Medycyna estetyczna

Jak powiększyć penisa? Czy można zlikwidować worki pod oczami? Jak zapobiec łysieniu? Nadpotliwość, ginekomastia, krzywy nos… Mężczyźni też mają problemy estetyczne. Jak sobie z nimi radzą?

Lek. med. Adam Gumkowski

Gdy jako wykwalifikowany chirurg, blisko 30 lat temu, otwierałem jeden z pierwszych w Polsce gabinetów medycyny estetycznej, nikt nie myślał, że kiedyś z jej osiągnięć będą korzystać również panowie. Estetyka była dla nich tematem mało interesującym, a ci którzy z jakiś względów z niej korzystali robili to dyskretnie i o dyskrecję prosili. 
Dzisiaj jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi medycyny, a współcześni mężczyźni chcą dbać o siebie bo mają świadomość, że dzięki odpowiednim zabiegom mogą zwiększyć swoje poczucie atrakcyjności i komfortu, a także rozwiązać wiele problemów zdrowotnych.

Męska skóra

Skóra mężczyzny jest dużo grubsza niż kobieca, co powoduje, że starzeje się inaczej, a przede wszystkim wolniej. Naskórek jest nawet o 25 procent grubszy i mocniejszy. Przyczynia się do tego warstwa rogowa, w której znajdują się duże ilości zrogowaciałych komórek. Powoduje to nie tylko oczywistą szorstkość w dotyku, ale również znaczną odporność na zranienia.
Zmarszczki wywołane procesem starzenia pojawiają się u panów później niż u pań. Odpowiedzialne są za to włókna sprężyste, które mają ciaśniejszy splot i większe brodawki, dzięki czemu powodują lepsze mikrokrążenie krwi - skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona. Zapewnia to panom gładszą i bardziej jednolitą kolorystycznie cerę.
Męska skóra ma więcej kolagenu i elastyny i dlatego cały proces starzenia jest wolniejszy i mniej wyrazisty. Większa ilość melanocytów powoduje, że męska skóra jest bardziej śniada i szybciej się opala, a do tego ma mniejsze skłonności do przebarwień.
Na niekorzyść panów wypada jednak analiza zmarszczek mimicznych. Powstają one szybciej niż u pań i są zdecydowanie głębsze, gdyż odpowiedzialne za nie mięśnie przywłośne są dużo bardziej aktywne. Mężczyźni mają też więcej problemów w przypadku zmian trądzikowych, szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy to oddziaływanie androgenów – męskich hormonów płciowych - jest najsilniejsze.

Codzienna pielęgnacja

„Mężczyźnie do pielęgnacji wystarcza woda i mydło, bo facetowi nie przystoi zwracać uwagę na wygląd zewnętrzny.” Dziś, z pełnym przekonaniem, możemy powiedzieć, że takie myślenie to relikt przeszłości. Błędem jest założenie, że grubsza skóra gwarantuje jej niezniszczalność lub niewrażliwość. Nam, mężczyznom również szkodzi nadmierna ekspozycja słoneczna, zła dieta, papierosy, czy nieprzespane noce, ale także regularne golenie. Dlatego codzienna dbałość o skórę jest niezbędna, bo profilaktyka jest ważna w każdej dziedzinie zdrowia.
Współpracujący z AGklinik dermatolodzy zwracają uwagę aby pacjenci po zabiegach rewitalizujących nie zapominali o codziennej pielęgnacji. Sugerują, by kosmetyki do golenia nie zawierały alkoholu, a nawet zwykłego mydła, bo te dwa składniki podrażniają skórę. Polecane są preparaty na bazie glicerolu, allantoiny lub innego składnika zmiękczającego, nawilżającego, czy kojącego oraz stosowanie kremów z filtrami UV, retinoidami, czy wreszcie kofeiną, arniką i witaminą C.

Zabiegi dla mezczyzn epilacja

Najpopularniejsze zabiegi

Dożyliśmy czasów kiedy panowie coraz częściej nie ukrywają, że korzystają z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Co więcej, stanowią oni już 30 procent wszystkich pacjentów korzystających z tego typu zabiegów! Wszak niektóre z nich zostały stworzone specjalnie z myślą o mężczyznach – ich dobrym zdrowiu i samopoczuciu.
Najczęściej spotykam panów, którzy chcą o siebie zadbać poddając się następującym zabiegom (kolejność wg popularności w naszej klinice):

 1. Wypadanie włosów - zabiegi mezoterapii, np. z zastosowaniem osocza bogtopłytkowego, minimalizujące skutki łysienia androgenowego; terapia regeneracyjna z komórkami mezenchymalnymi SVF.
 2. Laserowe usuwanie owłosienia z ramion, pleców, czy okolic intymnych.
 3. Usuwanie blizn, z zastosowaniem terapii komórkowej SVF.
 4. Transfer tkanki tłuszczowej w twarz, szczególnie w celu niwelowania worków pod oczami i cieni oraz terapia regeneracyjna skóry SVF.
 5. Liposukcja i modelowanie różnych obszarów ciała.
 6. Zabiegi chirurgiczne eliminujące ginekomastię (przerost tkanki gruczołowej i tłuszczowej w okolicy sutków).
 7. Niwelowanie zmarszczek za pomocą toksyny botulinowej oraz przywracanie prawidłowego napięcia skóry twarzy i szyi za pomocą technologii HIFU.
 8. Leczenie nadpotliwości, także z zastosowaniem toksyny botulinowej.
 9. Chirurgiczna korekta nosa, wraz z przegrodą, oraz bardzo ważny zabieg dla mężczyzn - laserowe leczenie chrapania.
 10. Powiększanie penisa.
 11. Implantacji protez jąder.
 12. Laserowe usuwanie znamion na całym ciele oraz zamykanie posezonowo popękanych naczyń krwionośnych.

Musimy jednak pamiętać, że nim zakwalifikujemy pacjenta do jakiegokolwiek zabiegu, przyglądamy się jego „urodzie” pod kątem dermatologicznym i endokrynologicznym, bo często męskie defekty zewnętrzne mają dużo głębszą przyczynę.

Zabiegi dla mezczyzn mezoterapia

Łysienie - mezoterapia skóry głowy

Po wykonaniu mezoterapii igłowej skóra głowy staje się nawilżona, a włosy odzyskują swój blask. Rezultaty są widoczne niemal natychmiast. Już po pierwszym zabiegu włosy znacznie mniej wypadają, ich cebulki regenerują się, a fryzura zwiększa objętość. Zabieg należy wykonywać w serii 3-5 razy. Doskonałe efekty uzyskamy dzięki włączeniu do serii mezoterapii osocza bogatopłytkowego. Aby odpowiednio przygotować się do zabiegu, warto na tydzień przed mezoterapią wcierać w głowę preparat z witaminą K.

Nadpotliwość – nie tylko botoks

Choć pocenie się jest stanem fizjologicznym, chroniącym organizm przed przegrzaniem, wiele osób cierpi na nadpotliwość. Dzieje się tak, gdy mamy zbyt wiele gruczołów i produkują one za dużo potu. Samo stosowanie preparatów kosmetycznych ma sens w przypadku fizjologicznego pocenia się, ale gdy mamy do czynienia z nadpotliwością, wskazane jest działanie bardziej radykalne, czyli blokowanie gruczołów botoksem lub za pomocą specjalnego zabiegu miraDry.

Plastyka powiek

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów chirurgicznego odmłodzenia twarzy jest plastyka powiek. Z wiekiem na powiece tworzy się nadmiar skóry, który sprawia, że zaczyna ona opadać.
Najczęściej operujemy powieki górne, ponieważ to w ich obrębie widoczny jest nadmiar luźnej, rozciągniętej skóry, która w skrajnych przypadkach może ograniczać pole widzenia. Wówczas plastyka powiek daje korzyści nie tylko estetyczne, ale i czynnościowe. W przypadku powiek dolnych najczęstszym wskazaniem do zabiegu są tzw. worki pod oczami, czyli uwypuklający się z oczodołu tłuszcz.
Plastyka powiek jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Podczas plastyki powiek górnych cięcie znajduje się w fałdzie górnej powieki - usuwamy fragment skóry wraz z fragmentem mięśnia okrężnego. Jeśli są do tego wskazania wycinamy również przepukliny tłuszczowe. Blizna jest usytuowana w fałdzie powieki, więc jest praktycznie niewidoczna.
Na powiece dolnej cięcie prowadzone jest pod rzęsami. Nadmiar skóry oraz mięśnia okrężnego jest usuwany, a przepukliny tłuszczowe zostają usunięte lub przemieszczone w tzw. dolinę łez.
Po zabiegu pacjent może wrócić do domu już po kilku godzinach. Jedynym pozostałym opatrunkiem jest niewielki plaster na ranie, który nie upośledza widzenia. Szwy zostają usunięte w 4-5 dobie po operacji. Odsetek powikłań jest niewielki.
Zabieg korekcji powiek może być połączony z innymi zabiegami, np. liftingiem twarzy. Efekt zabiegu widoczny jest niemal od razu i utrzymuje się 10-20 lat.

Cienie i sińce pod oczami

Zmarszczki i cienie tworzące się w tych partiach twarzy znacząco dodają lat, ale nawet systematyczne stosowanie specjalistycznych kremów nie przynosi oczekiwanych efektów. Rozwiązaniem jest np. transfer tkanki tłuszczowej metodą Microlipofiling SNIF - to rewolucyjna alternatywa dla kwasu hialuronowego niwelująca cienie pod oczami.
Zabieg jest skuteczny, a przy tym gwarantuje stały efekt, osiągnięty w zaledwie 45 minut. Nie pozostawia żadnych blizn. Pozabiegowe zasinienia wokół oczu ustępują w ciągu 1-2 tygodni. Zabieg zazwyczaj jest jednorazowy, ale czasami wymaga powtórzenia.

Operacja nosa

To zabieg, który wymaga od lekarza nie tylko umiejętności operatorskich, ale także wyobraźni, pozwalającej na stworzenie nosa proporcjonalnego do twarzy pacjenta i zgodnego z jego wizją.
W zależności od defektu proponuję pacjentom całkowitą operację nosa (części kostnej i chrzęstnej) lub korektę jedynie jego czubka (części chrzęstnej).
Do korekcji chrzęstnej kwalifikują się nosy: zadarte, opadające, bulwiaste, z za dużym czubkiem, z rozdwojonym czubkiem, z wyraźną asymetrią i nadmierną projekcją (odstawaniem czubka), ze zbyt szerokimi otworami nosowymi.
Operacja nosa wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, zwłaszcza gdy chodzi o jego całkowitą korektę. Wtedy też konieczny jest jednodniowy pobyt w klinice. Nos może być operowany tzw. metodą zamkniętą (cięcie w przewodach nosowych, niewidoczne na zewnątrz) lub otwartą. Przy metodzie otwartej poza cięciami w przewodach nosowych wykonujemy cięcie na słupku nosa.  
Całkowitą korektę nosa można połączyć z septoplastyką – prostowaniem przegrody nosowej lub konchoplastyką – plastyką przerośniętych małżowin nosowych. 

Ginekomastia

To choroba dotycząca wyłącznie mężczyzn, która objawia się nadmiernym rozrostem piersi. Rozróżniamy dwa typy ginekomastii: prawdziwą (gdy dochodzi do rozrostu gruczołu piersiowego) i rzekomą – otłuszczenie. Może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi (nadmierne wydzielanie hormonów żeńskich – estrogenów), niewłaściwym metabolizmem hormonów męskich (androgenów), otyłością, lub przyjmowaniem leków hormonalnych. Ginekomastia może również wystąpić przejściowo u chłopców, w okresie dojrzewania.
Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Można ją wykonać na dwa sposoby: cięciem półkolistym wokół brodawki (na granicy jej otoczki odsłania się gruczoł i usuwa go), lub – u mężczyzn z rozrostem tkanki tłuszczowej – poprzez odessanie metodą liposukcji.
Korzyści z zabiegu: zmniejszenie i poprawa kształtu piersi, pozbycie się wrażliwości sutków oraz ewentualnych przebarwień, poprawa samopoczucia i samooceny pacjenta. Efekt jest natychmiastowy i pozwala na szybki powrót do normalnego trybu życia. 

Implantacja jąder

Wszczepienie sztucznego jądra to jeden z częściej wykonywanych zabiegów męskiej plastyki. Dzięki niemu brak naturalnych jąder staje się dla mężczyzn o wiele mniejszym problemem psychicznym. 
Szczególnie dobrze pod względem terapii ogólnej rokuje brak jednego jądra. Proteza jądra wykonywana jest u pacjentów, którzy utracili je w wyniku wypadku lub choroby. Podstawowym celem zabiegu jest przywrócenie wyglądu zbliżonego do naturalnego. Tu z pomocą przychodzą nowoczesne materiały i techniki medyczne. Dzięki ich zastosowaniu można skutecznie wprowadzić do worka mosznowego, a właściwie specjalnie w tym celu wykonanej loży, implant jądra.

Powiększenie penisa

Z badań wynika, że ponad połowa mężczyzn nie jest zadowolona z rozmiarów swojego członka. Dlatego rozwój metod powiększania penisa w ostatnich latach sprawił, że pacjenci coraz chętniej i śmielej poddają się takim zabiegom.
Obecnie najczęstszą metodą jest powiększenie penisa za pomocą iniekcji preparatów z kwasem hialuronowym. Jest to zabieg bezpieczny i nieinwazyjny. Trwa 20-30 minut (w zależności od ilości wstrzykiwanego preparatu) i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Z moich obserwacji wynika, że zwykle mężczyźni decydują się na powiększanie penisa, bo nie satysfakcjonuje ich jego rozmiar. Dużo rzadziej zdarza się zespół małego penisa (SPS - Small Penis Syndrome), czyli problem psychiczny, a nie fizyczny. Dlatego podczas każdej tego typu wizyty omawiamy z pacjentem oczekiwania, różne metody powiększania i wspólnie dokonujemy najlepszego wyboru.

Źródło: Uroda i Medycyna 24

Dr Adam Gumkowski
Lek. med. Adam Gumkowski
– specjalista II stopnia chirurgii ogólnej. Od 1992 roku zajmuje się chirurgią estetyczną. Specjalizuje się w zabiegach mało inwazyjnych, w szczególności modelowania sylwetki za pomocą liposukcji, przeszczepów własnej tkanki tłuszczowej oraz w zabiegach bezbliznowego podnoszenia i powiększenia piersi. Właściciel AGklinik - Klinika Sztuk Pięknych w Warszawie.
www.agklinik.pl 

Facebook

reklama
P - Laha
reklama
P - Face & Body
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner