kolagen

Kolagen - dlaczego jest tak ważny?

Kolagen – kosmetyk, suplement czy budujący składnik organizmu? Kolagen stanowi ok. 75% naszej skóry, a jeśli mowa o jej odmładzaniu, w składach preparatów wymieniany jest najczęściej. Kolagen jest też najczęściej stosowany w medycynie estetycznej i farmaceutyce. Wzmacania organizm na różnych poziomach i odpowiada także za elastyczność stawów, pomaga wątrobie, chroni układ krwionośny. Czy można go suplementować i w czym jeszcze może pomóc kolagen?

Kolagen – co to jest?

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek w naszym organizmie. Buduje skórę, kości i więzadła, występuje w naczyniach krwionośnych oraz układzie pokarmowym. Sam składa się z długich łańcuchów aminokwasów. Wyróżnia się blisko 30 jego rodzajów, a każdy spełnia nieco inną funkcję. Obrazowo można powiedzieć, że kolagen pełni rolę „kleju”, który spaja nasze ciało. Jest bardzo wytrzymały i to dzięki niemu np. skóra nie pęka. Procesy budujące i regenerujące w naszym organizmie zachodzą nieustannie. Dlatego też stały i odpowiedni poziom kolagenu jest taki ważny.

Kolagen naturalny - gdzie występuje?

Naturalny kolagen to element tkanki łącznej w ciele. Z wiekiem organizm produkuje go coraz mniej. To, w dużym skrócie, dlatego nasza skóra się zmienia, starzeje. Powstają zmarszczki, zwiotczenia, odczuwamy bóle w stawach. To zjawisko zaczyna się mniej więcej w 25 roku życia. I to wtedy możemy zauważyć pierwsze oznaki niedoboru kolagenu – np. w zmniejszonej sprężystości skóry. To przez niedobory kolagenu pojawiają się także rozstępy czy cellulit.

Na rynku wiele kosmetyków na etykiecie chwali się zawartością naturalnego kolagenu. Należy jednak zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Wśród rodzajów kolagenu naturalnego wyróżniamy kolagen zwierzęcy, natywny, hydrolizowany, atelokolagen, mikrokolagen, kolagen liofilizowany i kolagen roślinny. Jednym z najbardziej wartościowych jest naturalny kolagen rybi. Kosmetyki z kolagenem nadają się do pielęgnacji skóry wrażliwej, atopowej lub naczyniowej. Dzięki swoim zdolnościom regeneracyjnym, może pomóc także w pielęgnacji skóry trądzikowej. Kosmetyki z kolagenem sprzyjają też odpowiedniemu nawilżeniu.

Kolagen można też oczywiście suplementować – w aptekach i specjalistycznych sklepach jest dostępny w formie proszku do rozpuszczania w wodzie czy kapsułek do połykania. Dietetycy zalecają uzupełnianie kolagenu odpowiednią dietą. Najlepsze produkty to takie, które zawierają żelatynę spożywczą, jak np. galaretki. Istotne jest, by przy suplementowaniu kolagenu jednocześnie przyjmować preparaty z dużą dawką witaminy C.

Kolagen na stawy

Kolagen wzmacnia nasze stawy – dzięki temu są one jakby „naoliwione”. Jeśli cierpimy więc na jego niedobór, bolą nas kolana i mamy trudności z chodzeniem, należy rozważyć jego suplementację. Już od dłuższego czasu, zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu schorzeń stawów, stosuje się preparaty kolagenowe i suplementy diety. Te w formie proszku do rozpuszczania przyjmują się najlepiej, lecz należy przyjmować je systematycznie, by zobaczyć pożądane efekty.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
IADE Akademia
reklama
Offlabel_konferencja_pazdziernik_2023
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner