Medycyna estetyczna

Jesień to dobry czas na zadbanie o skórę, często zmęczoną po wakacyjnych, słonecznych przygodach. Mezoterapia? A może peeling, lub zabieg laserowy? Lista dostępnych zabiegów medycyny estetycznej jest długa. Które z nich warto wybrać? Radzi doświadczony lekarz medycyny estetycznej, doktor Przemysław Styczeń.

Tempo starzenia się skóry zależy od wielu czynników. Wpływ na to mają geny, używki (tytoń i alkohol), rodzaj wykonywanej pracy (klimatyzowane wnętrza, praca na otwartym powietrzu) oraz sposób, w jaki na co dzień ją pielęgnujemy (kremy, filtry). Proces starzenia bardzo przyspiesza przesadna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Dlatego po wakacjach warto szczególnie zadbać o skórę twarzy, dekoltu i dłoni.

Mezoterapia czy inne zabiegi?

Jesień i zima, kiedy natężenie promieniowania ultrafioletowego jest znacznie mniejsze niż latem, to dobry czas na zabiegi, które silnie nawilżają, regenerują i dzięki temu poprawiają wygląd skóry. Po wykonaniu całej serii można liczyć na długotrwałą poprawę jej jakości, gęstości i napięcia.
Do najbardziej skutecznych w tym zakresie zabiegów medycyny estetycznej należą:
• mezoterapia igłowa
• mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
• zabiegi „Skinboosters”
• zabiegi „Hydrobalance”
• Profhilo i Nucleofill
• mezoterapia mikroigłowa
• radiofrekwencja mikroigłowa
• głębokie peelingi medyczne
• zabiegi z użyciem frakcyjnych urządzeń laserowych – zarówno ablacyjnych, jak i nieablacyjnych
• lasery naczyniowe i urządzenia IPL.
Decyzja o tym, na które zabiegi medycyny estetycznej warto się zdecydować, jak długa powinna być ich seria oraz od którego najlepiej zacząć, zależy od wieku pacjenta, stanu jego skóry, głównego problemu (skóra sucha, przetłuszczająca się, naczynkowa, itp.) i efektów, które chce uzyskać. Najlepiej podjąć ją wspólnie z specjalistą, który będzie wykonywał zabiegi.

Zabiegi medycyny estetycznje jesien 2

Sprawdź także: Dr Łukasz Preibisz: jak zregenerować skórę zmęczoną słońcem.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa (lub inaczej: iniekcyjna) jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na dostarczaniu do skóry nieusieciowanego kwasu hialuronowego i/lub substancji odżywczych, takich jak witaminy, aminokwasy, mikroelementy, polinukleotydy, czy peptydy biomimetyczne. Odbywa się to przy użyciu strzykawki i igły lub specjalnego pistoletu do mezoterapii. Do najpopularniejszych preparatów przeznaczonych do mezoterapii igłowej należą: CytoCare, Dermaheal, Jalupro oraz NCTF.
Pokonanie bariery naskórkowej poprzez iniekcję pozwala na uzyskanie szybkich efektów rewitalizacyjnych. Składniki aktywne zastosowanego preparatu mają możliwość szybkiego działania, ponieważ wstrzykiwane są bezpośrednio do skóry właściwej. Zapewnia to ich optymalną dostępność i stężenie.
Zabiegi mezoterapii igłowej wykorzystują kilka mechanizmów działania. Jednym z nich jest korzystny wpływ substancji aktywnych zawartych w zastosowanym preparacie. Innym – efekt ogniskowego gojenia się skóry i jej autoregeneracji po licznych nakłuciach, do których dochodzi w trakcie zabiegu. Jeszcze innym – efekt mechanicznej stymulacji skóry przez wstrzyknięty kwas hialuronowy, który utrzymuje się w niej z reguły przez kilka dni po zabiegu.

Osocze bogatopłytkowe

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje bardzo specyficzny preparat otrzymywany z własnej krwi pacjenta. Jest nim stężona zawiesina płytek krwi w stosunkowo niewielkiej objętości osocza (przeważnie kilka mililitrów).
Osocze bogatopłytkowe, określane czasami mianem „wampirzego liftingu”, posiada udowodnione właściwości biostymulacji komórek skóry, w tym fibroblastów, do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny oraz tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych w głębokich warstwach skóry i tkance podskórnej.
Czynniki wzrostu uwalniane z płytek krwi znajdujących się w osoczu przyspieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek. Inicjują też i przyśpieszają procesy regeneracji skóry promując naturalne, ozdrowieńcze mechanizmy naszego organizmu.
Zabieg można wykonywać różnymi rodzajami osocza o zróżnicowanym stężeniu płytek i czynników wzrostu. Zagęszczenie płytek może być różne – od 1,5 x (zestawy probówkowe) do 18 x (system Angel) w stosunku do wartości wyjściowej występującej w krwi żylnej. Zależy to od zastosowanej metody ich separacji. Większe zagęszczenie płytek oznacza znacznie silniejsze efekty działania osocza.
Płytkowe czynniki wzrostu wykazują o wiele mocniejsze działanie niż jakikolwiek seryjnie produkowany preparat do mezoterapii, dlatego skuteczność osocza ocenia się jako wyższą w porównaniu do tradycyjnej mezoterapii igłowej. Prawdą jest jednak też to, że koktajle do mezoterapii, których głównym składnikiem jest kwas hialuronowy, mają bezsprzecznie silniejsze działanie nawilżające.

Zabiegi Skinboosters

Klasyczna mezoterapia igłowa polega na podawaniu preparatów bardzo płytko, do powierzchniowych warstw skóry, na tzw. „grudkę”. Stosowany w tych zabiegach kwas hialuronowy jest identyczny z tym, jaki znajduje się w skórze i w procesie produkcji nie podlega w żaden sposób modyfikacji chemicznej, czyli nie jest sieciowany.
Interesującą alternatywą dla mezoterapii igłowej są zabiegi Skinboosters, w których wykorzystuje się preparaty zawierające lekko usieciowany kwas hialuronowy. Przykładem takich preparatów są Restylane Vital oraz Juvederm Volite.
Nawet minimalne usieciowanie kwasu hialuronowego powoduje, że utrzymuje się on w skórze znacznie dłużej niż kwas niesieciowany. Ponieważ nie można go wstrzykiwać zbyt powierzchownie, zawsze musi być podawany do głębszych warstw skóry.
Zastosowanie lekko usieciowanego kwasu hialuronowego pozwala na znacznie bardziej długotrwały efekt, zmniejszenie liczby koniecznych zabiegów oraz uzyskanie dodatkowego, niewielkiego efektu wolumetrycznego (objętościowego), który najczęściej jest bardzo korzystny dla wyglądu twarzy. Preparaty tego typu można podawać nie tylko za pomocą igły, ale także kaniuli.

Zabiegi Hydrobalance

Do zabiegów określanych mianem Hydrobalance wykorzystuje się mieszaninę usieciowanego kwasu hialuronowego oraz kwasu nieusieciowanego. Lekarz przygotowuje ją samodzielnie, mieszając obydwa preparaty bezpośrednio przed zabiegiem. Zwykle do takiego zabiegu wykorzystuje się kwas nieco mocniej usieciowany niż to ma miejsce w zabiegach Skinbooster (np. ArtFiller First Lines) mieszając go z preparatem do mezoterapii (np. NCTF). Tak otrzymaną mieszaninę podaje się do głębokich warstw skóry, tak jak ma to miejsce przy Skinboosterach. Można je również podawać kaniulą.
Korzyści zabiegów Hydrobalance są analogiczne, jak przy Skinboosterach – pozwalają na zmniejszenie liczby koniecznych zabiegów oraz uzyskanie znacznie bardziej długotrwałego efektu, z dyskretną wolumetrią.

Profhilo i Nucleofill

W ostatnim czasie coraz więcej pacjentów zgłasza się na nowy zabieg o działaniu poprawiającym jakość i wygląd skóry – Profhilo. Jest to produkt, który zawiera stabilizowane kompleksy kwasu hialuronowego o długich i krótkich łańcuchach w wysokim stężeniu (64 mg/2 ml). Termiczna stabilizacja łańcuchów kwasu powoduje jego dłuższe utrzymywanie się po skórą, dłuższe uwalnianie się i skuteczne działanie przeciwzmarszczkowe.
Zabieg Profhilo polega na wstrzyknięciu preparatu płytko podskórnie w ściśle określone miejsca na twarzy (pięć punktów na każdej stronie twarzy), szyi lub dekolcie. Jest to zabieg bardzo szybki i wykonuje się go z reguły bez znieczulenia. Schemat terapeutyczny przewiduje 2 zabiegi w odstępie 4 tygodni, wykonywane co 6 miesięcy.
W podobny sposób podaje się też Nucleofill, chociaż jest to preparat o zupełnie innym składzie (zawiera polinukleotydy) i mechanizmie działania. Cel jego podawania jest jednak zbieżny – biostymulacja skóry, działanie antyoksydacyjne, poprawa struktury i wyglądu skóry.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to metoda kontrolowanego uszkodzenia skóry poprzez jej mechaniczne, bardzo intensywne nakłuwanie. Używa się do tego celu różnych narzędzi (najczęściej urządzenia Dermapen) i różnych długości igieł.
Mikronakłuwanie powoduje w obrębie skóry mikrourazy i mikrokrwawienie. Podczas zabiegu krew wydostaje się z uszkodzonych naczyń krwionośnych, a zawarte w niej płytki krwi ulegają aktywacji. W wyniku tego dochodzi do uwalniania czynników wzrostu, które mają kluczowe znaczenie w procesie regeneracji tkanek.
Proces przebudowy skóry i tworzenia się nowego kolagenu trwa – podobnie jak po każdym zabiegu mezoterapeutycznym – kilka tygodni. Szybko gojący się naskórek sprawia natomiast, że wszystkie etapy procesu regeneracji, zapoczątkowane nakłuwaniem, odbywają się w optymalnych warunkach. Mezoterapia mikroigłowa jest jedną z najskuteczniejszych metod w leczeniu blizn o różnej etiologii (potrądzikowych, pooperacyjnych, pourazowych).

Zabiegi medycyny estetycznej mezoterapia mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa to metoda polegająca na połączeniu mikronakłuwania i jednoczesnej emisji fal elektromagnetycznych o częstotliwości fal radiowych (RF).
Zabieg polega na wkłuwaniu w skórę bardzo cienkich igieł, które znajdują się na specjalnej głowicy o powierzchni ok 1 cm2. Przykłada się ją miejsce przy miejscu na całej powierzchni skóry, którą chcemy poddać regeneracji.
W momencie maksymalnego wkłucia się w skórę, igły emitują fale elektromagnetyczne (z końcówek lub z całej swojej powierzchni), które powodują silną termiczną stymulację znajdujących się w ich sąsiedztwie komórek. Głębokość wkłucia jest regulowana, dlatego efekt pobudzenia fibroblastów do produkcji nowego kolagenu możemy uzyskiwać na różnych poziomach skóry.
Oprócz poprawy jakości skóry, metoda ta pozwala na wyjątkowo skuteczną walkę z takimi defektami kosmetycznymi jak różnego rodzaju blizny, łojotok czy rozszerzone pory. 

Głębokie peelingi medyczne

Głębokie peelingi to zabiegi, które najczęściej przebiegają ze znacznym złuszczaniem naskórka. Może ono być mniej lub bardziej nasilone i zależy od rodzaju zastosowanego preparatu oraz intensywności zabiegu.
W peelingach medycznych najczęściej wykorzystywanymi substancjami są kwasy owocowe, polihydroksykwasy (takie jak np. kwas glikolowy, mlekowy lub salicylowy) oraz kwas trichloroctowy (TCA).
Kontrolowane złuszczanie naskórka jest bardzo korzystne dla skóry – oczyszcza ją, poprawia wygląd, wygładza i wyrównuje koloryt. Peelingi pozwalają na usunięcie płytkich zaskórników, rozjaśniają powierzchniowe przebarwienia, usuwają z naskórka substancje toksyczne oraz pozostałości kosmetyków.
Peelingi medyczne nie tylko złuszczają naskórek, ale także pobudzają mikrokrążenie, wzmagają produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu regenerują skórę oraz spłycają drobne zmarszczki i blizny. Skóra po zabiegu wygląda młodo i świeżo.
W przypadku grzbietów rąk coraz bardziej popularne są również zabiegi z zastosowaniem kwasu TCA w połączeniu z nadtlenkiem wodoru (preparat PRX-T33). Polegają one na chemicznej, nieablacyjnej stymulacji skóry, która przebiega bez jej złuszczania.

Zabiegi medycyny estetycznej peeling

Sprawdź także: Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Lasery frakcyjne ablacyjne

Lasery frakcyjne ablacyjne (np. laser CO2 lub laser Er:Yag) są jednymi z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych laserów stosowanych w medycynie estetycznej. Ich działanie polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry za pomocą światła laserowego, które wnika w jej głąb i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Powoduje to przegrzanie, uszkodzenie i następczą stymulację procesów naprawczych, prowadzącą do wytworzenia się nowych komórek i nowego kolagenu.
Laser frakcyjny nie uszkadza skóry na całej powierzchni, tylko ją „dziurkuje”. Poszczególne „kolumny” uszkodzonych komórek otoczone są nieuszkodzoną tkanką, co przyspiesza regenerację i znacznie zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.
Frakcyjny laser ablacyjny intensywnie stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Dodatkowo powoduje złuszczanie naskórka. Oba te mechanizmy działania czynią z niego bardzo skuteczne narzędzie w walce ze starzeniem się skóry. Korzystne rezultaty widoczne są przeważnie już po pierwszym zabiegu, chociaż dla optymalnego efektu potrzeba ich przeważnie 2-3.

Lasery frakcyjne nieablacyjne

Lasery frakcyjne nieablacyjne (np. laser Nd:Yag lub laser Er:Glass) to popularne urządzenia, wykorzystywane często również w salonach kosmetologicznych. Przykładem laserowej procedury nieablacyjnej jest np. zabieg ClearLift wykonywany przy użyciu platformy laserowej Alma Harmony XL Pro.
Lasery nieablacyjne powodują przebudowę skóry i stopniowo zwiększają produkcję kolagenu. Nie powodują uszkodzenia naskórka, w związku z czym zabiegi są bardzo bezpieczne i bezbolesne. Pozwala to na natychmiastowy powrót do codziennych aktywności, ponieważ nie pozostawiają po sobie prawie żadnych śladów, poza ewentualnym lekkim zaróżowieniem skóry.
Ze względu na swoje delikatne działanie, lasery nieablacyjne z zasady wymagają wykonania znacznie większej ilości zabiegów w porównaniu z laserami ablacyjnymi oraz innymi metodami mezoterapeutycznymi.

Lasery naczyniowe i urządzenia IPL

Do usuwania przebarwień skórnych, poza peelingami i frakcyjnymi laserami ablacyjnymi, wykorzystuje się nieablacyjne lasery naczyniowe oraz urządzenia IPL. Urządzenia te mają tak dobraną długość fali świetlnej, że oddziałuje ona selektywnie tylko na wybrane miejsca, w których zgromadzona jest melanina – barwnik odpowiadający za widoczne na skórze plamy i przebarwienia.
Likwidowanie przebarwień jest efektem rozbijania melaniny na mniejsze fragmenty pod wpływem emitowanej wiązki światła laserowego. Powoduje to stopniowe rozjaśnianie i znikanie plam barwnikowych bez uszkodzenia naskórka.
Oba urządzenia stosuje się również w usuwaniu rozszerzonych i widocznych naczynek.
Podczas zabiegu dochodzi wtedy do pochłaniania wiązki świetlnej przez hemoglobinę znajdującą się we krwi. Sprawia to, że rozszerzone naczynka znikają, a skóra wygląda dzięki temu znacznie korzystniej.

Dr Przemysław Styczeń
Lek. med. Przemysław Styczeń – absolwent AM w Katowicach i Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej przy PTL. Autor wielu artykułów prasowych z zakresu medycyny estetycznej, ekspert na profilu Facebook „Piękno przez cały rok”. Właściciel Kliniki Dr Przemysław Styczeń w Warszawie.
www.drstyczen.pl 
www.facebook.com/DrStyczen 

Sprawdź także: Najlepsze zabiegi dla skóry dojrzałej.

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner