Psychologia

problemy w zwiazku

W toksycznym związku z mężczyzną dominuje lęk przed samotnością i paradoksalnie również lęk przed bliskością. Często nasza relacja jest dynamiczna, nierówna, dająca wiele skrajnych emocji. Namiętność w początkowym okresie przeradza się z czasem we „wzajemne przepychanki”. Kobieta bojąc się, że straci partnera zatraca swoje granice i staje się „niewolnikiem” lęków i przekonań na swój temat. Trudno jest wyjść z takiej relacji, bo trzeba zmierzyć się ze sobą. Nasz ekspert, psycholog Iwona Kuźlik z Kliniki Saskamed, pomoże ci upewnić się, czy żyjesz w toksycznym związku.

Odpowiedz sobie na pytanie, czym jest dobra partnerska relacja. Jak chciałabyś, aby ona wyglądała? Uświadomienie sobie czego pragniemy, nazwanie jak być powinno albo jak byś chciała, żeby było to pierwszy krok do tego, aby zrozumieć co tracisz, czego nie masz i co Ci daje obecny związek.

Sprawdź, jakie przekonania Cię ograniczają. Często kobiety myślą, że nie znajdą już nikogo, że sobie nie poradzą będąc same. Odpowiedz sobie dlaczego jesteś w tym związku? Lęk przed samotnością jest paraliżujący emocjonalnie. Ma wpływ na obie strony. Wypisz sobie na kartce papieru w jaki sposób myślisz o sobie w tej relacji. Wyobraź sobie, że się rozstaliście – jakie myśli i emocje pojawiają się u Ciebie. Zapisz je i omów z przyjaciółką. Sprawdź, na ile są one prawdziwe i jak bardzo ograniczające.

Stwórz najlepszy i najgorszy scenariusz tego, co będzie się działo po rozstaniu. Sprawdź, co zyskasz i co stracisz w obu sytuacjach. Omów to z kimś bliskim i życzliwym. Budowanie scenariuszy i nazywanie w nich emocji i myśli pozwala zmniejszyć lęk i przede wszystkim nazwać to co zwykle uogólniasz.

Buduj i dbaj o relacje poza związkiem. Bardzo często kobiety są izolowane od rodziny i przyjaciół. Bywa również tak, że same w imię poświęcenia się dla partnera i dzieci rezygnują z sieci społecznej. To duży błąd. Grupa przyjaciół, rodzina to ogromny kapitał w sytuacji, kiedy decydujemy się na zmianę. Mogą wspierać w chwili zwątpienia, pomóc w sytuacji zagrożenia.

Zadbaj o siebie, zaopiekuj się sobą. Zastanów się, jakie Ty masz pragnienia, potrzeby. Jak bardzo i jak wiele poświęciłaś dla tej relacji i jaką ma to wartość. Wróć do swojej pasji albo odkryj nową.

 

 

Iwona Kuźlik Psycholog Klinika SaskaMed www.saskamed

Ciekawostki i porady psychologiczne

Psychologia ma ogromne znaczenie w naszym życiu, często możemy nie doceniać kwestii tego - jak funkcjonuje nasz umysł. Zrozumienie praw psychiki to poznawanie samego siebie. Serwis Zatrzymaj Młodość to również portal psychologiczny, który pragnie kompleksowo służyć poradą wszystkim czytelnikom.

Porady psychologiczne pozwolą nam lepiej funkcjonować w codzienności. Za ich sprawą lepiejbędziemy rozumieć innych, łatwiej porozumiewać się z współpracownikami / znajomymi / rodziną, poznamy lepiej samych siebie oraz własne potrzeby.

Nasz portal psychologiczny stanowi swojego rodzaju kompendium wiedzy z zakresu wiedzy o człowieku. Artykuły dedykowane są dla każdego, kto pragnie lepiej poznać samego siebie. Wszelkie treści dostępne w serwisie pozwoliły utworzyć pełnoprawny poradnik psychologiczny. Czytelnicy znajdą tutaj odpowiedź na kwestie odnośnie tego, jak zaakceptować samego siebie, prawidłowo odpoczywać podczas urlopu, radzenia sobie z samotnością, czy wybieraniu samotnego życia.

Portal jest bogaty w różnego rodzaju ciekawostki psychologiczne, za sprawą których nie tylko ułatwimy własne życie, ale dzięki którym również zabłyśniemy przed przyjaciółmi.

Odpowiednie zrozumienie zjawisk psychologicznych pomoże nam przede wszystkim zrozumieć nasze zachowania, interakcje międzyludzkie oraz integracji z otoczeniem. Zatrzymywanie młodości to nie tylko pielęgnacja ciała. To również dbanie o swoje zdrowie psychiczne, czego nie osiągniemy bez odpowiedniego poznania swojego umysłu oraz zachowań.

Facebook

reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner