Medycyna estetyczna

Chcesz powiększyć usta? To zabieg trudniejszy niż myślisz!

Chcesz powiększyć usta? To zabieg trudniejszy niż myślisz!

W poszukiwaniu idealnego wyglądu wiele kobiet decyduje się na powiększenie ust. Poprawa proporcji warg dodaje im zmysłowości i wyrazistości. Dlatego to jeden z najchętniej wykonywanych zabiegów estetycznych. Ale wcale nie jest on taki prosty, jak mogłoby się wydawać. O tym, że sekretem perfekcyjnej korekcji ust jest wyczucie estetyczne oraz znajomość anatomii twarzy, a także specjalistyczna wiedza i doświadczenie, mówi dr Ewa Rybicka z warszawskiej kliniki Estetica Nova.

Powiększanie ust – tylko u lekarza!

Powiększenie ust stało się bardzo modne. Mogłoby się wydawać, że to banalny zabieg. W social mediach możemy zobaczyć wiele treści sprawiających wrażenie, że to procedura prosta i możliwa do wykonania już po kilkugodzinnym kursie.  Trzeba jednak pamiętać, że to zabieg medyczny, związany ze wstrzykiwaniem obcej substancji w tkanki ciała. Bez względu na to, czy zależy nam na subtelnym uwydatnieniu warg, czy na uzyskaniu wyraźniejszego konturu, myśląc o powiększeniu ust, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jakich?

–  Jako doświadczony lekarz medycyny estetycznej chciałabym zwrócić uwagę na najważniejsze czynniki, które pacjent powinien wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do zabiegu powiększania ust. 

1. Wybór odpowiedniego lekarza: przed zabiegiem powiększania ust, zawsze należy skonsultować się z doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, który ma odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Upewnić się, że lekarz jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania i zapewnić pełne bezpieczeństwo podczas procedury.

2. Pacjent powinien być odpowiednio poinformowany o samym zabiegu, jak również potencjalnych skutkach ubocznych i oczekiwanych rezultatach. Lekarz powinien dostarczyć szczegółowe informacje na temat różnych opcji oraz pomóc pacjentowi dokonać świadomego wyboru.

3. Przed zabiegiem powiększania ust ważne jest przeprowadzenie dokładnej oceny stanu zdrowia pacjenta. Lekarz musi wiedzieć o wszelkich chorobach przewlekłych, alergiach, chorobach skóry, przyjmowanych lekach, ponieważ te czynniki mogą mieć wpływ na przebieg zabiegu oraz potencjalne ryzyko.

4. Pacjent powinien mieć realistyczne oczekiwania co do rezultatów zabiegu powiększania ust. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu określenia, jakiego efektu można się spodziewać na podstawie indywidualnych cech twarzy.

5. Po stronie lekarza jest zadbanie o to, aby  zastosował wysokiej jakości preparaty kwasu hialuronowego. Takie, które zostały odpowiednio przebadane i posiadają aprobatę odpowiednich instytucji medycznych. W przypadku zabiegu powiększania ust najlepiej, aby były sieciowane dynamicznie, co zapewni naturalny efekt zabiegu.  Bezpieczeństwo pacjenta jest kluczowe, dlatego ważne jest, aby unikać tańszych, nieznanych marek.

6. Pacjent powinien być dokładnie poinformowany o tym, jak przygotować się do zabiegu powiększania ust. Może to obejmować unikanie pewnych leków lub suplementów diety, a także ograniczenie spożywania alkoholu i nikotyny przed procedurą. Może to być zalecenie przyjmowania leków przeciwwirusowych w przypadku powtarzających się zakażeń wirusem opryszczki. Ponadto, pacjent musi również być świadomy zaleceń dotyczących opieki i rekonwalescencji po zabiegu.

Powiększanie ust – trudna sztuka

Każde usta są niepowtarzalne, ale niektóre mogą być „trudniejsze” do korekcji. Zrozumienie anatomii warg i całej proporcji twarzy oraz umiejętności techniczne to klucz do sukcesu – efektu, o jakim marzy pacjent. Jak to osiągnąć?

–  Niezwykle ważne jest prawidłowe zaplanowanie zabiegu. Określenie proporcji ust względem innych struktur na twarzy, proporcji górnej i dolnej wargi, ocena symetrii prawa/lewa strona i możliwości  korekcji ewentualnych asymetrii. Istotna jest ocena konturu ust, struktury, która odgranicza wizualnie wargę białą od wargi czerwonej. Wreszcie, ocena tzw. pojemności ust – zależy ona od obecności tzw. linii chelioskopowych, które są indywidualną cechą genetyczną, podobnie jak linie papilarne na opuszkach palców. Niezwykle istotna jest też ocena aktywności mięśnia okrężnego ust, jego napięć, asymetrii itd. Inaczej wygląda praca u pacjentów młodych, z napiętą skórą warg, bez obecności zmarszczek palacza, czy bruzd marionetek oraz pogłębionych bruzd nosowo-wargowych. A inaczej pracujemy u pacjentów dojrzałych, gdy te wszystkie zmiany są obecne.

Chcesz powiększyć usta zabieg

Czego spodziewać się po powiększaniu ust?

Naturalny wygląd, czy wyraźnie zarysowane, pełne wargi? Jakie są oczekiwania pacjentów dotyczące rezultatów po powiększeniu ust?  Czy są one realistyczne?

–  Wykonuję te zabiegi wiele lat i mogę powiedzieć, że oczekiwania pacjentów dotyczące rezultatów są różne i zależą od indywidualnych preferencji. Niektórzy oczekują subtelnej poprawy proporcji ust lub ich nawilżenia,  podczas gdy inni dążą do bardziej dramatycznego efektu. Należy pamiętać, że rezultaty zabiegu powiększenia ust są tymczasowe i będą stopniowo zanikać. Dlatego ważne jest, aby pacjenci mieli realistyczne oczekiwania co do trwałości efektów. Ważne jest również, aby byli świadomi możliwych skutków ubocznych i ryzyka związanego z tą procedurą. Chociaż zdarza się to rzadko, mogą wystąpić efekty niepożądane, takie jak obrzęk, zasinienie lub nierówności warg.
Warto podkreślić, że oczekiwania pacjentów dotyczące rezultatów po powiększeniu ust mogą być różne, ale kluczowe jest, aby zapewnić im realistyczną informację na temat możliwych rezultatów i efektów ubocznych. Ostateczne decyzję należy zostawić pacjentowi, jednak zadaniem lekarza medycyny estetycznej jest wyjaśnienie realnych możliwości metamorfozy oraz zapewnienie bezpiecznego i satysfakcjonującego wyniku zabiegu.

Powiększanie ust – jak ustalić kształt i wielkość warg?

Anatomia naszych ust zawsze będzie stanowiła punkt wyjścia do zaplanowania zabiegu, który da oczekiwany efekt.  Na co lekarz musi zwrócić uwagę przy powiększeniu ust, aby uzyskać określony kształt warg?

–  Przy doborze odpowiedniego kształtu i wielkości ust biorę pod uwagę kilka kluczowych czynników. Pierwszym są proporcje twarzy pacjenta, aby upewnić się, że powiększenie ust jest zgodne z wielkością pozostałych części twarzy (np. duże oczy = duże usta, małe oczy = małe usta).  Należy uwzględnić kształt twarzy, aby dostosować kontur ust w sposób najkorzystniejszy dla pacjenta. Na przykład pacjenci o kwadratowej twarzy mogą preferować wydłużony kształt ust, podczas gdy pacjenci o okrągłej twarzy mogą mieć bardziej zaokrąglone usta.
Druga kwestia to uwarunkowania anatomiczne. Te są niezmienne i dlatego czasem nasze marzenia o konkretnym kształcie ust nie mogą być spełnione. Anatomiczne cechy ust pacjenta, takie jak ich pierwotny kształt i struktura, asymetrie lub inne nieprawidłowości, mogą wpływać na proces i ostateczny efekt zabiegu.
Indywidualne oczekiwania co do efektu muszą być przefiltrowane przed zabiegiem przez sito anatomii, proporcji i bezpieczeństwa. Zabieg powiększania ust jest procedurą medyczną. Istotne jest stosowanie właściwych technik i odpowiednich, dynamicznie sieciowanych preparatów. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy pacjent jest inny i podejście lekarza musi różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i cech pacjenta. Ostateczna decyzja dotycząca kształtu i wielkości ust powinna być podejmowana wspólnie przez lekarza i pacjenta, z uwzględnieniem wszystkich powyższych czynników oraz zdrowego rozsądku i profesjonalnej oceny.

Co po powiększaniu ust?

Po powiększaniu ust  następuje proces adaptacji preparatu. W tym czasie usta muszą się „ułożyć”. Mogą pojawić się grudki i nierówności, które w większości przypadków są normalną reakcją, ale dla pacjenta czasem mogą być niepokojące. Co wtedy?

–  Bezpośrednio po zabiegu powiększania ust spodziewamy się ich obrzęku, który może trwać do kilku dni. Jest to uwarunkowane indywidualnie, choć oczywiście zależy także od techniki zabiegu. Należy się liczyć z krwiaczkami i siniaczkami, ale zmiany te ustępują w ciągu 7-10 dni. Czasem wyczuwalne są małe depozyty preparatu w postaci grudek pod śluzówką. Jest to normalne zjawisko, należy cierpliwie poczekać, nie rozmasowywać samemu, aby nie sprowokować migracji preparatu. Ewentualnie po kilku dniach zgłosić się do lekarza prowadzącego w celu oceny i delikatnego masażu. Warto też pamiętać, że zarówno ukłucie igły, wprowadzenie kaniuli, jak i samo wprowadzenie wypełniacza, jest urazem dla tkanki. Dlatego u pacjentów, którzy mają tendencję do występowania opryszczki, zalecam przyjmowanie leków przeciwwirusowych w dawce profilaktycznej. Należy także stosować kremy z SPF 50 w celu ochrony śluzówki oraz skóry warg przed promieniowaniem słonecznym.

Powiększanie ust – co jeśli efekt się nie podoba?

Chociaż w większości przypadków powiększenie ust przebiega pomyślnie, to może się zdarzyć, że efekt nie spełnia oczekiwań pacjenta lub pojawiły się niepożądane reakcje organizmu. Co wtedy?

– Na szczęście istnieje hialuronidaza, która jest niezwykle ważnym narzędziem w leczeniu powikłań związanych z wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego. Jest to enzym, który rozkłada cząsteczki kwasu hialuronowego, co umożliwia szybkie i skuteczne usuwanie wypełniacza w przypadku niepożądanych reakcji, asymetrii, czy nadmiernego wolumenu. Hialuronidaza działa poprzez rozkładanie wiązań glikozydowych w kwasie hialuronowym, co prowadzi do jego rozpuszczenia i szybkiego wchłonięcia przez organizm. Dzięki temu, w przypadku powikłań, można stosunkowo łatwo i bezpiecznie usunąć niepożądane wypełnienie. Jednak ważne jest, aby używać hialuronidazy w umiarkowany sposób, zawsze zachowując ostrożność. Nadmierne użycie tego enzymu może prowadzić do nieodwracalnych ubytków tkankowych, a nawet do powstawania blizn. W związku z tym bezpieczne jego podanie może być wykonane tylko przez lekarza. Należy stosować odpowiednie dawki i kontrolować proces rozpuszczania wypełnienia, aby uniknąć nadmiaru lub niedostatecznej ilości hialuronidazy. Ponadto, każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie i podejście do leczenia powinno być dostosowane do potrzeb i cech pacjenta.

dr Ewa Rybickadr Ewa Rybicka – lekarka medycyny estetycznej i właścicielka warszawskiej kliniki Estetica Nova

 

 

 

 

Sprawdź także: Dermatolog radzi: bezpieczne zabiegi estetyczne latem

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner