Medycyna estetyczna

Mezoterapia mikroigłowa – skuteczne i bezinwazyjne odmładzanie skóry

Mezoterapia mikroigłowa – skuteczne i bezinwazyjne odmładzanie skóry

Mezoterapia mikroigłowa to skuteczna metoda służąca do poprawy wyglądu, napięcia i kondycji skóry. Jest bezpieczna, mało inwazyjna i w odróżnieniu od klasycznej mezoterapii, nie wymaga użycia strzykawki.

Tekst: dr Przemysław Styczeń

Mezoterapia mikroigłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów odmładzających i regenerujących skórę.

Aby poprawić wygląd i kondycję skóry oraz zlikwidować drobne zmarszczki i pojawiające się z czasem przebarwienia, korzystamy z wielu różnych metod. Różnią się one między sobą, ale wszystkie wykorzystują ten sam mechanizm działania w skórze. Polega on na kontrolowanym jej uszkadzaniu (np. za pomocą promienia lasera, igieł, mechanicznie lub chemicznie) i tym samym na stymulacji do wewnętrznej przebudowy i regeneracji. Po uszkodzeniu skóry rozpoczynają się w niej naturalne mechanizmy samoodnawiania i gojenia, które prowadzą do poprawy jej struktury, napięcia i zewnętrznego wyglądu.

Mezoterapia mikroigłowa: skuteczna regeneracja skóry

Mezoterapia mikroigłowa wykorzystuje ten sam mechanizm kontrolowanego uszkadzania skóry, który umożliwia jej biostymulację i naturalną odbudowę. Można ją wykonać między innymi przy pomocy prostych, ale  niezwykle skutecznych urządzeń zwanych derma rollerami lub inaczej – mezorollerami. Do mezoterapii mikroigłowej używa się też specjalnych stempli (derma stamps) wyposażonych w kilkadziesiąt igieł na płaskiej podstawie czy urządzenia Dermapen 4 – rodzaju pióra z wymiennymi końcówkami, wyposażonymi w 16 igieł, robiących 1920 mikronakłuć na sekundę.

Derma rollery do mezoterapii mikroigłowej

Zabieg mezoterapii mikroigłowej można wykonać między innymi przy pomocy derma rollerów. To urządzenie niewielkich rozmiarów wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, wyposażone w obrotowy wałek oraz rączkę. Wałek na swojej powierzchni ma małe igiełki (od kilkudziesięciu do ponad tysiąca) o długości od 0,2 do 3 mm, wykonane ze stali chirurgicznej lub ze stopów tytanu. Ich grubość może mieć od 0,07 do 0,3 mm.

Derma rollery do mezoterapii mikroigłowej.

Na czym dokładnie polega zabieg?

Mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem bezpiecznym, szybkim oraz bezbolesnym i nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta przed wizytą. Polega na bardzo gęstym i odpowiednio głębokim nakłuwaniu wybranych okolic twarzy lub innej części ciała, które chcemy poddać regeneracji. Podczas jednego zabiegu powstają dziesiątki tysięcy malutkich nakłuć. Wywołany stan zapalny powoduje zaczerwienienie i opuchnięcie skóry. Jest ono bezbolesne i ustępuje całkowicie w ciągu 1-3 dni.

Mezoterapia mikroigłowa może być stosowana przy każdym typie skóry, również przy bardzo cienkiej i delikatnej. Zabieg nie powoduje nadwrażliwości na słońce, dlatego może być stosowany przez cały rok.

Mezoterapia mikroigłowa – różne długości igieł

W warstwie brodawkowatej skóry właściwej znajduje się gęsta sieć naczyń włosowatych. Tuż pod nią zlokalizowany jest powierzchowny splot naczyniowy skóry. To on jest celem podczas zabiegu mezoterapii mikroigłowej, a długość igieł rollera powinna być tak dobrana, aby mogło dojść do jego uszkodzenia podczas „rolowania” skóry.

Na twarzy (mowa tutaj o rollerach medycznych) najczęściej stosuje się rollery o długości igieł 1 mm, pod oczami – 0,5 mm, a w innych okolicach ciała (np. na brzuchu czy udach) – 1,5 mm i więcej. W zależności od długości igieł wyróżniamy trzy typy derma rollerów: kosmetyczne, medyczne i chirurgiczne.

Mezoterapia mikroigłowa rollerami kosmetycznymi

Igły w rollerach kosmetycznych mają długość od 0,1 do 0,3 mm. Dermo rollery kosmetyczne nie stymulują skóry do regeneracji i tworzenia się włókien kolagenowych. Stosowane są w celu zwiększenia wchłaniania kosmetyków i ich aktywnych składników dzięki mikronakłuciom. Przy ich użyciu podaje się wysokiej klasy preparaty zawierające kwas hialuronowy oraz witaminy A, C i E.
Stosowanie rollerów z igłami o długości do 0,3 mm jest procedurą kosmetyczną, ale można ją również wykonywać samodzielnie w domu. Na określenie tej metody używa się często terminu „mezoterapia mikroigłowa domowa” lub mikronakłuwanie (ang. microneedling).

Mezoterapia mikroigłowa rollerami medycznymi i chirurgicznymi

W mezoterapii mikroigłowej najczęściej stosuje się derma rollery medyczne o długości igieł od 1 do 2 mm. Dzięki nim podczas zabiegu dochodzi do uszkodzenia skóry na głębokości skutecznie stymulującej procesy regeneracji.

Derma rollery chirurgiczne to rollery o długości igieł od 3 do 4 mm. Wykazują one najlepszą skuteczność, gdyż przebijają skórę, wnikając nawet do tkanki podskórnej. Dają efekty już po jednorazowym zastosowaniu. Z ich pomocą można skutecznie walczyć z najtrudniejszymi przypadkami, jak duże blizny czy blizny przerostowe. Mezoterapia mikroigłowa przy ich użyciu wymaga jednak specjalnych warunków na sali operacyjnej, znieczulenia miejscowego bądź ogólnego oraz najczęściej wsparcia ze strony anestezjologa. Podczas zabiegu występuje duże krwawienie, skóra jest bardzo posiniaczona, a czas rekonwalescencji znacznie dłuższy niż ma to miejsce w przypadku rollerów medycznych.
Mezoterapia mikroigłowa z każdym z tych trzech typów derma rollerów różni się techniką zabiegową, efektami, czasem rekonwalescencji, a także zaleceniami pozabiegowymi.

Mezoterapia mikroigłowa: dla kogo?

Mezoterapia mikroigłowa zalecana jest najczęściej osobom w wieku od 30 do 60 lat, które chcą odmłodzić twarz lub inne okolice ciała, poprawić stan i kondycję skóry lub zredukować objawy starzenia. Stosuje się ją również z powodzeniem u osób skarżących się na teleangiektezje (pajączki naczyniowe, czyli poszerzone drobne naczynka krwionośne), zmiany potrądzikowe, zasinienia pod oczami, blizny i rozstępy.
Mezoterapię mikroigłową można stosować niemal wszędzie: na twarzy (również na powiekach), szyi, dekolcie, ramionach, dłoniach, brzuchu, pośladkach i udach. Zabieg nie powoduje nadwrażliwości na słońce i może być wykonywany przez cały rok.

Mezoterapia mikroigłowa: efekty

Wykonanie serii zabiegów mezoterapii mikroigłowej z zastosowaniem derma rollera medycznego skutkuje poprawą zarówno strukturalną, jak i funkcjonalną skóry. Jej rezultatem jest m.in. zwiększenie napięcia i elastyczności, pogrubienie naskórka oraz poprawa jego funkcji.
Zabiegi ujędrniają skórę, niwelują blizny, redukują drobne zmarszczki i przebarwienia. Pogrubienie skóry i naskórka powoduje nie tylko redukcję istniejących zmarszczek, ale także to, że popękane naczynka stają się mniej widoczne. To samo dotyczy zasinień pod oczami. Skóra odzyskuje zdrowy i młody wygląd.
Efekty mezoterapii mikroigłowej widoczne są po kilku tygodniach. Najlepsze rezultaty przynosi seria 4-6 zabiegów powtarzanych co 2-4 tygodnie.

Mezoterapia mikroigłowa: cena

Zabieg mezoterapii mikroigłowej twarzy przy użyciu derma rollera kosztuje ok. 350-400 zł. Wskazane jest kilkukrotne powtórzenie procedury (4-6 zabiegów). Przy całym pakiecie możliwe są zniżki, a ich cena umawiana jest indywidualnie.

Mezoterapię mikroigłową z użyciem derma rollerów można łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej, takimi jak osocze bogatopłytkowe czy karboksyterapia.

Facebook

reklama
P - Offlabel_konferencja_pazdziernik_2023
reklama
P_Kosmetologia_Holistyczna
reklama
P - PTMEiA
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner