Czy powinniśmy uzupełniać naszą dietę w jod?

Czy powinniśmy uzupełniać naszą dietę w jod?

Jodu nie potrzebujemy wiele, ale jest to pierwiastek bardzo ważny dla organizmu.

Nieraz podaje się go jako przykład, czym może grozić niedobór minimalnej ilości jakiegoś pierwiastka.
Dobowe zapotrzebowanie to 2 - 4 mcg na 1 kg wagi ciała. Dla dorosłego mężczyzny to 150  - 300 mcg na dobę. Dla chorego na tarczycę norma ta wynosi do 400 mcg. Tam, gdzie występują niedobory jodu w glebie, powietrzu i wodzie, tam zwykle joduje się powszechnie stosowaną sól .

Jod i tarczyca

O tym, że niedobór pewnego czynnika, który się potem okazał jodem, powoduje schorzenie, zwane wolem, pisano już w Wedach hinduskich, w Starym Testamencie, w pismach chińskich... Nawet wiedziano jak je leczyć, gdyż podawano chorym popiół z palonych gąbek, które zawierają jod. Ale sam pierwiastek odkrył przypadkowo dopiero w 1811 r. Courtois, gdy na zlecenie Napoleona poszukiwał nowych źródeł surowców pośród roślin morskich. Dopiero w 1896 r. Baumann wykrył obecność jodu w tarczycy oraz stwierdził fakt, że jest go za mało, gdy tarczyca dotknięta jest wolem. W 1914 r. Kendall wyodrębnił z tarczycy tyroksynę, której wzór chemiczny określono 12 lat później i dokonano jej syntezy.
A w 1917 r. głośny był fakt wyginięcia - tylko w jednym stanie Montana w USA - z powodu niedoboru jodu aż tysiąca świń. Bo na „tarczycę" chorują nie tylko ludzie, ale i zwierzęta: psy, owce, trzoda chlewna, konie, bydło, króliki, ryby...

reklama
Art2 - Sunekos

Gdzie znaleźć naturalny jod?

Przeciętnie w 1 kg warzyw jest 20—30 mcg jodu,
w 1 kg zbóż — ok. 50 mcg jodu,
w 1 kg mleka — ok. 35 mcg jodu,
w 1 kg serów, jaj, tłuszczów zwierzęcych — ok. 35 mcg jodu,
w 1 kg ryb — od 100 do 200 mcg jodu (najwięcej).

Najbogatszym jednak źródłem jodu jest woda. Według badań w wodach polskich najmniej jest go na Podkarpaciu (0,05 do 0,65 mcg na 1 I), podczas gdy w innych okolicach kraju zawartość jodu wynosi przeciętnie 1 do 24 mcg na 1l.
Nasz Bałtyk należy również do mórz bogatych w ten składnik. Toteż za zdrowy powszechnie uważa się pobyt na plaży, nawet zimą!

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner