Medycyna estetyczna

Marzysz o zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, ale masz Hashimoto? To może być problem, bo choroba ta jest przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów. Co więc robić, gdy borykasz się z Hashimoto, a chcesz zadbać o urodę? Wyjaśnia dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej z warszawskiej kliniki L’experta.

Na czym polega Hashimoto?

Aby dowiedzieć się, dlaczego przy Hashimoto nie powinnaś korzystać z niektórych zabiegów, poznaj najpierw mechanizm działania tej choroby. 
–  Hashimoto to coraz powszechniejsza przewlekła choroba tarczycy, dotykająca szczególnie kobiety. Jest to choroba powodująca stopniowe uszkodzenie tarczycy, ale z perspektywy zabiegów medycyny estetycznej nie to jest najważniejsze. Wiele osób nie jest świadomych lub zapomina, że jest to choroba autoimmunologiczna, czyli że do uszkodzenia tarczycy dochodzi w wyniku autoagresji. Nasz własny organizm, a dokładniej nasz układ immunologiczny, rozpoznaje tarczycę jako „ciało obce”, atakuje ją i stopniowo uszkadza. Dzieje się tak, ponieważ układ immunologiczny jest rozregulowany, działa nieprawidłowo. I to właśnie to rozregulowanie układu immunologicznego, a nie sam fakt uszkodzenia tarczycy, jest niebezpieczne w kontekście zabiegów medycyny estetycznej. Rozregulowany układ immunologiczny może zaatakować wszystko.

Hashimoto a medycyna estetyczna

Z uwagi na wyżej opisane procesy korzystanie z medycyny estetycznej przy Hashimoto należy dokładnie przemyśleć.
–  Szczególnie ryzykowne są zabiegi estetyczne, w których wprowadzamy jakieś preparaty, na przykład wypełniacze z kwasem hialuronowym, stymulatory, implanty czy nici. Rozregulowany układ immunologiczny może po prostu taki preparat, implant lub nić rozpoznać jako ciało obce, które nie jest biozgodne z organizmem. I w konsekwencji wywołać odpowiedź w postaci stanu zapalnego. Mówiąc wprost - zaatakować wprowadzony preparat, dążąc do jego usunięcia. Jest to oczywiście reakcja niepożądana, objawiająca się obrzękiem, bólem, grudkami, stwardnieniem tkanki. Wymagane jest wówczas leczenie farmakologiczne i często usunięcie preparatu, nici czy implantu. Dlatego przy chorobie Hashimoto co do zasady nie podaje się wypełniaczy i biostymulatorów, nici, implantów. Co prawda w pewnych sytuacjach można zdecydować się na ich podanie, ale bez wnikliwej oceny ogólnomedycznej pacjenta jest to zabronione.

Hashimoto a starzenie się skóry i inne problemy estetyczne

Niestety kobiety borykające się z Hashimoto są podwójnie poszkodowane. Nie dość, że niewskazane jest wykonywanie niektórych zabiegów, to choroba ta także negatywnie wpływa na stan skóry i przyspiesza procesy starzenia.  
–  W przebiegu choroby Hashimoto tarczyca uszkadzana jest stopniowo i przestaje produkować hormony, które regulują funkcjonowanie naszego organizmu w różnych mechanizmach. Do tych najważniejszych należy spowolnienie metabolizmu, aktywności komórek i tkanek. Estetycznie objawia się to zwiotczeniem skóry, utratą jej sprężystości i sztywności. Poza tym skóra traci swój blask, staje się przesuszona, wolniej się regeneruje. Jest to spowodowane osłabieniem aktywności najpopularniejszych komórek skóry, czyli fibroblastów, które odpowiadają za produkcję kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Skóra nie nadąża odtwarzać swojej struktury, która ulega ciągłemu uszkodzeniu w wyniku czynników zewnętrznych związanych z naszym codziennym funkcjonowaniem, i to właśnie jest głównym powodem pojawiania się wspomnianych powyżej objawów – jakość skóry przy niewydolnej tarczycy stopniowo się pogarsza.
Drugim istotnym problemem występującym przy niedoczynności tarczycy jest wypadanie włosów. Natomiast trzecim – przybieranie na wadze. Na szczęście jest w miarę proste rozwiązanie, które w dużym stopniu hamuje te wszystkie objawy. Trzeba regularnie konsultować się z endokrynologiem i  monitorować odpowiedni poziom hormonów tarczycy i oczywiście uzupełniać je lekami. Utrzymywanie hormonów tarczycy w normie zapobiega rozwijaniu się większości niepożądanych objawów estetycznych.

Zabiegi zakazane przy Hashimoto

Jeśli masz problem z Hashimoto, zapamiętaj grupę zabiegów, których absolutnie nie powinnaś wykonywać.  
Jak wspomniałem wcześniej, przy Hashimoto nie powinno się stosować wypełniaczy i stymulatorów, nici , implantów. Nie powinno, bo reakcja organizmu na ich podanie jest nieprzewidywalna. Ale osoby, które najpierw poddały się zabiegom wstrzyknięcia, a dopiero potem dowiedziały się, że mają Hashimoto, nie powinny wykonywać nerwowych ruchów i się stresować. Bo nie jest tak, że z automatu coś złego się będzie działo i natychmiast trzeba usuwać to, co było kiedyś wstrzyknięte. W zdecydowanej większości przypadków niepożądana reakcja się nie rozwija. Wystarczające jest więc skonsultowanie się z lekarzem i upewnienie się, że nic złego się nie dzieje. Ale ponieważ choroba Hashimoto jest chorobą przewlekłą, takie ryzyko istnieje cały czas, dopóki preparat jest w naszym ciele. Może się tak zdarzyć, że po roku, dwóch nagle nasz układ immunologiczny przypomni sobie, że mamy coś wstrzyknięte, zacznie „wariować”, próbować zwalczyć podany preparat. Niestety, nie da się tego przewidzieć i temu zapobiec. Można jedynie leczyć objawy.

Leki przy Hashimoto – czy umożliwiają wykonanie zabiegów?

Czy jeśli przyjmujemy leki w przebiegu choroby Hashimoto, to nie powinniśmy się już niczym martwić?
To bardzo ważne! Trzeba mieć świadomość, że sam fakt przyjmowania hormonów tarczycy w postaci tabletek nie powoduje, że możemy czuć się bezpiecznie, bo nasza choroba jest pod kontrolą. Jest, ale jedynie w kontekście utrzymywania prawidłowego poziomu hormonów tarczycy, a nie prawidłowego działania układu immunologicznego.

Tkanka tłuszczowa i osocze przy Hashimoto – czy warto?

Spośród powszechnie wykorzystywanych wypełniaczy być może wyjściem dla osób chorych na Hashimoto będzie zastosowanie własnego tłuszczu?
Dla osób z chorobami autoimmunologicznymi zabiegi typu przeszczep tłuszczu są dużo bezpieczniejsze niż wypełniacze. Ale nie są to procedury dla każdego i nie każdy defekt estetyczny czy objaw starzenia mogą usunąć. Poza tym głównym problemem przy chorobie Hashimoto zazwyczaj jest drastyczna utrata jakości skóry, a nie zanik tkanek. Przeszczep tłuszczu zbytnio na jakość skóry nie wpływa. Mezoterapia osoczem tak, ale nie jest to zbyt mocny zabieg, i jego efekty bywają za słabe. Dlatego są to trochę półśrodki. Ale na pewno, jeśli istnieje potrzeba uzupełnienia utraconych objętości, to  najbezpieczniejszą metodą wypełniania u osób z chorobą Hashimoto jest własny tłuszcz.

Odmładzanie twarzy a Hashimoto? Co poleca ekspert?

Co może zrobić osoba chora na Hashimoto, aby wyglądać lepiej, ale nadal, aby to był zabieg bezpieczny? Jeśli straciłaś już nadzieję, na szczęście medycyna estetyczna ma rozwiązanie na tego typu problemy.
Na początek dobra informacja. Możemy mocno poprawić jakość twarzy u osób chorych na Hashimoto. Niestety, nie ma uniwersalnej metody, bo to zależy od wieku i konkretnych objawów starzenia u danej osoby. Zabiegi zawsze trzeba dobierać indywidualnie. Ale u osób z tą chorobą stosuje się kombinacje zabiegowe z użyciem nowoczesnych, zaawansowanych technologii. Bardzo dobrze sprawdza się laser ablacyjny, RF mikroigłowa, HIFU, Dermapen, peelingi chemiczne. To są zabiegi dosyć bezpieczne, o ile wykonywane profesjonalnie i na profesjonalnych urządzeniach. Minusem jest fakt, że zazwyczaj trzeba ich wykonać serię i potrzeba czasu na uzyskanie efektów. Plusem jest to, że te efekty utrzymują się dłużej i są naturalne.

Wyszczuplanie ciała a Hashimoto

Osoby borykające się z tą chorobą, mają również często problem z przemianą materii, a więc przybierają na wadze. Jakie terapie będą skuteczne i bezpieczne dla wyszczuplenia ciała przy Hashimoto?
Z wyszczuplaniem przy chorobie Hashimoto jest łatwiej. Można stosować w zasadzie wszystkie dostępne metody i te delikatniejsze, jak masaże modelująco-wyszczuplające, i te średnio inwazyjne, jak kriolipoliza, ciepły laser, i te bardziej inwazyjne - typu liposukcja, czy lipoliza iniekcyjna. Tutaj nie ma się czego obawiać w kontekście bezpieczeństwa, jedynie skuteczność zabiegów mniej inwazyjnych może być mniejsza.

dr Marek WasilukLek. med. Marek Wasiluk - Msc Aesthetic Medicine, MBA, specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii. Założyciel kliniki L'experta w Warszawie.

 

 

 

 

Mlodziej WasilukJeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutecznej i bezpiecznej medycyny estetycznej,  polecamy: Marek Wasiluk, Młodziej. Anti age. Jak wyglądać pięknie i naturalnie, wydawnictwo Pascal. W książce znajdziesz rozwiązania powszechnych problemów estetycznych, takich jak: zmarszczki, przebarwienia, opadające powieki, obrzęk pod oczami, zaburzony owal twarzy, utrata jędrności skóry i objętości tkanek, blizny, cellulit czy rozstępy. Dowiesz się, kiedy działać profilaktycznie, a kiedy niwelować już istniejące objawy. Poznasz  strategie dbania o urodę dostosowane do określonego wieku. Zrozumiesz, jak indywidualnie dobierać zabiegi – tak, aby nie stać się jednym z kolejnych „klonów”.       

 

 

Sprawdź także: Wypełnianie własnym tłuszczem – jakie są zalety i wady takich zabiegów?

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner