Styl życia

joga

Czy wiesz, że aktywność fizyczna może odmłodzić komórki twojego ciała? Regularne ćwiczenia nie tylko korzystnie wpływają na figurę czy samopoczucie. Mają też wpływ na telomery w naszych chromosomach, które są odpowiedzialne za starzenie się komórek. To prosty sposób na młodszy wygląd! Dr Aneta Franczak-Dudek z Estetic-Line w Sosnowcu wyjaśnia, jak ćwiczenia przekładają się na kondycję skóry i czy dzięki aktywności fizycznej będziemy dłużej młodzi.

Joga twarzy to coraz popularniejszy sposób na odmłodzenie i wygładzenie skóry. W związku z tym, że oznaki starzenia w pierwszej kolejności zazwyczaj pojawiają się właśnie na twarzy, mięśniom buzi także potrzebny jest ruch. Joga twarzy to rodzaj ćwiczeń, które mają na celu ujędrnić skórę, poprawić krążenie, a także wygładzić zmarszczki odejmując kilka dobrych lat.

Joga twarzy: efekty

Pod skórą twarzy znajduje się ponad pięćdziesiąt mięśni, nad którymi można popracować tak, jak z innymi partiami ciała. Regularny masaż i konkretne ćwiczenia działają podobnie jak lifting. W przypadku jogi twarzy niepotrzebny jest żaden sprzęt – wystarczy dobrze opanować odpowiednie miny, które napinają mięśnie i naciągają skórę. Czy joga twarzy jest skuteczna? Sama teoria tych ćwiczeń bazuje na technikach zaczerpniętych z ajurwedy i klasycznej jogi.Aby uzyskać najlepsze efekty ważne jest wykonywanie ćwiczeń regularnie. Tak jak w przypadku ćwiczeń niezbędna jest systematyczność. Prawidłowa gimnastyka twarzy zapewni nie tylko relaks, ale również odpowiednie napięcie skóry. Efekty można zobaczyć już po około 2-3 tygodniach ćwicząc co najmniej 5-10 minut dziennie.

Joga twarzy: ćwiczenia

Jednym ze skuteczniejszych ćwiczeń jest wzmocnienie szyi oraz brody i poprawienie zmarszczek na szyi. Ćwiczenie polega na przekręceniu głowy w prawo i uniesieniu podbródka. Należy spojrzeć w sufit i rozchylić usta, a następnie dotknąć językiem górnego podniebienia. Procedurę należy powtórzyć 3-4 razy na każda stronę. W tej pozycji ćwiczy się wszystkie mięśnie dolnej części twarzy. – wyjaśnia Magdalena Konieczny, instruktor jogi twarzy z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Podstawą jogi twarzy, podobnie jak każdej innej odmiany tych ćwiczeń, jest relaks. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń odpowiednio się rozluźnić. W przypadku jogi twarzy ćwiczenia polegają na robieniu „odpowiednich min” powodując rozkurczanie i napinanie mięśni. Ćwiczenia zawsze należy poprzedzić delikatnym masażem opuszkami palców, by rozluźnić mięśnie i przygotować je na wysiłek. Warto posmarować skórę oliwka lub delikatnym kremem. Na początku najlepiej wykonywać ćwiczenia przed lustrem, kiedy opanuje się już podstawy można je wówczas wykonywać praktycznie wszędzie.

Jeśli nie mieliśmy nigdy do czynienia z jogą najlepiej rozpocząć ćwiczenia od pracy z instruktorem, ponieważ źle wykonane techniki mogą nawet pogłębić zmarszczki. Dodatkowo instruktor oceni, które partie twarzy wymagają treningu i jakie ćwiczenia są właściwe dla nas, a jakich nawyków unikać. Później można już samemu wykonywać ćwiczenia przed lustrem. wyjaśnia Magdalena Konieczny, instruktor jogi twarzy z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Joga twarzy to ćwiczenia wpływające na poprawę kondycji całego ciała, dlatego zanim zacznie się ćwiczyć, należy wyprostować kręgosłup i zamknąć oczy, a także odpowiednio się odprężyć. Najważniejszy jest jednak właściwy oddech, dzięki niemu nie tylko można się zrelaksować, ale również uodpornić na stres. Dodatkowo oddychanie przez nos przy pomocy mięśni brzucha rozluźnia powieki, policzki i szczękę. Znika wówczas napięcie, które nagromadziliśmy podczas dnia.

Joga twarzy to nowy sposób na pielęgnację skóry, która dzięki regularnej gimnastyce jest lepiej dotleniona i odżywiona. Ponoć już po serii 20 tygodniowych ćwiczeń, można odmłodzić się o 2 lata. Tak samo jak niezbędne są ćwiczenia, aby utrzymać prawidłową sylwetkę, tak samo ważne są ćwiczenia twarzy. I choć przywykliśmy do stopniowo pojawiających się oznak starzenia, które są całkowicie naturalne, jednak upływ czasu można spowolnić. Joga twarzy to japońska metoda ćwiczeń, która pozwala nam świadomie kształtować to, jak będziemy wyglądać w przyszłości. To także naturalny sposób na redukcję stresu i chwila relaksu dla naszej twarzy.

Źródło: mat prasowe

W czasach, gdy mamy nieograniczony wybór metod poprawiania urody, od prostych kosmetyków i zabiegów domowych, po skomplikowane operacje plastyczne, cóż może zaoferować joga? Jako nauczycielka i członkini Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce od 24 lat, codziennie praktykuję  jogę na zajęciach z uczniami i na własnej skórze odczuwam jej dogłębne działanie. Przeczytaj 10 powodów, dla których warto rozpocząć swoja przygodę z jogą.

Pierwsze „tak” dla jogi 

Pozycje odwrócone (salamba sarvangasana, salamba sirsasana, adho mukho vrksasana, pinciamajurasana) poprawiają krążenie krwi i limfy. Skóra całego ciała jest lepiej ukrwiona, dotleniona, dzięki transportowi lepiej dotlenionej krwi do wszystkich tkanek. Poprawia się jej jędrność, gęstość, elastyczność. Przeciwdziałamy powstawaniu cellulitu, opuchnięciu nóg, żylaków a na twarzy zapobiegamy powstawaniu nowych zmarszczek.

Drugie „tak” dla jogi

Te same pozycje pobudzają układ hormonalny. Większość systemów w naszym organizmie działa na zasadach zależności; przysadka mózgowa produkuje hormon FSH, który wpływa na pobudzenie jajników do produkcji estrogenu. Kiedy wzrasta poziom tego ostatniego, FSH spada i odwrotnie. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku przysadki mózgowej, tarczycy i jajników.  Przysadka produkuje tyreotropinę, która pobudza tarczycę do produkcji tyroksyny, a ta z kolei działa na żywotność jajników. W pozycjach odwróconych, wygięciach do tyłu, gdzie głowa odchyla się do tyłu lub broda mocno zbliża do mostka, dochodzi do stymulacji narządów dokrewnych, które zaczynają działać z większym zaangażowaniem. Wynikiem tego jest regulacja hormonalna.

Trzecie „tak” dla jogi

Kolejnym pozytywnym rezultatem pozycji odwróconych jest odmłodzenie naszego mózgu, dzięki dopływowi utlenionej krwi do półkul mózgowych. Poprawia się pamięć, ruchy stają się bardziej precyzyjne, szybciej przewodzimy impulsy nerwowe. Dodatkowo korzystają nasze układy: wzrokowy, słuchowy, aparat węchu czy smaku. A dodatkowo wyostrzają się nasze zmysły. 

Czwarte „tak” dla jogi

Joga pracuje z napięciem własnym mięśnia, co oznacza, że dźwigamy ciężar własnego ciała i uczymy się napinać mięśnie tak, aby przylgnęły do kości.  Dzięki temu kość otrzymuje substancje odżywcze z mięśni. Mamy więc wspaniałą pracę w profilaktyce osteoporozy.

Piąte „tak” dla jogi 

Mięsień, który pracuje z napięciem własnym, jest pięknie wyrzeźbiony, smukły, jędrny i zachowuje proporcje w ciele. W ten sposób dzięki jodze zyskujemy zgrabną, idealnie wymodelowaną sylwetkę. 

 Szóste „tak” dla jogi 

Idealną kuracją przeciwzmarszczkową jest joga twarzy. Systematyczne ćwiczenie mięśni twarzy, jej masaż i dotlenianie, zmienia kontur twarzy i  likwiduje zmarszczki.

Siódme „tak” dla jogi 

W jodze bardzo ważny jest oddech – pranajama. Dzięki technice odpowiednio dobranych oddechów, dotlenimy tkanki ciała, co opwoduje ich lepsze ukrwienie.

Ósme „tak” dla jogi

Wysiłek fizyczny i pozycje skrętne, pomagają zgubić zbędne kilogramy. Aktywność przyspiesza metabolizm, dzięki czemu wzrasta zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Pozycje skrętne masują narządy brzucha, dzięki czemu poprawia się perystaltyka jelit, zaparcia znikają i trawienie staje się wydajniejsze. Reasumując, waga leci w dół.

Dziewiąte „tak” dla jogi 

Wszystkie pozycje jogi pomagają pozbyć się stresu. Uwalniają umysł od pędu myśli, a komórki nerwowe od nadmiaru bodźców. Oddech, asany, zatrzymanie, równowaga. Ogromny dar jogi i efekt praktyki.

 Dziesiąte „tak” dla jogi 

Dodaj zdrowe odżywianie, higieniczny styl życia, pozytywne nastawienie do ludzi i świata. Praktykuj, dbaj o siebie mentalnie i fizycznie, a na długo zachowasz młodość.

Katarzyna Złotkowska
Dyplomowany nauczyciel, egzaminator i szkoleniowiec Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce z akredytacją Instytut RIMY w Punie

Akademia Terapii Ruchem Zacisze Jogi
www.zaciszejoga.pl

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

Zdrowy styl życia to coś więcej niż modne hasła w telewizji, markowy strój na siłownię czy obco brzmiące nazwy produktów spożywczych. Zdrowy styl życia to równowaga psychiczna, która stanowi tak samo istotną część naszego funkcjonowania, jak zdrowie fizyczne, aktywność sportowa oraz prawidłowa dieta. Dopiero połączenie tych wszystkich składowych daje odpowiedź na pytanie: jak prowadzić zdrowy styl życia?

Bombardowani natłokiem informacji, często gubimy się w tym, co jest dla nas dobre, a co niekoniecznie. W takiej sytuacji przydatne mogą się okazać porady dietetyczne lub konsultacje z trenerem personalnym. Często istnieje możliwość darmowych spotkań w ramach organizowanych spotkań dotyczących prowadzenia zdrowego stylu życia. Nawet mała wskazówka i porada eksperta może spowodować wzrost motywacji i początek wspaniałej drogi do lepszego życia.

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

Jak już wcześniej wspomniano, podstawą jest połączenie trzech elementów: skuteczna dieta, aktywność fizyczna oraz równowaga psychiczna. Dobrze zbilansowana dieta powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb, pozbawiona jednak cukru, przetworzonej żywności, napojów gazowanych czy nadmiaru alkoholu. Sport powinien stanowić część naszych codziennych aktywności, wpisany w regularny grafik. Dopiero systematyczność przynosi pożądane efekty. Często pomijany spokój psychiczny, redukcja stresu i znalezienie własnej metody na relaks, stanowią istotny czynnik na drodze prowadzenia zdrowego stylu życia. Tak niewiele potrzeba!

Facebook

reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner