Hity medycyny regeneracyjnej

Hity medycyny regeneracyjnej

Zależy ci, żeby dbać o swój wygląd naturalnymi metodami? Chcesz uniknąć wstrzykiwania preparatów, których twój organizm sam nie produkuje? Wypróbuj zabiegi medycyny regeneracyjnej. O trendzie w odmładzaniu, który wykorzystuje nasze własne tkanki, by pobudzić skórę do odnowy opowiada dr Aleksandra Rymsza z kliniki Dr Szczyt.

 

Zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej wykorzystywane są do poprawy jakości skóry lub pobudzania wzrostu włosów. Dają bardzo dobre i naturalne efekty, a do tego są bezpieczne, nie powodują alergii i nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji. 

Najpopularniejszy jest zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego. Konieczne jest do niego pobranie krwi od pacjenta, która następnie jest poddana odwirowaniu za pomocą specjalnych systemów separujących, które pozwalają nam uzyskać koncentrat płytek krwi. Wydzielają one tzw. czynniki wzrostu, które są w stanie pobudzać różnego rodzaju tkanki, w tym skórę, do odnowy.

Ostatnio wzrasta również zainteresowanie tzw. komórkami macierzystymi (mezenchymalnymi). Posiadają one bardzo duże możliwości regeneracji i są w stanie zastąpić uszkodzone komórki danej tkanki. Są też bardziej skuteczne niż osocze bogatopłytkowe, dlatego wykonuje się je rzadziej, zwykle raz w roku lub raz na 3 lata, w zależności od rodzaju zabiegu. Pozyskujemy je najczęściej z tkanki tłuszczowej, która jest łatwo dostępna. Pobrana tkanka poddana jest następnie obróbce podczas której dojrzałe komórki tłuszczowe zostają zniszczone, a pozostają tylko komórki wykazujące duże możliwości regeneracji tkanek. Uzyskany preparat wprowadzany jest w skórę za pomocą igły, tak jak w mezoterapii. 

 Możemy również pozyskać tego typu komórki ze skóry. Zabieg wykorzystujemy zwykle w leczeniu łysienia typu męskiego. Polega on na tym, że pobieramy 3 niewielkie wycinki skóry z okolicy potylicznej, czyli z tyłu głowy.  Pobrane wycinki poddajemy następnie w specjalnym urządzeniu fragmentacji, czyli rozdrobnieniu oraz filtracji. Uzyskana zawiesina, jest wstrzykiwana w skórę głowy, w okolice wymagające leczenia.  

Zabiegi medycyny regeneracyjnej nie wymagają rekonwalescencji, są małoinwazyjne. W przypadku osocza bogatopłytkowego nie ma szczególnych zaleceń. Jeżeli chodzi o komórki mezanchymalne pozyskiwane z tłuszczu lub skóry, to należy dbać o miejsce pobrania tkanki, bo tylko tam może dojść do ewentualnych powikłań, takich jak krwiak, czy zakażenie.  W przypadku pobrania tkanki tłuszczowej zalecamy zwykle unikanie wysiłku fizycznego przez okres około tygodnia. Przy pobraniu wycinków skóry, zaleca się nie myć głowy przez okres 24 godzin oraz nie zrywać strupków. Efekty poprawy jakości skóry pojawiają się już po około miesiącu. W przypadku leczenia łysienia, ten czas może być dłuższy, nawet do pół roku. 

Tak, jak przy każdym zabiegu tu również istnieją przeciwwskazania. Nie wykonuje się go u kobiet w ciąży i u osób, które mają infekcję ogólnoustrojową. Przeciwwskazaniem jest również czynna opryszczka oraz zmiany ropne na skórze poddawanej leczeniu. Nie przeprowadza się go u osób ze skazą naczyniową, zaburzeniami krzepliwości krwi oraz nieuregulowaną cukrzycą.

IMG_0244._2.jpg 

dr Aleksandra Rymsza

dermatolog

Klinika Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt

ul. Królewicza Jakuba 37

Warszawa

www.drrymsza.pl

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
IADE Akademia
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner