Psychologia

Jak stresują się Polacy?

Ponad połowa Polaków stresuje się przynajmniej raz w tygodniu! Zobacz badania!

Stres – każdy z nas zna go aż za dobrze. Zaliczany do chorób cywilizacyjnych naszych czasów – nie możemy od niego uciec, w pracy, w domu, w życiu codziennym. Według najnowszego raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków”, aż 62 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu doświadcza stresu. Jesteśmy jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie. Poznaj badania na ten temat!

Stres – przyjaciel czy wróg?

Stres jest naturalnym uczuciem radzenia sobie z określoną sytuacją. Często jest dla nas motywatorem, niekiedy zaś jest niezbędny do przetrwania, stanowiąc mechanizm walki lub ucieczki mówiący, kiedy i jak ma zareagować organizm na niebezpieczeństwo. Jednak kiedy w jednym czasie pojawia się zbyt wiele czynników stresogennych, może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi czy problemy z sercem, a także wpłynąć na procesy poznawcze, ponieważ wiąże się z podwyższonym poziomem hormonu wpływającego na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, kortyzolu.

W przeprowadzonym niedawno niezależnym badaniu Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna na zlecenie Centrum Medycznego Damiana aż 62 proc. Polaków stwierdziło, że odczuwa stres przynajmniej raz w tygodniu. Tylko 9 proc. wskazało, że nie odczuwa go w ogóle. [patrz wykres: Odczuwanie stresu].

Stres tab 1
Źródło: Raport Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego, Kondycja psychiczna Polaków, 2022

Stresuje nas wiele czynników – od sytuacji gospodarczej po życie osobiste

Prawie połowa Polaków (49 proc.) odczuwa stres związany z rosnącymi kosztami życia, aż 39 proc. z wysoką inflacją, a 34 proc. wskazuje pracę jako jeden z kluczowych czynników wywołujących u nich stres – wynika z danych raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków”. Te wyniki potwierdzają również inne badania. Według danych ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie – codziennie stresu w pracy doświadcza co piąty Polak (aż 22,15 proc.), więcej niż my stresują się tylko Niemcy (25,14 proc.). Wysoki poziom stresu również wywołuje u nas troska o zdrowie swoje (29 proc.) oraz najbliższych (28 proc.). Jak wynika z raportu „Kondycja psychiczna Polaków” najmniej stresujemy się spłatą kredytu hipotecznego (8 proc.), szkołą lub studiami (9 proc.) i długami (12 proc.).

Stres tab 2

Źródło: Raport Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego, Kondycja psychiczna Polaków, 2022

Problemy ekonomiczne oraz społeczne mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Im więcej niestabilności, podziałów, tym wzrasta u nas poziom odczuwanego stresu, który wiąże się z wahaniem nastroju, drażliwością, trudnościami z koncentracją lub pamięcią, a także z poczuciem przytłoczenia – komentuje Sylwia Rozbicka, psycholog z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. – Nie odkryto jeszcze idealnego sposobu radzenia sobie ze stresem. Uprawianie sportu, medytacja, spacer, odpoczynek czy po prostu sen mogą jednak realnie wpłynąć na obniżenie jego poziomu. Jeżeli czujemy, że metody te nie działają, warto udać się wówczas do specjalisty, który pomoże w rozpoznaniu emocji, a także w rozładowaniu powstałego napięcia – dodaje ekspertka.

Jak radzić sobie ze stresem?

Jak podkreślają eksperci, nie istnieje jedna uniwersalna metoda radzenia sobie ze stresem. Kiedy czujemy, że stres gości w naszym życiu na co dzień, a my nie wiemy, jak sobie z tym radzić, warto skorzystać z porady specjalisty. Nie powinniśmy bać się prosić o pomoc, ani być obojętni na ludzi w naszym otoczeniu, którzy mogą doświadczać kryzysu psychicznego związanego ze stresem. Kampania społeczna „WYstarczy Zapytać” zwraca uwagę na rolę uważnego kontaktu międzyludzkiego, jako pierwszego koła ratunkowego w tego typu sytuacjach. Na stronie www.wystarczyzapytac.pl można znaleźć szereg praktycznych wskazówek, jak pomóc drugiej osobie w różnego rodzaju kryzysach życiowych.

Źródło: materiały prasowe

Sprawdź także: Zaburzenia psychiczne a wypadanie włosów

Facebook

reklama
P - Laha
reklama
P - Face & Body
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner