Styl życia

Czekolada działa prewencyjnie na... udar mózg

Czekolada działa prewencyjnie na... udar mózg

Prócz wielu dobroczynnych składników zawartych w kakao, czekolada może, jak się okazuje, uchronić nasz mózg przed udarem.

 

Do takich niecodziennych wniosków doszli badacze ze Szwedzkiego Instytutu Karolinska, w Sztokholmie. Badanie trwało ponad 10 lat. Wyniki przyniosły zaskakujące wnioski, a wśród nich te dotyczące wpływu czekolady na udary mózgu. Jak się okazało, mężczyźni spożywający zwiększoną ilość tego smakołyku, byli mniej narażeni na udary. Ci, którzy konsumowali jej najwięcej, byli odporniejsi nawet o 19% od tych, którzy nie spożywali jej w ogóle.

Naukowcy podejrzewają, iż składnikiem posiadającym te zbawienne dla człowieka czynniki, są obecne w owocu kakaowca flawonoidy, związki organiczne zawarte w niektórych roślinach, będące naturalnymi przeciwutleniaczami. Posiadają one także właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe oraz przyczyniać się mogą do redukcji „złego” cholesterolu w organizmie.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak wpisać czekoladę jako stałą pozycję w naszym jadłospisie. Trzeba jedynie uważać by tego „medykamentu” nie przedawkować. Lekarze zalecają zachować zdrowy umiar.

Prozdrowotne właściwości czekolady

Zapewne niewielka część społeczeństwa zdaje sobie sprawę, w jak dużym stopniu czekolada poprawia pracę mózgu. Jest to szczególnie dobra informacja dla wszystkich łasuchów, którzy właśnie znaleźli usprawiedliwienie dla swojej czekoladowej słabości. Prozdrowotne właściwości czekolady znane są od dawna, kiedy to odkryto jej zbawienny wpływ na obniżenie gorączki, problemy natury gastrycznej, jakość snu oraz wiele innych dolegliwości, takich jak właśnie udar mózgu. Czekolada, jak udowodnili szwedzcy naukowcy, skutecznie zmniejsza ryzyko nieprawidłowości w tym zakresie. Jest to zasługa obecności flawonoidów w popularnej, słodkiej przekąsce. Dzięki tego rodzaju związkom w organizmie ludzkim nie dochodzi do powstawania stanów zapalnych oraz zakrzepów.

Czekolada na udar mózgu to rozwiązanie niepozorne, ale jakże skuteczne. Po konsumpcji podwyższa się poziom endorfin, które odpowiedzialne są za powstawanie i utrzymanie dobrego nastroju. Obok takich właściwości nie można przejść obojętnie. Mitem okazało się również twierdzenie, iż tylko gorzka czekolada oddziałuje w pozytywny sposób na ludzkie zdrowie. Podobne właściwości ma też bardziej słodszy - mleczny - odpowiednik. Udowodniono ponadto, iż czekolada zmniejsza ryzyko zachorowalności na cukrzycę i Alzheimera. Ochronie podlega wówczas również skóra, w której wzrasta odporność na działanie promieni słonecznych. Obniżeniu ulega także poziom cholesterolu we krwi.

Powyższe właściwości to jedynie najbardziej istotna część korzyści płynących ze spożywania czekolady.

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner