mindfulness

Mindfulness czyli uważność. Jak może nam pomóc?

Mindfulness to ćwiczenia umysłu, które pomogą ci w walce z negatywnymi emocjami, stresem, złością czy depresją. To sztuka obserwacji otoczenia i czerpania z tego spokoju. Czy uważność, jaką jest mindfulness, naprawdę może poprawić jakość naszego życia?

Czym jest mindfulness? W pędzie dzisiejszego świata łatwo jest przestać zauważać zwykłe momenty codzienności. Stresujemy się, przejmujemy jednymi „błahostkami”, zupełnie nie zauważając innych, tych naprawdę godnych chwili uwagi. W stresie, złych emocjach, ze złością i stanami depresyjnymi gnamy ku niepewnemu jutru, całkowicie pomijając codzienność – to, co mamy tu i teraz.

Mindfulness, czyli owa uważność chwili, to technika wywodząca się jeszcze z filozofii buddyjskiej, sprzed ponad 2500 lat. Chodzi tu o to, by każdą chwilę przeżywać świadomie – tak łatwiej poradzimy sobie, jeśli przyjdą te cięższe. Ta technika pracy nad własnym umysłem nie jest związana z żadną religią i może być praktykowana przez każdego.

Mindfulness ćwiczenia

Aby zaaplikować mindfulness w swoje życie należy rozpocząć ćwiczenia. Na początek wystarczy zaledwie kilka minut dziennie. Należy wybrać czynność, którą akurat wykonujemy – może to być picie herbaty, obieranie warzyw, znienawidzone prasowanie czy nawet zmywanie naczyń. Zamiast podchodzić do tego bezrefleksyjnie bądź odwrotnie – ze złością i niezadowoleniem – należy skupić się na detalach i przeżywanej chwili. Np. obserwować, jak paruje żelazko, jak prostują się zagniecenia na materiale pod wpływem ciepła, jak parzy się herbata, jak rozgrzewający płyn wypełnia przełyk, jak promienie słońca wpadają do pokoju. Im częściej wprowadzimy się w stan kontemplacji chwili, tym bardziej będziemy oddalać się od złych emocji czy myśli. Nie oceniamy, nie analizujemy, obserwujemy i po prostu – jesteśmy.

Przy technikach uważności bardzo ważny jest także oddech. To na nim i na otaczającej nas rzeczywistości musimy skupić się, kiedy dopadają nas przykre chwile. Wystarczy 10 oddechów, by powrócić do „tu i teraz”, jeśli ktoś lub coś wyprowadzi nas z równowagi.

Dobrym, wstępnym, elementem treningowym technik mindfulness jest także wyłączenie tzw. „autopilota” i zerwanie z rutyną. Wybierajmy inne miejsca na spacery, docierajmy do pracy inną drogą, zróbmy zakupy w innym sklepie, wybierzmy inny napój z rana, zamiast wyjść na kolację w weekend, świętujmy w środku tygodnia. Tym samym nadamy zwykłym, codziennym chwilom, zupełnie inną rangę.

 

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner