Styl życia

Czujesz się młodo? To może oznaczać, że twój mózg starzeje się wolniej!

Czujesz się młodo? To może oznaczać, że twój mózg starzeje się wolniej!

Często mawiamy, że mamy tyle lat na ile się czujemy. Naukowcy dowiedli, że jeśli chodzi o mózg, tak dokładnie się dzieje. Niedawne badania wykazały bowiem, że takie uczucia, określane jako wiek subiektywny, mogą odzwierciedlać starzenie się mózgu.

Mamy tendencję do myślenia o starzeniu się jako o stałym procesie, w którym nasze ciała i umysły stale się zmieniają. Jednak mijające lata wpływają na wszystkich inaczej. To na ile lat się czujemy, nazywanym naszym subiektywnym wiekiem, również różni się między ludźmi. Ale czy wiek subiektywny to tylko uczucie lub nastawienie, czy też odzwierciedla to, w jaki sposób nasze ciała rzeczywiście się starzeją?

To pytanie zaintrygowało dr Jeanyung Chey z Narodowego Uniwersytetu w Seulu w Korei. Wykorzystując skan mózgu, wykonany za pomocą rezonansu magnetycznego (RM), zespół naukowców pod wodzą dr Chey, odkrył, że starsi ludzie, którzy czują się młodsi niż wskazywałby na to ich wiek, wykazują mniej oznak starzenia się mózgu, w porównaniu do osób, które czują się adekwatnie do swojego wieku lub nawet starzej. Badania te, opublikowane w czasopismie Frontiers in Aging Neuroscience, jako pierwsze wskazują na związek między subiektywnym wiekiem a starzeniem się mózgu. Naukowcy sugerują, że osoby w podeszłym wieku, które czują się starzej niż ich wiek, powinny rozważyć dbanie o zdrowie swojego mózgu.

- Dlaczego niektórzy ludzie czują się młodsi lub starsi od swojego prawdziwego wieku? - pyta dr Chey - Niektóre możliwości obejmują stany depresyjne, różnice osobowości czy zdrowie fizyczne, jednak nikt nie zbadał procesów starzenia się mózgu jako możliwej przyczyny różnic w wieku subiektywnym – dodaje.

Ludzie często doświadczają „upośledzenia poznawczego” związanego z wiekiem. W rzeczywistości mózg wykazuje różnorodne zmiany, które odzwierciedlają pogorszenie stanu zdrowia neuronów. Niedawno opracowane techniki mogą pomóc naukowcom zidentyfikować te cechy mózgu związane ze starzeniem się, aby zapewnić szacunkowy wiek mózgu.

Chey i jej koledzy zastosowali te techniki, aby zbadać związek między subiektywnym wiekiem a starzeniem się mózgu. Wykonali skany RM mózgu u 68 zdrowych osób, których wiek wahał się od 59-84 lat i oglądali objętości skupisk komórek nerwowych (tzw. istoty szarej) w różnych obszarach mózgu. Uczestnicy wypełnili także ankietę, która zawierała pytania o to, czy czuli się starsi czy młodsi od ich wieku oraz pytania oceniające ich zdolności poznawcze i postrzeganie ich ogólnego stanu zdrowia.

Ludzie, którzy czuli się młodsi niż ich wiek, częściej osiągali wyższe wyniki w teście pamięci, uważali, że ich zdrowie jest lepsze i rzadziej zgłaszali objawy depresji. Wykazywali oni również zwiększoną objętość istoty szarej w kluczowych obszarach mózgu. Naukowcy wykorzystali dane RM do obliczenia szacunkowego wieku mózgu dla uczestników.

- Odkryliśmy, że ludzie, którzy czują się młodsi, mają cechy strukturalne młodszego mózgu- mówi dr Chey - Co ważne, ta różnica pozostaje niezmienna, nawet jeśli uwzględni się inne możliwe czynniki, w tym osobowość, subiektywne zdrowie, objawy depresyjne lub funkcje poznawcze – dodaje.

Naukowcy wysuwają hipotezę, że ci, którzy czują się starsi, mogą wyczuć proces starzenia się w ich mózgu, ponieważ utrata istoty szarej może sprawić, że zadania poznawcze staną się trudniejsze.

Jednak obecnie naukowcy nie wiedzą na pewno, czy te cechy mózgu są bezpośrednio odpowiedzialne za subiektywny wiek i będą musieli przeprowadzić długoterminowe badania, aby lepiej zrozumieć to powiązanie.

 

Źródło: Frontiers in Aging Neuroscience

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner