Po wakacjach niezbędne mogą się okazać zabiegi regenerujące i intensywnie nawilżające skórę. Warto w ten sposób zadbać nie tylko o twarz, ale także szyję, dekolt i ręce. Właśnie teraz jest odpowiedni czas na terapie, których, ze względu na intensywne nasłonecznienie, nie powinniśmy wykonywać w lecie. Spośród jakich zabiegów medycyny estetycznej możemy wybierać?

Lek. med. Przemysław Styczeń

Jesień to dobry czas na zaplanowanie zabiegów nawilżających i regenerujących skórę, które pozwalają wyraźnie poprawić jej gęstość i napięcie. Do najbardziej skutecznych w tym zakresie należą:
• mezoterapia igłowa;
• mezoterapia osoczem bogatopłytkowym;
• zabiegi typu „skinboosters”;
• mezoterapia mikroigłowa;
• radiofrekwencja mikroigłowa;
• głębokie peelingi medyczne;
• zabiegi z użyciem laserów i urządzeń IPL.
Decyzję o tym, które zabiegi wykonać, w jakiej ilości i odstępach czasowych, najlepiej podjąć podczas konsultacji z lekarzem.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na dostarczaniu do skóry nieusieciowanego kwasu hialuronowego lub substancji odżywczych, takich jak witaminy, aminokwasy, mikroelementy, polinukleotydy, czy peptydy biomimetyczne. Odbywa się to przy użyciu strzykawki i igły lub specjalnego pistoletu do mezoterapii.
Pokonanie bariery naskórkowej poprzez wstrzyknięcie preparatu pozwala na uzyskanie widocznych efektów rewitalizacyjnych. Składniki aktywne mają możliwość szybkiego działania, ponieważ wnikają bezpośrednio do skóry właściwej. Zapewnia to ich optymalną dostępność.
Zabiegi mezoterapii igłowej stosowane są w biorewitalizacji skóry. Wykorzystują dwa mechanizmy działania. Pierwszym z nich jest działanie substancji aktywnych. Drugim – efekt ogniskowego gojenia się skóry i jej autoregeneracji po licznych nakłuciach, do których dochodzi w trakcie zabiegu.

Zabiegi na jesien osocze bogatopłytkowe

reklama
Art2 - Sunekos

Osocze bogatopłytkowe

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje preparat otrzymywany z własnej krwi pacjenta. Jest to stężona zawiesina płytek krwi w stosunkowo niewielkiej objętości osocza (przeważnie kilka mililitrów).
Osocze bogatopłytkowe określane jest czasem mianem „wampirzego liftingu” ze względu na skojarzenia dotyczące wykorzystania krwi do poprawy funkcjonowania. Stosowany podczas zabiegu preparat posiada udowodnione właściwości biostymulacji komórek skóry do produkcji włókien kolagenowych i elastyny oraz tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych w skórze.
Czynniki wzrostu uwalniane z płytek krwi znajdujących się w osoczu przyspieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek. Inicjują też i przyśpieszają procesy regeneracji skóry, aktywizując naturalne, ozdrowieńcze mechanizmy naszego organizmu.
Zagęszczenie płytek w osoczu może być różne – od 1,5 do 18 razy w stosunku do wartości wyjściowej występującej we krwi. Zależy to od zastosowanej metody ich separacji. Silniejsze zagęszczenie daje znacznie większe stężenie czynników wzrostu oraz lepsze efekty zabiegu.
Płytkowe czynniki wzrostu wykazują o wiele mocniejsze działanie niż jakikolwiek seryjnie produkowany preparat, dlatego skuteczność osocza ocenia się jako wyższą w porównaniu do tradycyjnej mezoterapii igłowej. Natomiast koktajle do mezoterapii, których głównym składnikiem jest kwas hialuronowy, pozwalają uzyskać znacznie większe nawilżenie skóry.

Zabiegi typu „skinboosters”

Interesującą odmianą mezoterapii igłowej są tzw. zabiegi głębokiej mezoterapii typu „skinboosters”. Wykonuje się je przy użyciu lekko usieciowanego kwasu hialuronowego.
Nawet minimalne usieciowanie kwasu hialuronowego powoduje, że utrzymuje się on w skórze znacznie dłużej niż kwas niesieciowany. Ponieważ nie można go wstrzykiwać zbyt powierzchownie, zawsze podawany jest do głębszych warstw skóry.
Zastosowanie takiego kwasu pozwala na uzyskanie dodatkowego efektu wolumetrycznego (objętościowego), który najczęściej jest bardzo korzystny dla wyglądu twarzy. Preparaty tego typu można podawać nie tylko za pomocą igły, ale także kaniuli.

Zabiegi na jesien roller

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to metoda kontrolowanego uszkodzenia skóry poprzez jej mechaniczne, bardzo intensywne nakłuwanie. Używa się do tego celu różnych narzędzi (najczęściej stosowany jest Dermapen) i różnych długości igieł.
Mikronakłuwanie powoduje w obrębie skóry mikrourazy i mikrokrwawienie. Podczas zabiegu krew wydostaje się z uszkodzonych naczyń krwionośnych, a zawarte w niej trombocyty ulegają aktywacji. W wyniku tego dochodzi do uwalniania czynników wzrostu, które mają kluczowe znaczenie w procesie regeneracji tkanek.
Proces przebudowy skóry i tworzenia się nowego kolagenu trwa przez kilka tygodni po wykonaniu zabiegu. Szybko gojący się naskórek sprawia natomiast, że wszystkie etapy regeneracji, zapoczątkowane nakłuwaniem, odbywają się w optymalnych warunkach.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa to połączenie mikronakłuwania i jednoczesnej emisji fal elektromagnetycznych o częstotliwości fal radiowych (RF).
Zabieg polega na wkłuwaniu w skórę bardzo cienkich igieł, które – w momencie maksymalnego zanurzenia w skórze – emitują impuls elektromagnetyczny. Powoduje to silne podgrzanie znajdujących się w ich sąsiedztwie komórek. Głębokość wkłucia jest regulowana, dlatego efekt termicznej stymulacji fibroblastów do produkcji nowego kolagenu możemy uzyskiwać na wielu poziomach skóry. Dzięki temu zabieg jest bardzo skuteczny.
Oprócz efektu poprawy jakości skóry, metoda ta pozwala na walkę z takimi defektami kosmetycznymi jak blizny (również potrądzikowe), łojotok, rozszerzone pory.

Głębokie peelingi medyczne

Głęboki peeling to procedura, która najczęściej przebiega ze znacznym złuszczaniem naskórka. Może ono być mniej lub bardziej nasilone i zależy od rodzaju zastosowanego preparatu oraz intensywności zabiegu.
W peelingach medycznych najczęściej wykorzystywanymi substancjami są kwasy owocowe, polihydroksykwasy (takie jak np. kwas glikolowy, mlekowy lub salicylowy) oraz kwas trichloroctowy (TCA).
Kontrolowane złuszczanie naskórka jest bardzo korzystne dla skóry – oczyszcza ją, poprawia wygląd, wygładza i wyrównuje koloryt. Peelingi pozwalają na usunięcie płytkich zaskórników, rozjaśniają powierzchowne przebarwienia, usuwają z naskórka substancje toksyczne oraz pozostałości kosmetyków.
Peelingi medyczne nie tylko złuszczają naskórek, ale także pobudzają mikrokrążenie, wzmagają produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu regenerują skórę, spłycają drobne zmarszczki oraz blizny. Skóra po zabiegu wygląda młodo i świeżo.

Ablacyjne lasery frakcyjne

Ablacyjne lasery frakcyjne (np. laser CO2 lub laser Er:Yag) są jednymi z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych laserów stosowanych w medycynie estetycznej. Ich działanie polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry za pomocą światła laserowego, które wnika w jej głąb i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Powoduje to przegrzanie, uszkodzenie i następczą stymulację procesów naprawczych, prowadzącą do wytworzenia się nowych komórek i nowego kolagenu.
Laser frakcyjny nie uszkadza skóry na całej powierzchni, lecz tylko ją „dziurkuje”. Poszczególne „kolumny” uszkodzonych komórek otoczone są nieuszkodzoną tkanką, co przyspiesza regenerację i znacznie zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.
Frakcyjny laser ablacyjny intensywnie stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Dodatkowo powoduje złuszczanie naskórka. Oba te mechanizmy czynią z niego bardzo skuteczne narzędzie w walce ze starzeniem się skóry. Korzystne rezultaty widoczne są zwykle już po pierwszym zabiegu, chociaż dla optymalnego efektu potrzeba ich przeważnie 2-3.

Nieablacyjne lasery frakcyjne

Nieablacyjne lasery frakcyjne (np. laser Nd:Yag lub laser Er:Glass) to coraz popularniejsze urządzenia, wykorzystywane również w salonach kosmetycznych.
Powodują przebudowę skóry i stopniowo zwiększają produkcję kolagenu. W trakcie jednego zabiegu możliwe jest działanie na różnych poziomach, co ma znaczenie dla uzyskiwanych efektów.
Podczas zabiegu nie następuje uszkodzenie naskórka, dzięki czemu jest on bardzo bezpieczny i bezbolesny. Pozwala na natychmiastowy powrót do codziennych aktywności, ponieważ nie pozostawia prawie żadnych śladów, poza ewentualnym lekkim zaróżowieniem skóry.
Ze względu na swoje delikatne działanie, lasery nieablacyjne z zasady wymagają wykonania znacznie większej liczby zabiegów w porównaniu z laserami ablacyjnymi czy innymi metodami mezoterapeutycznymi.

Zabiegi na jesien laser

Lasery naczyniowe i IPL

Do usuwania przebarwień skórnych, poza peelingami, wykorzystuje się lasery naczyniowe oraz urządzenia IPL. Mają one tak dobraną długość fali świetlnej, że oddziałuje ona selektywnie tylko na wybrane miejsca, w których zgromadzona jest melanina – barwnik odpowiadający za widoczne na skórze plamy i przebarwienia. Oba urządzenia stosuje się również w usuwaniu rozszerzonych i widocznych naczynek.
Likwidowanie przebarwień jest efektem rozbijania melaniny na mniejsze fragmenty pod wpływem emitowanej wiązki światła laserowego. Powoduje to stopniowe rozjaśnianie i znikanie plam barwnikowych. Natomiast podczas zabiegu zamykania naczynek dochodzi do pochłaniania wiązki świetlnej przez hemoglobinę znajdującą się we krwi. Sprawia to, że naczynka stają się niewidoczne, a skóra wygląda zdrowo.

Dr Przemysław StyczeńLek. med. Przemysław Styczeń – absolwent AM w Katowicach, lekarz medycyny estetycznej, absolwent Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL, członek PTMEiAA. Autor wielu artykułów prasowych z zakresu medycyny estetycznej, ekspert na profilu Facebook „Piękno przez cały rok”.
www.drstyczen.pl
www.facebook.com/DrStyczen
www.mezoterapia.pl

 

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
IADE Akademia
reklama
Offlabel_konferencja_pazdziernik_2023
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner