SPA&Wellness

Nagość w saunie to nie chęć epatowania golizną, a dbałość o higienę i zdrowie. Aby w pełni wykorzystać dobroczynne działanie saunowania należy oddawać się rytuałom zgodnie z etykietą saunową.


W państwach, w których saunowanie jest wpisane w tradycję, np. w Skandynawii, nikt nawet nie pomyśli, by wejść do sauny w kostiumie. W naszym kraju to wciąż dość popularne zachowanie. Coraz więcej Polaków docenia prozdrowotne i relaksujące zalety kąpieli saunowych, coraz popularniejsze stają się rytuały saunowe, jednak wielu z nas nie wie jak poprawnie korzystać z sauny. Powinna to być strefa dla „nietekstylnych”, ale osoby mniej oswojone z nagością mogą korzystać ze specjalnego okrycia - ręcznika lub pareo. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w kompleksie Łaźni Rzymskich hotelu Manor House SPA, gdzie dużym zainteresowaniem cieszą się seanse w płótnach saunowych.

Dlaczego powinniśmy saunować nago?

Po około 10 minutach kąpieli cieplnej w saunie temperatura ciała podnosi się na tyle, że gruczoły potowe zaczynają wydzielać pot, a organizm schładzać się. Wraz z potem, oprócz wody, wydalamy wiele niechcianych składników (toksyny, mocznik i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia). Strój kąpielowy, zazwyczaj wykonany ze sztucznego materiału, blokuje poprawną wymianę gazową, a co za tym idzie zatrzymuje w otwartych porach naszej skóry składniki, których chcemy się pozbyć z organizmu. Może to spowodować poparzenie miejsc intymnych. Ponadto pamiętajmy, że bakterie najlepiej rozwijają się w cieple i wilgoci, a w elastycznej tkaninie z pewnością ich nie brakuje. W saunach infrared i łaźniach rzymskich, gdzie temperatura nie jest tak wysoka, skutki uboczne dla organizmu są mniejsze, ale nasz strój na pewno ucierpi. Również owinięci ręcznikiem spowalniamy nagrzewanie organizmu i pomimo odbycia poprawnego, 15-20 minutowego cyklu, nie spocimy się jak należy.

Po co nam ręcznik?

Ręcznik do saun suchych (fińskich) powinniśmy jednak zabierać, ale po to, by na nim usiąść lub się położyć. Służy to zachowaniu higieny. Nie narazimy też dzięki temu na plamy potu drewnianego siedziska.
Z kolei do łaźni rzymskich (parowych, o wysokiej wilgotności) nie wchodzimy z ręcznikami. Odwieszamy je przed drzwiami, bo po chwili byłyby mokre. Pamiętajmy też, że prysznic przed wejściem do strefy saun jest konieczny nie tylko ze względów higienicznych, ale również dlatego, że przez czystą skórę lepiej wypacają się toksyny. Prysznic bierzemy także bez strojów kąpielowych.

Etykieta saunowania

Aby w saunie nie popełnić gafy dobrze jest wcześniej zapoznać się z etykietą saunowania.
Warto pamiętać, że: saunujemy nago, bierzemy prysznic przed, w trakcie sesji i na zakończenie kąpieli saunowych, nie wietrzymy sauny często wchodząc i wychodząc, sesja powinna trwać minimum. 10 minut, schładzamy ciało pomiędzy seansami saunowymi, nie siadamy na deskach sauny gołym ciałem, nie polewamy kamieni wodą bez pytania innych o zgodę, nie podglądamy, unikamy głośnych rozmów, bo sauna to miejsce odprężenia i wyciszenia.
- Początkowo seanse w płótnach, które regularnie odbywają się w naszej strefie Łaźni Rzymskich, spotykały się ze zdziwieniem gości. Ale obserwujemy, że kultura saunowania w Polsce rozwija się, edukujemy się w tej kwestii, mamy większą świadomość. Dziś odwiedza nas już spora grupa fanów doceniających prozdrowotne korzyści kąpieli saunowych połączonych z kontrolowaną nagością. Dużym zainteresowaniem cieszy się także organizowane cyklicznie nocne saunowanie. Co ważne, u nas każdy może się czuć komfortowo, bowiem Manor House SPA jest hotelem bez dzieci – mówi Magdalena Głowacka, kierująca SPA w hotelu Manor House SPA.

Zasady korzystania z kąpieli saunowych 

  • przed skorzystaniem z sauny należy dokładnie umyć ciało pod prysznicem i wytrzeć je do sucha;
  • wybierając się do sauny trzeba mieć dwa ręczniki - jeden do wycierania, drugi do siadania;
  • najlepiej zacząć od sauny, w której jest najniższa temperatura, w kolejnych sesjach przechodzimy do cieplejszych saun. Im wyżej usiądziemy w saunie, tym będzie cieplej;
  • do saun suchych zabieramy ręcznik lub prześcieradło, na którym siadamy lub kładziemy się. Nago wchodzimy do łaźni z kamiennymi lub ceramicznymi siedziskami. Siadamy na nich po spłukaniu wodą (za pomocą węża znajdującego się w saunie);
  • jedna sesja saunowa powinna trwać ok. 12- 15 minut;
  • po każdym seansie w saunie, przed schłodzeniem w basenie z ziomna wodą, spłukujemy pot pod prysznicem;
  • odpoczywamy przynajmniej 10 minut przed kolejnym seansem i uzupełniamy płyny (najlepiej niegazowaną wodą);
  • podczas tzw. rytuałów saunowych stosujemy te same zasady jak przy saunowaniu indywidualnym;
  • niezależnie od tego czy jesteśmy sami czy w towarzystwie, jeśli źle się poczujemy natychmiast opuszczamy saunę;
  • na zakończenie saunowania należy ostudzić ciało, uzupełnić płyny i umyć się, najlepiej samą wodą, bez używania kosmetyków.

Źródło: materiały prasowe

Do sauny tylko nago

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner