najskuteczniejsze w leczeniu blizn jest zastosowanie różnych metod: laserów frakcyjnych, ablacyjnych i nieablacyjnych, CO2, mikrodermabrazji, głębokich pilingów, naświetlania lampami LED, a w niektórych przypadkach wypełniania kwasem hialuronowym, korekty chirurgicznej, a także – preparatów do terapii domowej.

Najlepszy – laser!

Laser frakcyjny, emitując światło w głąb blizny, wytwarza w jej obrębie mikrokolumny skoagulowanej tkanki i dzięki temu pobudza procesy odnowy, zastępując tkankę bliznowatą zdrową tkanką . Nietknięta tkanka otaczająca każdą z tych mikrokolumn uszkodzeń pozwala na szybką odbudowę i gojenie w obrębie tkanki bliznowatej, w efekcie czego blizna spłyca się i wygładza.
Podstawowym problemem i zaburzeniem w bliźnie jest nadmiar sztywnych, nieprawidłowych włókien kolagenowych w jej obrębie. A dzięki innowacyjnej technologii laserowej następuje zastępowanie i redukcja ich ilości na rzecz elastycznego, nowo wytworzonego kolagenu i w efekcie – przebudowa i uelastycznienie blizny.

Bez powikłań

W przypadku technologii frakcyjnej po zabiegu występuje przejściowy obrzęk i zaczerwienienie, utrzymujące się kilka dni, bez ryzyka powikłań.
Zabieg jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów, nie wymaga dodatkowego znieczulenia i przygotowania, może być wykonany w krótkim czasie, już w dniu zdjęcia szwów, bez wyłączenia pacjenta z codziennej aktywności.
Daje znaczną poprawę wyglądu i redukcję blizn w krótkim czasie, przyspiesza też prawidłowe gojenie się świeżych blizn i ich ustępowanie.
W bezpieczny sposób można pracować również z dziećmi, a im młodszy wiek rozpoczęcia terapii, tym lepsze rezultaty.
Efekty zabiegów i szybkość gojenia się i ustępowania blizn to zawsze sprawa indywidualna, zależna od typu blizny, predyspozycji tkanek pacjenta do gojenia się.
Lekarz dobiera ilość, typ i częstotliwość zabiegów. Ponieważ blizny goją się od 6 miesięcy do nawet 2 lat, trzeba uznać czas ustępowania zmian za proces wielomiesięczny.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner