Dobry coach - jak go znaleźć?

Dobry coach - jak go znaleźć?

Coaching stał się obecnie niezwykle popularną dziedziną. Nic w tym dziwnego. Dzięki temu ludzie mogą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w najróżniejszych aspektach. Ogromna różnorodność pozwala więc łatwo znaleźć osobę, która pomoże rozwikłać problem, z którym możemy się zmagać. Jest w tym jednak pułapka. Wybór jest tak duży, że dobrze się jest zastanowić jak znaleźć najlepszego coacha.

Od czego zacząć w poszukiwaniu najlepszego coacha?

W pierwszej kolejności warto zabrać informacje na temat coachingu. Dowiedz się, jakie są możliwości. Musisz również dokładnie zdefiniować czego oczekujesz, jakie cele chcesz osiągnąć i skonkretyzować oczekiwane rezultaty. Jest to konieczne, ponieważ musisz dobrze rozpoznać problem, żeby się nim zająć z pomocą odpowiedniego coacha. Kiedy masz już określony typ coachingu możesz zacząć szukać odpowiedniej osoby. W takim razie jak wybrać dobrego coacha z całej listy propozycji?

Kwalifikacje i Akredytacje

Problem z wyborem polega na tym, że nawet niewykształceni ludzie mogą tytułować się coachem. Jak to możliwe? Nie jest to zawód regulowany. Z tego powodu osoba może skorzystać z parodniowego kursu i teoretycznie już może udzielać porad w charakterze coacha. W praktyce wiąże się to z dużym ryzykiem. Coach bez odpowiedniego przeszkolenia może bagatelizować nasz problem, wykonywać błędne analizy, udzielać niepraktycznych lub wręcz szkodliwych rad. Bardzo ważne więc jest dokładne przyjrzenie się osobie z którą mamy współpracować pod względem rzetelności.

Coacha należy sprawdzić w kilku kwestiach: akredytacji, kwalifikacji, umiejętności oraz referencji. Czym są akredytacje? Jest to potwierdzenie posiadanych umiejętności udzielane przez odpowiednie stowarzyszenia. Dobry coach powinien posiadać akredytację (np. w formie certyfikatu) udzieloną przez ICF (International Coach Federation), ICC (International Coaching Community), IIC (International Institute of Coaching) lub PSC (Polskie Stowarzyszenie Coachingu). Istotne jest jednak rozróżnienie między członkostwem, a potwierdzeniem kompetencji. Członkostwo oznacza tylko tyle, że osoba opłaciła składkę wymaganą przez dane stowarzyszenie.

Umiejętności to nie wszystko. Najlepszy coach może pochwalić się różnorodnymi referencjami. To klienci, z którymi pracowała dana osoba powiedzą nam najwięcej. Dowiemy się jakie efekty osiągnęli oraz czy praca przebiegała komfortowo i sprawnie. To najlepsze źródło, które pomaga określić poziom profesjonalizmu coacha.

Skorzystaj z darmowej sesji

Pierwsza sesja u coacha powinna być darmowa. Jest to standard - sprawdź więc czy jest ona w ofercie. Pomoże ci ona dowiedzieć się o warunkach współpracy oraz rozwieje ewentualne wątpliwości. Ponadto sprawdzisz, czy twój osobisty mentor będzie umiał nawiązać z tobą pewien rodzaj więzi. Przecież nawet najbardziej profesjonalny coach nie zdoła ci pomóc, jeśli nie będziesz potrafił mu swobodnie powiedzieć o swoich problemach. Możesz umówić się nawet z kilkoma coachami. Wtedy już nie będziesz się zastanawiał jak znaleźć dobrego coacha, tylko który lepiej potrafi mi doradzić w mojej sprawie.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner