starzenie sie

Dążenie do ideału i chęć zatrzymania młodości jak najdłużej może być zgubne dla naszego zdrowia psychicznego. Dlaczego coraz więcej z nas poddaje się presji idealnego wyglądu? Jak społeczne wzorce kobiecości i męskości wpływają na naszą samoocenę? O tym, dlaczego chcemy jak najdłużej zatrzymać młodość, rozmawiamy z Mgr Kingą Rochalą psychologiem i psychoterapeutką w Mazowieckim Szpitalu Mind Health im. prof. Antoniego Kępińskiego.

Co robić, aby skóra wolniej się starzała? Na to pytanie każdy chciałby znać odpowiedź. Zapytaliśmy dr. n. med. Monikę Kuźmińską, specjalistkę medycyny estetycznej i dyrektora medycznego Instytutu Yonelle o główne problemy skóry dojrzałej. Przeczytaj, jeśli chcesz wiedzieć, jakie procesy zachodzą w skórze, gdy się starzeje i jakie zabiegi sprawdzą się w przypadku szczególnie problematycznej skóry szyi i dłoni?

Czy można spowolnić starzenie? To pytanie, na które od lat wszyscy poszukujemy odpowiedzi. Sekret długowieczności nie jest jeszcze w pełni znany, jednak wiadomo, że styl życia i sposób odżywiania ma duży wpływ na wygląd skóry, zdrowie i samopoczucie. Czy istnieje dieta anti-aging? Na czym polega i jakie produkty powinniśmy włączyć do jadłospisu, aby cieszyć się dobrą formą i pełnią energii na długie lata?

Upływający czas sprawia, że skóra twarzy zaczyna wiotczeć, staje się cienka i mniej elastyczna. Gdy na skutek grawitacji tkanki zaczynają opadać, a ty wyglądasz na bardziej smutną, niż jesteś w rzeczywistości, warto pomyśleć o liftingu twarzy. To chirurgiczny zabieg, który daje spektakularne efekty odmłodzenia i przywrócenia elastyczności skóry. Dobrze wykonany jest kluczem do młodego i pięknego wyglądu na długi czas! Na czym polega lifting twarzy i czy warto go wykonać, gdy twoja skóra straciła dawną jędrność? Podpowiadamy!

Każdy z nas się starzeje, a proces ten obejmuje nie tylko skórę, ale wszystkie części ciała. Kiedy zaczynamy to zauważać, zapracowani i przemęczeni, staramy się szybko poprawić swój wygląd, by dalej pędzić przez życie. Ale miejscowy zabieg, wykonany raz na kilka miesięcy, jest oszukiwaniem samego siebie.
A gdyby tak zatrzymać się, zastanowić i wymusić zupełnie inne podejście? Tak, wymusić, bo świat estetyczny zwariował. Dzisiaj najwięcej korzyści czerpią zeń medyczni biznesmeni, a nie pacjenci.

Każdy z nas chciałby mieć piękną, zdrową i młodą skórę. Bez zmarszczek, plam, naczynek i innych mankamentów. Ale niestety – starzenie jest procesem przewlekle postępującym. Jak spowolnić starzenie skóry i całego organizmu?

Piękno bierze się z naszego wnętrza. Z tego jak żyjemy, co jemy, ile śpimy,  jak korzystamy z używek, w jakim środowisku przebywamy,  jaki mamy poziom hormonów. Jednym słowem – zależy od higieny życia, a nie tylko od genetyki i stosowania kremów czy zabiegów. Wiem, że większość z nas wolałaby tylko stosować zabiegi. Ale żeby naprawdę osiągnąć dobre rezultaty w zapobieganiu starzeniu musimy dać z siebie trochę więcej.

Badania nad opóźnianiem procesów starzenia poszerzają naszą wiedzę, ale zjawiska starzenia nie da się całkowicie wyeliminować. Można je jedynie opóźniać. Im lepiej poznajemy mechanizmy starzenia, tym bardziej stawiamy na profilaktykę i na holistyczne, czyli całościowe podejście, uwzględniające różne filary. Bo przecież łatwiej jest coś powstrzymać niż cofnąć. Dlatego tak ważne jest, aby popularyzować to zagadnienie wśród osób młodych, już od 20. roku życia. Wskazywać jak trzeba pielęgnować i chronić skórę, jak się odżywiać i żyć, by jak najdłużej zachować świeżość ciała i umysłu. Jeśli do tych wszystkich rewolucyjnych urządzeń i metod, którymi dysponuje kosmetologia i medycyna estetyczna dołączymy inne czynniki, możemy oszukać czas o nawet 15-20 lat.

Opóźnij starzenie skóry

Na proces starzenia organizmu działają czynniki wewnętrzne, czyli genetyczne. To jest to, co dała nam matka natura – lepszy lub gorszy potencjał organizmu, który z wiekiem się wyczerpuje. Ale każdym majątkiem można zarządzać lepiej lub gorzej, można go roztrwonić lub pomnożyć. To, jak będziemy żyli i postępowali, jak będziemy się odżywiali i gimnastykowali, jak będziemy korzystali z używek typu: papierosy, alkohol, narkotyki, leki, w jakim środowisku będziemy przebywali, to wszystko zadecyduje o tym, jak będziemy wyglądali i czuli się w 70-80. roku życia. Tak, jak nasi rodzice, czy może lepiej lub gorzej.

Skóra jest organem ciała. Składniki odżywcze muszą docierać do niej nie tylko z zewnątrz, ale też ze środka. Zatem zewnętrzne objawy starzenia zależą też od tego, co dostarczamy naszemu organizmowi.

Jeśli zatem chcemy poprawić stan skóry musimy zadbać o równowagę hormonalną, o ogólny stan zdrowia, o dietę, właściwy wypoczynek i ruch, oraz o suplementację.

Cóż z tego, że będziemy sobie non-stop coś wstrzykiwać, robić fale radiowe, czy inne super drogie cuda, jeśli nie będziemy się wysypiać, dobrze odżywiać, ruszać, odpoczywać  Skóra będzie „napompowana”, a nasz wygląd i tak nie będzie zdrowy i świeży. W tym całym odmładzaniu nie chodzi przecież o to, żeby cofnąć wiek o 60 lat i z 80. latka zrobić młodzieńca. To jest nierealne. Nie chodzi też o to, by tworzyć klony tak samo wyglądających kobiet. Staramy się spowolnić proces starzenia, poprawić nasz wygląd i samopoczucie.

Medycyna estetyczna przeciwko starzeniu

Medycyna estetyczna odpowiada na potrzeby społeczeństwa żyjącego coraz dłużej i chcącego żyć w lepszej formie. Ma sprawić, byśmy nie starzeli się szybciej niż jest to zaprogramowane genetyczne i wyglądali estetycznie. A lekarz medycyny estetycznej ma być przewodnikiem, który z tej całej wielkiej masy zabiegów, kremów i suplementów wybierze to, co jest najważniejsze dla danego pacjenta i stworzy terapię skrojoną na miarę.

Medycyna estetyczna, jak każda gałąź medycyny, nie jest nauką tajemną. Korzysta z osiągnięć nauki, dysponuje konkretnymi protokołami, współpracuje z lekarzami innych specjalności i ma na celu nie tyle korekcję, jak to się powszechnie uważa, ale głównie zapobieganie, prewencję.

Jest jednak także biznesem. Wartość przemysłu anti- aging na świecie liczy się w setkach miliardów dolarów rocznie. Do tego lukratywnego świata napływają, skuszeni wizją zarobków, lekarze różnych specjalności, ale także osoby, które zajmują się wyglądem człowieka, lecz lekarzami nie są. A chcą leczyć, wykonywać zabiegi medyczne. Robi się więc coraz bardziej niebezpiecznie…

Lekarz medycyny estetycznej, czyli lekarz pierwszego kontaktu od starzenia i lepszego życia, musi być dobrze przygotowany, ciągle się uczyć i doskonalić swoje umiejętności, bo ta gałąź medycyny rozwija się szybciej niż inne. Musi stosować sprawdzone, bezpieczne metody, oparte na naukowych podstawach. No i, przede wszystkim, musi działać zgodnie z zasadami medycyny.

Starzenie, a odmładzające działanie diety

W swojej praktyce widzę, że często istnieje potrzeba wysłania pacjenta do dietetyka. Ale to, co można powiedzieć wszystkim po pierwszej konsultacji, to wskazanie, że dieta ma być zgodna z naszym kodem metabolicznym, bogata w antyoksydanty, a uboga w toksyny, cukier i produkty przetworzone. Taka dieta ma właściwości odmładzające. Dieta wysokotłuszczowa, o wysokim indeksie glikemicznym, jest dietą, która powoduje wytwarzanie wolnych rodników, które są źródłem chorób i problemów, zatrzymują wodę w tkankach, powodują stany zapalne, które sprzyjają przedwczesnemu starzeniu i otyłości.

Starzenie, a hormony

Jeśli chodzi o hormony, możemy sobie zadać pytanie, jaki powinien być optymalny poziom hormonów w organizmie, zwłaszcza, że w ciągu doby zmieniają się one znacznie. Przykładowo w nocy spada poziom kortyzolu, a podnosi się poziom melatoniny, testosteronu czy prolaktyny.

Optymalny poziom hormonów każdego pacjenta jest taki, jaki miał on w młodości. Każdy z nas ma swoje optimum, do którego należy dążyć, dlatego tak ważne jest badanie hormonów już w młodym wieku i ocenianie, jak zmieniają się w ciągu życia. Nadmiar w tym zakresie nie jest wskazany, ale brak badań i leczenia jest gorszy od leczenia małymi dawkami, bo powoduje wypalenie gruczołowe. Tak więc pamiętajmy, że odbudowa optymalnego poziomu hormonów jest niezmiernie ważna w zapobieganiu starzenia.

Ruch przeciwko starzeniu

Starzeją się wszystkie tkanki i organy  naszego ciała, łącznie z sercem, płucami, przewodem pokarmowy i mięśniami. Jednym z najważniejszych elementów modulujących ten proces i wpływających w istotny sposób na jakość życia jest wysiłek fizyczny. Jego niski poziom uznany został przez WHO za czwartą co do częstości przyczynę zgonów na całym świecie - po nadciśnieniu, paleniu papierosów i cukrzycy. W Polsce szacuje się, że nawet co trzecia osoba prowadzi niekorzystny zdrowotnie, siedzący tryb życia.

Systematyczna aktywność fizyczna prowadzi do korzystnych zmian w większości układów i narządów, zmniejsza ryzyko występowania nowotworów, poprawia w sposób istotny sferę psychiczną, wpływając na postrzeganie świata, samoocenę i relacje społeczne, a także przeciwdziała procesom starzenia.

Dzięki regularnemu, rozsądnemu stosowaniu aktywności fizycznej, realizujemy długoterminowy program gwarantujący uwolnienie od problemów niepełnosprawności fizycznej, związanej z wiekiem. Zwiększona aktywność fizyczna, oprócz efektów biologicznych i psychologicznych, niesie ze sobą także obniżenie kosztów opieki zdrowotnej.

Tak więc ruch jest najtańszym środkiem, czy wręcz postępowaniem antystarzeniowym. Dotlenia nasze komórki i powoduje zachowanie masy mięśniowej, która z wiekiem, w naturalny sposób, zanika. A przecież tkanka mięśniowa to nie tylko mięsień poruszający ciało, ale także miejsce metabolizmu warunkującego wszystkie procesy życiowe. To właśnie w mięśniach znajdują się receptory hormonalne  umożliwiające  kontakt miedzy hormonami a narządami.

Jak więc widzimy, wszystko w naszym świecie jest połączone i wypływa jedno z drugiego. Na tym właśnie polega holistyczne podejście do starzenia. Nie warto wydawać pieniędzy na zabiegi, jeśli nie stworzymy warunków do powstania i utrzymania się ich efektów.        

 

Dr n. med. Magdalena Łopuszyńska 
dermatolog i lekarz medycyny estetycznej, właścicielka gabinetu kosmetyki lekarskiej Bella w Warszawie.
www.bella-derm.pl

Indywidualny plan odmładzania to ustalony z góry, dobrany dla każdego pacjenta, plan zabiegów i terapii służących odmładzaniu i poprawie stanu zdrowia. Jest to nowoczesne podejście do problemu starzenia się organizmu, oparte na aktualnej wiedzy medycznej.

Starzenie się to nie choroba, ale dotyczy każdej istoty żywej. Jest to efekt wieloletniego nakładania się niekorzystnych zmian na poziomie komórek, a następnie tkanek i narządów. Proces ten upośledza funkcje życiowe, zwiększa zapadalność na choroby i nieuchronnie prowadzi do śmierci. Ale proces ten można spowolnić, a w efekcie żyć dłużej i we względnym komforcie.

Żyjemy w błogim przeświadczeniu, że jesteśmy zupełnie zdrowi, więc nie musimy nic zmieniać. To, że od czasu do czasu zaszwankuje jakiś trybik w maszynie, jaką jest nasz organizm, uważamy za naturalne, bo przecież wszystkim się to zdarza. Problemy żołądkowo-jelitowe składamy na karb zatrucia pokarmowego (bakterie albo wirusy) lub przejedzenia. Katary, zapalenia zatok to zapewne efekt infekcji lub przemarznięcia itp. Nic bardziej błędnego. To, że pojawiły się objawy, świadczy jedynie o tym, że poziom czynników prozapalnych działających w tym momencie na nasz organizm po prostu przekroczył próg, dając konkretne dolegliwości. Trzeba pamiętać, że w organizmie cały czas tlą się węgielki w ognisku, a my tylko dokładamy opału, rozpalając mniejszy lub większy ogień.

Naukowcy z University of Birmingham i King's College London odkryli, że zachowanie aktywności przez całe życie utrzymuje ciało w zdrowiu i spowalnia efekty starzenia się organizmu.

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

Zdrowy styl życia to coś więcej niż modne hasła w telewizji, markowy strój na siłownię czy obco brzmiące nazwy produktów spożywczych. Zdrowy styl życia to równowaga psychiczna, która stanowi tak samo istotną część naszego funkcjonowania, jak zdrowie fizyczne, aktywność sportowa oraz prawidłowa dieta. Dopiero połączenie tych wszystkich składowych daje odpowiedź na pytanie: jak prowadzić zdrowy styl życia?

Bombardowani natłokiem informacji, często gubimy się w tym, co jest dla nas dobre, a co niekoniecznie. W takiej sytuacji przydatne mogą się okazać porady dietetyczne lub konsultacje z trenerem personalnym. Często istnieje możliwość darmowych spotkań w ramach organizowanych spotkań dotyczących prowadzenia zdrowego stylu życia. Nawet mała wskazówka i porada eksperta może spowodować wzrost motywacji i początek wspaniałej drogi do lepszego życia.

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

Jak już wcześniej wspomniano, podstawą jest połączenie trzech elementów: skuteczna dieta, aktywność fizyczna oraz równowaga psychiczna. Dobrze zbilansowana dieta powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb, pozbawiona jednak cukru, przetworzonej żywności, napojów gazowanych czy nadmiaru alkoholu. Sport powinien stanowić część naszych codziennych aktywności, wpisany w regularny grafik. Dopiero systematyczność przynosi pożądane efekty. Często pomijany spokój psychiczny, redukcja stresu i znalezienie własnej metody na relaks, stanowią istotny czynnik na drodze prowadzenia zdrowego stylu życia. Tak niewiele potrzeba!

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner