Styl życia

Ekologia - zwykła moda czy mądry wybór

Ekologia - zwykła moda czy mądry wybór

Chcemy jeść zdrowo i naturalnie, prowadząc ekologiczne życie. Ale czy produkty ekologiczne naprawdę zasługują na nasze zainteresowanie i czy rzeczywiście są lepsze od żywności konwencjonalnej? Jak żyć ekologicznie i czy decyzja o zakupie produktów ekologicznych to moda czy konieczność? Poznajcie najpopularniejsze fakty i mity dotyczące produktów ekologicznych.

 

Jak żyć ekologicznie?

 

Produkty ekologiczne są droższe od konwencjonalnych.

Żywność ekologiczna jest droższa. Wynika to z faktu, że uprawy wykorzystujące metody ekologiczne, dają około 20 procent niższe plony. Dodatkowo koszty takich upraw i hodowli są droższe. Ale nie da się również ukryć, że żywność BIO w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna, bo coraz więcej osób interesuje się tym, jak żyć ekologicznie. W konsekwencji producenci żywności ekologicznej, chcąc powiększyć swoje dochody, podnoszą ceny produktów.

Producenci żywności ekologicznej nie stosują norm i oszukują.

W Unii Europejskiej każde gospodarstwo ekologiczne podlega ścisłej kontroli jednostek certyfikujących i posiada swój unikalny certyfikat. Mamy więc pewność, że produkt, który kupujemy, został przebadany. Dodatkowo kary, jakie stosowane są przez jednostki certyfikacyjne wobec gospodarstw ekologicznych naruszających normy, są bardzo dotkliwe. Mogą doprowadzić nawet do odebrania certyfikatu na kilka lat. Jeśli chcemy mieć pewność że dany produkt pochodzi z uprawy ekologicznej, szukajmy na nim takiego oznaczenia:

maxresdefault

Żywność ekologiczna nie posiada zbędnych dodatków, takich jak konserwanty, a więc oparcie naszej diety na produktach pochodzących z upraw ekologicznych to mądry wybór.

Jest to bez wątpienia największa zaleta żywności BIO. Cały proces wzrostu roślin i hodowli zwierząt przebiega naturalnie, bez wspomagaczy, sztucznych nawozów, odżywek i środków ochronnych. Produkty z ekofarm posiadają więcej składników odżywczych i makroelementów. Dzięki temu, że takie produkty są w stu procentach naturalne, zmniejszają ryzyko zachorowań na nowotwory i inne choroby.

Produkty ekologiczne są gorsze w smaku od konwencjonalnych.

Żywność ekologiczna, może być bogatsza w naturalne składniki i witaminy, niż żywność konwencjonalna. Nie zawiera również wielu sztucznych składników, dodawanych najczęście przy obróbce produktów. Przez to smak żywności ekologicznej może różnić się w znacznym stopniu od produktów sztucznie polepszanych. Największym atutem jest tu oczywiście wartość biologiczna. Smak jest rzeczą subiektywną, lecz wystarczy spróbować produktów ekologicznych, takich jak chleb na zakwasie, świeże mleko czy twaróg, by przekonać się, że produkty BIO mogą być znacznie lepsze niż te konwencjonalne.

Produkty ekologiczne mają więcej witamin i związków mineralnych.

Badania wykazują, że produkty BIO zawierają ok. 30% więcej witaminy C, 20% więcej żelaza, 30% więcej magnezu, 14% fosforu i 120% więcej fito związków, które bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dzięki dużej zawartości witamin korzystnie wpływają na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie.Należy jednak pamiętać, że cechy jakościowe i smakowe żywności w znacznym stopniu zależą od warunków uprawy i hodowli niezależnych od stosowania nawozów i środków ochrony roślin.


Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner