Sposób na rozstępy – ekspert radzi

Sposób na rozstępy – ekspert radzi

Rozstępy są częstym problemem estetycznym dotyczącym ciała. W odróżnieniu od cellulitu, jest to problem dotykający obu płci. Powstają u młodych dziewcząt i chłopców w okresie intensywnego wzrostu, są pozostałością po ciąży, pojawiają się u mężczyzn zaczynających uprawiać kulturystykę lub zbyt intensywnie trenujących na siłowni.

Rozstępy – gdzie, kiedy i dlaczego powstają?

Rozstępy powstają na poziomie skóry właściwej, a ich pojawienie się związane jest z upośledzeniem fibroblastów – komórek produkujących kolagen i elastynę. Są to białka odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry, która nadaje jej odpowiednie napięcie i jędrność. Powodem tworzenia się rozstępów jest niewspółmierność pomiędzy wytrzymałością skóry i siłami ją rozciągającymi (w wyniku szybkiego wzrostu masy ciała, ciąży, wyczynowego sportu), ale także uwarunkowania genetyczne. Występują jednak szczególne okresy w życiu człowieka, które sprzyjają powstawaniu rozstępów: dojrzewanie, ciąża i menopauza. W tym czasie dochodzi do zwiększonej produkcji kortyzolu, który upośledza funkcje fibroblastów i spowalnia syntezę kolagenu.

Pojawiające się rozstępy wskazują na patologię fibroblastów. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje zaburzenia w produkcji dwóch podstawowych białek strukturalnych (kolagenu i elastyny), przez co skóra traci swoją elastyczność i sprężystość.

Rozstępy mogą się pojawiać niemal w każdej okolicy ciała, z wyjątkiem twarzy, rąk i stóp. Jednak najczęściej występują na biodrach, udach czy piersiach - w przypadku kobiet oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej i obręczy barkowej - w przypadku mężczyzn. Ich cechą charakterystyczną jest to, że występują obustronnie, tj. po obu stronach ciała.

Rozstępy – fazy tworzenia się

Faza I (zapalna) – w tym okresie rozstępy mają kolor czerwony, czerwono-winny lub czerwono-niebieski i są równolegle ułożone. W tej fazie najłatwiej się ich pozbyć.
• Faza II (zanikowa) – tracą swoje czerwone zabarwienie, rozjaśniają się i zmniejszają. Mówi się, że w tej fazie następuje pozorna regeneracja rozstępów. Leczenie w tej fazie poprawia stan skóry, ale nie jest już możliwe ich całkowite pozbycie się.

Rozstępy – jak ich uniknąć?

Jak to często bywa, także w tym przypadku lepiej więc zapobiegać niż zwalczać. Metodą jest systematyczne i staranne dbanie o siebie i swoją skórę. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, w okresie ją poprzedzającym i następującym po niej. Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać:
• odpowiednia dieta, bogata w witaminy A, E, PP, B5 i mikroelementy, w tym cynk i krzem;
• dbanie o zachowanie stałej wagi;
• unikanie niskokalorycznych, „cudownych’ diet;
• używanie kosmetyków pielęgnacyjnych – kremów, olejów, żeli na bazie roślinnej, elastyny, kolagenu, witamin, preparatów łożyskowych, acetazolamidów, alfahydroksykwasów.

Rostępy – jak z nimi walczyć?

Stosowanie się do tych zasad jest bardzo ważne, ponieważ leczenie rozstępów jest procesem trudnym i długotrwałym. Terapia najczęściej wykorzystuje kilka metod leczenia równocześnie. Rozpoczyna się od konsultacji u lekarza zajmującego się medycyną estetyczną, wykonującego zabiegi z zakresu laseroterapii, radiofrekwencji, karboksyterapii. Często pacjenci, zwłaszcza jeśli zgłaszają się do leczenia w drugiej fazie rozwoju, muszą pogodzić się z tym, że ich całkowite usunięcie nie będzie możliwe. Można natomiast znacząco je zredukować, dzięki odbudowie zniszczonej struktury skóry.
Najskuteczniejszą metodą leczenia rozstępów jest laseroterapia. Zabiegi laserowe regenerują tkanki i je remodelują oraz poprawiają koloryt skóry. To metoda nieinwazyjna lub małoinwazyjna, a przy tym niezwykle bezpieczna – pod warunkiem, że operatorem jest doświadczony specjalista. Zastosowanie laserów frakcyjnych prowadzi do wytworzenia młodych komórek skóry i naskórka, które zastępują wyspowo uszkodzone komórki i zapewniają lepszy metabolizm i syntezę białka w tkankach.

Zabiegi medycyny estetycznej na rozstępy

Laser CO2 na rozstępy

Za pomocą lasera CO2 możemy niwelować rozstępy, blizny (potrądzikowe, pooperacyjne, pourazowe, pooparzeniowe), przebarwienia, włókniaki, brodawki wirusowe, odciski.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Zwykle trwa od 10 minut do godziny. Należy uwzględnić jeszcze około 30 minut na znieczulenie kremem EMLA. Pacjent może odczuwać wzmożone ciepło lub ukłucia leczonej okolicy. Zabieg należy powtórzyć 2-4 razy, aby w pełni zregenerować uszkodzona skórę. Przerwa między zabiegami wynosi 4–5 tygodni.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent odczuwa dyskomfort podobny do reakcji po intensywnym opalaniu. Przez 2–3 dni występuje przemijający lekki rumień i obrzęk (1–2 dni). Może pojawić się również niewielkie zbrązowienie skóry, które ustępuje w ciągu kilku dni. Często występuje powierzchowne złuszczanie naskórka, trwające maksymalnie do 14 dni. Jest to efekt procesu jego odnowy.
Niezbędnym elementem prawidłowej i bezpiecznej terapii jest ochrona przed słońcem. Należy regularnie stosować kremy z wysokim filtrem przez co najmniej 30 dni po zabiegu.

Radiofrekwencja (RF) i mikronakłuwanie na rozstępy

Radiofrekwencja RF to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych (RF), które powodują mocne rozgrzanie skóry właściwej, wywołujące szok termiczny prowadzący do regeneracji i przebudowy struktury kolagenowej. W konsekwencji uzyskujemy jędrniejszą i bardziej elastyczną skórę. Kluczowe jest to, aby z temperaturą 45-60 stopni dotrzeć na odpowiednią głębokość. Niższa temperatura nie uruchomi właściwych procesów regeneracji, a zbyt wysoka spowoduje termiczne uszkodzenie tkanek.

Mikronakłuwanie to z kolei zabieg, w którym wykorzystuje się wałek z mikroigłami do mechanicznego pobudzenia skóry. Takie działanie, poprzez uszkodzenia mechaniczne, także stymuluje procesy naprawcze. Technologie te często łączy się w jednym urządzeniu, np. Scarlet RF.

Problem w likwidacji rozstępów polega na ich głębokim położeniu oraz bardzo małej ilości prawidłowej tkanki w nich zawartej. Po nakłuciu do 3,5 mm RF wysyła energię o bardzo dużej mocy głęboko w skórę i stymuluje powstawanie nowego kolagenu dokładnie tam gdzie, jest on potrzebny, czyli w rozstępie. Daje to bardzo silny bodziec termiczny i mechaniczny stymulujący fibroblasty. Włókna skręcają się i zagęszczają, powstają między nimi nowe wiązania. W ten sposób rozstępy na nowo zaczynając się zapełniać i w rezultacie zanikać.

Odmianą metody mikronakłuwania jest wykorzystanie urządzenia Dermapen, które dzięki specjalnej głowicy wyposażonej w igły pozwala precyzyjnie uszkodzić skórę i zmobilizować ją do samo naprawy.

Nici PDO na rostępy

Nici PDO (polidioksanon) to wchłanialne nici chirurgiczne stosowane w celu pojędrnienia skóry oraz uzyskania efektu liftingu tkanek.

Aplikacja nici liftingujących jest mało inwazyjna i praktycznie bezbolesna, trwa około pół godziny, nie pozostawia blizn ani nacięć, a drobne zaczerwienienia znikają w ciągu kilku dni. Można je aplikować niemal na całym ciele.

W przypadku zwiotczenia tkanek i rozstępów na pośladkach, brzuchu, ramionach i nogach zabieg trwa zazwyczaj 30–60 minut. Rozpoczyna się od nałożenia kremu znieczulającego. Po oznaczeniu zakresu zabiegu następuje wprowadzanie igieł z nićmi w tkankę podskórną. Nici pozostając w ciele stymulują tkanki i powodują stopniowe wypełnianie się rozstępów.

Karboksyterapia na rozstępy

Leczenie dwutlenkiem węgla to metoda bezpieczna, mało inwazyjna i sprawdzona klinicznie. Polega na wprowadzeniu kontrolowanej ilości dwutlenku węgla (CO2), w zależności od wskazań: śródskórnie, podskórnie lub do tkanki tłuszczowej. Ze względu na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa leczenie to może być prowadzone niezależnie od pory roku, nasłonecznienia i temperatury otoczenia.

Gdy podamy podskórnie lub śródskórnie dwutlenek węgla, organizm interpretuje ten fakt jako niedotlenienie i reaguje zwiększonym przepływem krwi w leczonym miejscu. Powtarzając zabiegi sprawiamy, że wytworzą się nowe, drobne naczynia krwionośne, co zapewnia wzrost ilości tlenu i czynników odżywczych w miejscu poddanym terapii. Poprawa krążenia i odżywienia tkanki powoduje, że komórki lepiej się regenerują. Następuje stymulacja produkcji kolagenu oraz poprawia się retencja wody, a co za tym idzie zmniejszają się obrzęki.

Efektem tych procesów jest wzmocnienie napięcia skóry i zwiększenie jej grubości. Pacjent obserwuje, w zależności od leczonego obszaru, mniej widoczne rozstępy i blizny, zmniejszenie ilości drobnych zmarszczek, podwyższenie napięcia skóry opadającego podbródka czy szyi.

W czasie zabiegu można się spodziewać małego dyskomfortu związanego z ukłuciem, wprowadzaniem gazu pod skórę. Skóra i tkanka podskórna ulegają rozwarstwieniu więc można to odczuwać jako pieczenie lub niewielki ból. Leczony obszar może być nieco zaczerwieniony, tuż po zabiegu można wyczuwać trzaski pod skórą (obecność gazu), mogą pojawić się małe zasinienia.
W dniu zabiegu w miejsce leczone nie należy wcierać żadnych kremów ani korzystać z pływalni. Pacjent natychmiast po leczeniu może powrócić do normalnej aktywności. Zwykle planujemy od kilku (5-8) do kilkunastu (12-18) zabiegów.

Źródło: UiM (17)


 Dr Ewa Rybicka

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner