Zdrowy pomysł na wakacje

Zdrowy pomysł na wakacje

Wakacje za pasem. To dobry moment, aby trochę zwolnić i bliżej przyjrzeć się swojemu ciału. Jeżeli już od dawna odczuwasz bóle kręgosłupa, a twoje stawy odmawiają posłuszeństwa pomyśl o spędzeniu kilku tygodni w uzdrowisku.

Naturalne zasoby

Status uzdrowiska posiadają miejscowości, które mogą pochwalić się naturalnymi właściwościami klimatycznymi oraz zasobami wód mineralnych, gazów czy borowin, umożliwiającymi prowadzenie leczenia. Starając się o wyjazd do sanatorium najpierw musisz udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Po przeanalizowaniu twoich dolegliwości oraz wykonaniu podstawowych badań lekarz wystawia skierowanie, które wraz z kompletem wyników wysyłane jest do wojewódzkiego oddziału NFZ. Po zweryfikowaniu zgłoszenia, listownie otrzymasz odpowiedź. Jeśli jest ona twierdząca od razu dostajesz skierowanie do odpowiedniego uzdrowiska. Nie musisz sama rezerwować sobie pobytu. Termin oraz konkretne sanatorium wybiera dla ciebie odgórnie NFZ. Natomiast w przypadku decyzji odmownej twoje zgłoszenie trafi na listę rezerwową. Na skierowanie na wyjazd do uzdrowiska mogą liczyć osoby ze schorzeniami narządu ruchu, onkologicznymi, układu krążenia, oddechowego, a także z dolegliwościami psychosomatycznymi (urazy psychiczne, nerwice).

Oczywiście zaraz po przyjeździe zostaniesz dokładnie zbadana i lekarz zaordynuje ci odpowiednią terapię. Podczas konsultacji brane pod uwagę są: przyjmowane leki, wiek, przebyte i towarzyszące choroby, ogólny stan zdrowia. Podczas kuracji należy ściśle trzymać się planu wytyczonego przez lekarza. Zdarza się, że pacjenci chcąc maksymalnie wykorzystać czas wykupują na własną rękę dodatkowe zabiegi. Niestety z reguły przynosi to efekt odwrotny od zamierzonego. Musisz wiedzieć, że z leczenia uzdrowiskowego możesz korzystać raz na 18 miesięcy.

Wyjątkowe zabiegi

Uzdrowiska świadczą pomoc w leczeniu różnych schorzeń. Chodzi tutaj głównie o choroby układu oddechowego, nerwowego, trawiennego, krążenia, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dermatologiczne. Oczywiście nie każdy ośrodek specjalizuje się w leczeniu wszystkich tych dolegliwości, dlatego przed wyjazdem należy dokładnie zapoznać się z indywidualną ofertą każdego z nich. Uzdrowiska w zależności od położenia oraz rodzaju występowania naturalnych zasobów, przedstawiają troszkę odmienny repertuar zabiegowy. Ważną metodą leczenia jest wodolecznictwo. W jego ramach stosuje się przede wszystkim kąpiele solankowe w wodzie nasyconej m.in. chlorkiem sodu, związkami jodu, bromu czy solami magnezowymi. Taki zabieg poprawia krążenie, oczyszcza skórę, likwiduje obrzęki, podnosi odporność na infekcje, łagodzi bóle mięśniowe. Jest wykorzystywany do leczenia przede wszystkim chorób reumatycznych, urazów narządu ruchu. Oczywiście nie należy zapominać o ważnym surowcu jakim jest borowina (rodzaj torfu).

W uzdrowiskach można skorzystać z kąpieli, okładów czy kompresów z zastosowaniem tego szczególnego składnika. Jej działanie polega na oddziaływaniu cieplnym oraz wpływie chemicznym zawartych w niej związków na nasz organizm. Stosuje się ją w leczeniu zmian zwyrodnieniowych, przykurczy, zapaleń mięśni. Uzdrowiska zapewniają również swoim pacjentom formy rehabilitacji. Dostępna jest gimnastyka lecznicza indywidualnie dobrana do schorzeń. Ćwiczenia przywracają sprawność fizyczną oraz rozwijają narząd ruchu. Możesz także wybrać aktywność w basenie, która powoduje wzmocnienie wszystkich mięśni. Zalecana jest szczególnie w stanach przeciążeniowych, zwyrodnieniach i przemęczeniu. Dobrą formą rehabilitacji jest nordic walking. Przede wszystkim poprawia kondycję, ułatwia dojście do sprawności po urazach oraz pomaga walczyć z bólami kręgosłupa, stawów kolanowych, a nawet głowy. Nieodłącznym atrybutem uzdrowisk są wody lecznicze. Stosuje się je w formie kąpieli, inhalacji czy kuracji pitnych. Woda siarczkowa posiada właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze.

Podczas kąpieli siarka wnika przez skórę do krwioobiegu oraz przedostaje się do chorych tkanek. Wykorzystuje się ją do leczenia m.in.: chorób reumatycznych, skórnych czy stanów pourazowych. Natomiast woda jodkowo-bromkowa zawiera cenne dla organizmu minerały: selen oraz jod. Stosowana jest przy niektórych schorzeniach układu krążenia i nerwowego. Wynika to z tego, że selen to pierwiastek niezbędny do utrzymania w dobrej kondycji naczyń krwionośnych, a także mięśnia sercowego. Pobyt w uzdrowisku to ciekawa forma spędzenia wakacji, gdzie na pierwszym miejscu będziesz ty i twoje zdrowie.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
Offlabel_konferencja_pazdziernik_2023
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

  • Kosmetyczne hity: kwiecień 2023 – wybór redakcji!
    Kosmetyczne hity: kwiecień 2023 – wybór redakcji! Przygotowaliśmy dla was zestawienie kosmetycznych hitów miesiąca. Znajdziecie tu bestsellery i nowości, które warto znać! Wraz z nadejściem wiosny, przyszedł czas na odświeżenie…
  • Jak odmłodzić okolicę oka? Ekspert wyjaśnia
    Jak odmłodzić okolicę oka? Ekspert wyjaśnia Proces starzenia się okolicy oka jest bardzo złożony. To właśnie ten obszar często jako pierwszy zaczyna zdradzać oznaki upływającego czasu. Jednym z największych…
  • Gdy skóra potrzebuje odbudowy!
    Gdy skóra potrzebuje odbudowy! Rodzimy się zwykle z nieskazitelnie gładką skórą. Jednak w trakcie całego życia ulega ona uszkodzeniom. W efekcie chorób, urazów, ale też procesów starzenia,…
Baner