Styl życia

Planujesz jeszcze urlop? Pamiętaj o ochronie włosów!

Planujesz jeszcze urlop? Pamiętaj o ochronie włosów!

Mimo że wakacje są już tylko wspomnieniem, to nadal we wrześniu, jeszcze wielu szczęśliwców wyjedzie na zagraniczne urlopy. Słoneczne, intensywne podróże oraz słona i chlorowana woda mogą stanowić wyzwanie dla zachowania dobrej kondycji włosów. O tym, jak prawidłowo chronić włosy podczas zagranicznych wyjazdów i jak je zregenerować po powrocie opowiada Klaudia Duszyńska,  założycielka sieci salonów przedłużania włosów Hollywood Hair.

Ochrona włosów na urlopie

Nie jest tajemnicą, że intensywne promieniowanie UV może prowadzić do uszkodzeń struktury włosów. Stają się one słabe, matowe i podatne na łamliwość. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyjazdów?

- Musimy podkreślić, że nasze włosy są narażone na czynniki środowiskowe dokładnie tak samo, jak skóra. Wszystko zależy od tego, czy podczas wyjazdu zadbamy o odpowiednią pielęgnację włosów i będziemy pamiętać o kilku prostych zasadach. W trakcie urlopu, który najczęściej spędzamy w ciepłych krajach, włosy potrzebują szczególnej ochrony po to, aby po powrocie z wypoczynku nadal wyglądać dobrze. Bardzo ważne jest, aby nie narażać włosów na zbyt długą ekspozycję na słońce, co prowadzi do ich suchości i łamliwości. Błogie godziny spędzone na słońcu to też ryzyko poparzeń. Sfery najbardziej narażone na poparzenia słoneczne to zakola, przedziałek i miejsca ze zmniejszoną gęstością włosów. W celach ochrony - nakładajmy na skórę głowy preparaty SPF 50+. Niekorzystny wpływ na włosy ma także woda morska, zawierająca sól, która wysusza powierzchnie skóry głowy, a włosy pozbawia naturalnej wilgoci, co przy długotrwałej styczności może prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń ich struktury. Z kolei chlor jest wybielaczem, co nie jest bez znaczenia dla koloru włosów, stąd w basenie dobrze jest korzystać z  czepków.

Uszkodzone włosy po urlopie – objawy

- Należy zaznaczyć, że uszkodzenia włosów dotyczą ich łodygi, czyli tej części, która wystaje ponad powierzchnię skóry. W ich efekcie dochodzi np. do łamania włosów, ich szorstkości czy matowości. Innymi objawami świadczącymi o tym, że w trybie pilnym trzeba odpowiednio zająć się włosami są m.in. ich nadmierne wypadanie, suchość czy rozdwojone końcówki.

Kondycja włosów może ulec pogorszeniu niezależnie od tego, czy wypoczywamy nad morzem, czy wybraliśmy urlop w górach. Włosom szkodzą czynniki atmosferyczne, do których zaliczamy słońce, mróz, wiatr. Powinniśmy ciągle zabezpieczać włosy przed działaniem tych czynników. Jak to zrobić? Chociażby nosić kapelusze lub czapki. To niewiele, a bardzo wspiera nasze włosy.

Jak suszyć włosy?

Niewłaściwe suszenie włosów może potencjalnie prowadzić po pojawiania się uszkodzeń. Jakie metody suszenia włosów są najmniej szkodliwe dla ich struktury?

 - Suszenia włosów na słońcu po kąpielach, powinniśmy stanowczo unikać. Słońce jest w stanie niszczyć warstwę keratyny włosów. Jest to białko, które stanowi jeden z głównych budulców włosa. Najlepiej suszyć włosy na powietrzu, ale w cieniu. Natomiast w hotelach, jeśli możemy - zrezygnujmy z suszarki. Gorące podmuchy z suszarki powodują odparowanie wody z kory włosa, co wpływa na niszczenie jego struktury białkowej. Co ważne - suche włosy posiadają wyższą odporność na działanie słońca niż włosy mokre. Najbardziej narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych są właśnie włosy zamoczone wcześniej w wodzie słonej lub chlorowanej.

Kosmetyki ochronne do włosów – czy warto je stosować?

Stosowanie kosmetyków ochronnych do włosów to jeden ze sposobów, aby na dłużej zachować ich dobrą kondycję. Jak działają takie produkty? Na co warto zwrócić uwagę? 

- Mówiąc najprościej, po prostu zabezpieczają one nasze włosy i ograniczają negatywne działanie np. promieni słonecznych. Dodatkowo są w stanie nawilżać włosy. Przypomnijmy jednak, że podstawą ich ochrony latem powinno być nakrycie głowy. Ważne jest także włączenie do pielęgnacji odpowiednich kosmetyków. Tutaj sprawdzą się odżywki bez spłukiwania oraz specjalne mgiełki ochronne. Żeby jak najlepiej chronić włosy przed słońcem, najlepiej sięgać po kosmetyki zawierające filtry. Zanim zdecydujemy się na dany produkt, dobrze jest sprawdzić rzetelnie jego skład. Nie zapominajmy jednak o tym, że z pielęgnacją też nie można przesadzać, bo możemy osiągnąć efekt odwrotny od oczekiwanego.

Regeneracja włosów po urlopie

Regeneracja włosów po urlopie wymaga cierpliwości i regularności. Efekty nie zawsze będą widoczne od razu, ale systematyczna pielęgnacja z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty. W ekstremalnych przypadkach koniecznie np. będzie odświeżenie fryzury lub podcięcie końcówek, ale przede wszystkim należy zatroszczyć się o właściwą pielęgnację. Co robić, aby wspomóc regenerację włosów po urlopie?

- Tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem byłoby dbać o nie właściwie podczas wakacji (i nie tylko), aby po ich zakończeniu nie martwić się stanem włosów. Jeśli jednak ktoś nie będzie o tym pamiętać lub pominie zasadę regularności, to w pierwszej kolejności warto zadbać o właściwe oczyszczanie. Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Istotne jest też prawidłowe dobranie szamponu. Kolejnym niezbędnym czynnikiem jest właściwa pielęgnacja włosów. Stosujmy odżywki dobrane do naszych kosmyków. Po trzecie powiedziałabym, aby zadbać o dietę. W naszym menu nie może zabraknąć ryb, takich jak łosoś, śledź, sardynki,  które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, białko i witaminy A oraz D. Jedzmy także produkty bogato w żelazo, którego niedobór powoduje osłabienie włosów - w jadłospisie znajdźmy miejsce na suszone morele, buraki, kaszę jaglaną czy pieczywo pełnoziarniste. Tym, co ułatwia wchłanianie żelaza, jest witamina C, stąd dobrze sięgać np. po borówki, pomarańcze i truskawki.

Zasady ochrony włosów na urlopie – zapamiętaj to!

Przed kolejnym urlopem pamiętajmy o kilku zasadach, które na pewno pomogą nam w opiece nad włosami. Jakie są praktyczne wskazówki, które pomogą uchronić włosy na urlopie?

  • Błędem jest suszenie włosów na słońcu. Mokre kosmyki są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
  • Do walizki zapakujmy czapkę z daszkiem, kapelusz.
  • Pamiętajmy o produktach, które zawierają filtry UV. Poza preparatami odżywczymi w walizce powinny się znaleźć również odżywki lub maski do włosów oraz kosmetyki niewymagające spłukiwania, takie jak np. mgiełki i spraye, które przydadzą się zwłaszcza na plaży lub przy basenie.
  • Zapakujmy też ze sobą olejki. Olejowanie to jedna z najlepszych metod na odżywienie i regenerację włosów, która dodatkowo wpływa korzystnie na ich wygląd.

 

Klaudia DuszyckaKlaudia Duszyńska - założycielka sieci salonów przedłużania włosów Hollywood Hair

 

 

 

Sprawdź także: Dużo ćwiczysz? Twoja skóra będzie dłużej młoda!

Facebook

reklama
P - Laha
reklama
P - Face & Body
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner