Medycyna estetyczna

Zachowanie młodości, pięknej i nieskazitelnej skóry to pragnienie, które towarzyszy niejednej z nas. Niestety tworzenie się zmarszczek to proces nieuchronny. Na szczęście istnieją skuteczne metody, które pozwalają utrzymać młody wygląd na dłużej. O tym, jak powstrzymać tworzenie się zmarszczek opowiada dr Magdalena Taszycka z krakowskiej kliniki MTT Estetica.

Tworzenie się zmarszczek – przyczyny

Naturalne starzenie się skóry jest jednym z głównych czynników tworzenia się zmarszczek. Z wiekiem dochodzi do zmniejszenia produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za gęstość i jędrność skóry. Zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego odpowiadającego za jej nawilżenie. Co jeszcze przyczynia się do powstawania zmarszczek na skórze?

Czynników jest wiele.
Pierwszy to mimika: powtarzające się mimiczne ruchy twarzy, takie jak uśmiech, marszczenie czoła czy brwi powodują, że zmarszczki mimiczne pogłębiają się i utrwalają. Z czasem skóra traci zdolność do powrotu do normalnego stanu po ruchu mimicznym, co prowadzi do powstawania trwałych zmarszczek.
Kolejny problem to ekspozycja na słońce: długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry nazywany fotostarzeniem. Promieniowanie UVA wzmaga produkcję wolnych rodników, a te przyczyniają się do zaniku fibroblastów i tym samym zmniejszają tworzenie kolagenu i elastyny. Skóra traci elastyczność i dochodzi do powstawania zmarszczek. To głównie UVA jest odpowiedzialne za fotostarzenie. Natomiast promieniowanie UVB wpływa na tworzenie się przebarwień, gdyż pobudza melanogenezę. Zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB ma wpływ na występowanie stanów przedrakowych oraz nowotworów skóry.
Także palenie papierosów ma szkodliwy wpływ na skórę i może przyspieszać proces starzenia się. Składniki chemiczne zawarte w dymie papierosowym uszkadzają kolagen i elastynę. Palenie papierosów może również ograniczać przepływ krwi w naczyniach skóry, co zmniejsza dostarczanie jej składników odżywczych.
Stres i niewłaściwa dieta. Wysoki poziom stresu prowadzi do produkcji wolnych rodników, które uszkadzają komórki skóry.
Brak prawidłowej pielęgnacji skóry. Niewystarczające nawilżenie, brak odżywiania odpowiednimi do rodzaju skóry produktami, osłabia barierę ochronną skóry i przyspiesza proces starzenia się.

Tworzenie się zmarszczek a styl życia

Nie tylko wiek jest czynnikiem wpływającym na powstawanie zmarszczek. Często sami pogarszamy kondycję skóry…

Na tworzenie się zmarszczek ma wpływ również styl życia, jaki prowadzimy. Dieta, ekspozycja na czynniki środowiskowe, czy genetyka, mogą wpływać na procesy zachodzące w skórze.
Dbając o odpowiednią pielęgnację skóry, unikając szkodliwych czynników zewnętrznych oraz stosując profesjonalne zabiegi anti-aging, możemy mieć wpływ na opóźnienie pojawiania się zmarszczek.

Jak zapobiegać tworzeniu się zmarszczek?

Zapobieganie powstawaniu zmarszczek to proces, na który składa się zarówno dbanie o zdrowy styl życia, jak i terapie anti-aging z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Co pani poleca?

– Swoim pacjentom zawsze powtarzam, że bardzo ważna jest ochrona przed słońcem, czyli przed uszkodzeniem skóry w wyniku działania promieniowania UV. Regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, unikanie ekspozycji na słońce w godzinach największego nasilenia promieniowania (tj. między 10 a 16), a także noszenie kapeluszy czy innych nakryć głowy.
Kolejnym ważnym aspektem zapobiegania zmarszczkom jest codzienne nawilżanie skóry, zarówno od wewnątrz, poprzez picie właściwej ilości wody, jak i od zewnątrz – poprzez stosowanie kremów i serum nawilżającego. Do tego dieta bogata w antyoksydanty oraz zabiegi odpowiednio dobrane do skóry pacjenta.

Nie zapominajmy o możliwości korzystania z zabiegów medycyny estetycznej, która tak szybko się rozwija i ma do zaoferowania wiele różnych terapii. Najlepiej skorzystać z konsultacji lekarza medycyny estetycznej, aby odpowiednio dobrał zabiegi. To, co według mnie jest najważniejsze to dbanie o jakość skóry, dzięki zabiegom nawilżającym (np. mezoterapia), zabiegom stymulującym skórę do produkcji kolagenu i tutaj jest wiele możliwości: stymulatory tkankowe, zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych, osocze czy lipotransfer oraz zabiegi z użyciem laserów czy RF.

Odpowiednia dieta – klucz do opóźnienia procesów starzenia

Dieta i odżywianie mają wpływ na kondycję skóry i mogą przyczynić się do powstania zmarszczek. Jakie nawyki żywieniowe pozytywnie wpływają na skórę?

– Na samym szczycie wskazań, które daję pacjentom w tym zakresie, jest zawsze nawadnianie. Picie dużej ilości wody jest kluczowe dla utrzymania nawilżenia skóry. Z drugiej strony istotne jest spożywanie dużej ilości antyoksydantów. Działają one neutralizująco na wolne rodniki, w wyniku czego możemy pomóc w utrzymaniu dobrej jakości skóry. Warzywa i owoce, takie jak szpinak, jagody, orzechy, pomidory, czerwona papryka i czarna porzeczka, są bogate w antyoksydanty.
Dobra będzie również dieta bogata w białka (znajdziemy je w mięsie, rybach, jajach i roślinach strączkowych), które pomagają w dostarczeniu odpowiednich składników do produkcji kolagenu i elastyny. Tłuszcze omega-3, które znajdują się w rybach, orzechach i nasionach, mają działanie przeciwzapalne i mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i hamować procesy starzenia się. Suplementacja kolagenem, minerałami i witaminami jest również ważna, ale najlepiej stosować ją według zaleceń dietetyka. Do tego unikajmy spożywania cukru i przetworzonej żywności, gdyż może to stymulować stan zapalny w skórze i przyspieszyć procesy jej starzenia się.

Zapobieganie tworzenia się zmarszczek – metody domowe

W trosce o zachowanie młodego wyglądu skóry, wiele osób poszukuje skutecznych metod naturalnych. Jak minimalizować tworzenie się zmarszczek za pomocą domowych sposobów?

– Musimy pamiętać, że zalecenia pielęgnacyjne różnią się w zależności od grupy wiekowej, ponieważ potrzeby skóry ewoluują wraz z czasem. Ale nie tylko wiek jest istotny. Ważny jest również jej stan wyjściowy, rodzaj skóry, czy jest to skóra sucha, mieszana, tłusta, trądzikowa, z tendencją do teleangiektazji czy przebarwień.
Na pewno zawsze powinniśmy pamiętać o regularnym oczyszczaniu skóry rano i wieczorem, używaniu kremów odpowiednio dobranych do jej potrzeb i stosowaniu kremów z filtrem SPF. Skuteczne sposoby pielęgnacji domowej najlepiej dobierze dobry kosmetolog.
Obecnie mamy na rynku bardzo duży wachlarz kosmetyków i dermokosmetyków, dlatego warto skorzystać z porady specjalisty, który oceni stan skóry i dobierze domową pielęgnację.

Skuteczne metody na zmarszczki

Odpowiednia pielęgnacja skóry, zdrowe nawyki i właściwa ochrona mogą odegrać istotną rolę w minimalizowaniu powstawania zmarszczek. Co jednak robić, gdy już się pojawiają i zaczynają nam przeszkadzać?

– W medycynie estetycznej, zresztą nie tylko tu, zawsze sprawdza się zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak zazwyczaj, gdy jeszcze nie widzimy zmarszczek, nie myślimy o tym, że kiedyś się pojawią i nie dbamy o siebie. Dlatego często pacjenci przychodzą, gdy zmarszczki są już widoczne i trzeba dobierać takie terapie zabiegowe, aby trochę cofnąć czas i przywrócić skórze jędrność, elastyczność i nawilżenie. Nie zawsze jest to jednak możliwe i zależy od zaawansowania procesu starzenia, głębokości zmarszczek i wielu innych czynników. Dlatego warto pomyśleć o tym, aby hamować proces starzenia i tworzenie się zmarszczek, gdy ich jeszcze nie ma.

Jakie zabiegi na zmarszczki?

Bez względu na to, czy chodzi o drobne linie mimiczne, czy głębsze bruzdy, istnieje wiele zabiegów na redukcję zmarszczek. Co zaleca lekarz?

– Zabiegami, które pomogą w utrzymaniu dobrej kondycji skóry, będą różne stymulatory tkankowe, dzięki którym będziemy utrzymywać tworzenie się elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego na odpowiednim poziomie. Mam na myśli stymulatory w szerokim tego słowa znaczeniu, czyli wszystkie zabiegi, które mają na celu stymulowanie skóry do regenerowania się. W terapii anti-aging wykorzystujemy np. polinukleotydy, kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia, zabiegi laserowe, peelingi chemiczne, osocze, mezoterapię, a także kwas hialuronowy specjalnie przeznaczony do biostymulacji.
W przypadku zmarszczek mimicznych najskuteczniejszym sposobem hamowania ich pogłębiania się jest zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Przyczyną tworzenia się zmarszczek mimicznych jest mocna aktywność i częste kurczenie się mięśni, np. mięśnia okrężnego oka, mięśnia marszczącego brwi czy mięśnia czołowego. Podczas skurczu skóra zagina się ciągle w tym samym miejscu, co powoduje, że dochodzi do utraty objętości i elastyczności i tworzy się zmarszczka. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej hamuje kurczliwość mięśnia, a tym samym zmniejszy częstość zaginania się skóry właśnie w tym miejscu. W ten sposób hamujemy pogłębianie się zmarszczek mimicznych, a także uzyskujemy ich spłycenie po 1-2 tygodniach od zabiegu. A jednocześnie, gdy działa toksyna botulinowa i mięsień jest zrelaksowany, można stosować zabiegi regeneracyjne, aby przywrócić elastyczność i objętość skóry w miejscu zmarszczki.

dr Magdalena TaszyckaLek. med. Magdalena Taszycka – lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej od 14 lat, absolwentka wydziału lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Właścicielka kliniki MTT Estetica w Krakowie.

 

 

 

Rozmawiała: Ewa Kot-Izdebska

Sprawdź także: Pielęgnacja skóry latem – jak opalać się bezpiecznie? Lekarz wyjaśnia!

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner