Włosy jak spod igły czyli wszystko co być chciała wiedzieć o mezoterapii

Włosy jak spod igły czyli wszystko co być chciała wiedzieć o mezoterapii

Piękne włosy to marzenie wielu pań. Niewątpliwie stanowią one kobiecy atrybut, w szczególności gdy są gęste i długie. Wbrew obiegowej opinii, również mężczyźni zwracają uwagę na kondycję swojej fryzury. Rzadkie włosy są przyczyną dyskomfortu, zaś problem łysienia potrafi spędzić sen z powiek.

Anna Ścibor

Przeciętny człowiek ma na głowie około 100 tysięcy włosów. Codzienne wypadanie 50-100 włosów jest naturalną koleją rzeczy, dlatego tak niewielką ilością nie należy się przejmować. Dopiero, gdy sprawa nabiera intensywności, włosy stają się matowe, cienkie, należy zwrócić się o pomoc. Gdzie jej szukać? Czy udać się do lekarza czy do fryzjera?

Trychologia na pograniczu

Dyscypliną obejmującą powyższe zagadnienia jest trychologia, nowa i ciągle rozwijająca się dziedzina z pogranicza kosmetologii, dermatologii i medycyny estetycznej. Jej prekursorem był Enzo Formentini, profesor Uniwersytetu Bolońskiego, który jako pierwszy zastosował alternatywne metody leczenia skóry głowy i włosów. Podczas wizyty, trycholog, na podstawie wywiadu, badań analitycznych oraz badań skóry głowy i włosów wykonywanych za pomocą mikroskopu cyfrowego, zaleca podjęcie odpowiedniej terapii. W zależności od stadium zaawansowania objawów może zarekomendować światłoterapię, elektroterapię z wykorzystaniem prądu stałego lub mezoterapię skóry głowy. Czasami wywiad, badanie dermatoskopowe oraz wyniki badań laboratoryjnych wskazują na konieczność skierowania pacjenta do konkretnego specjalisty, np. psychologa, dermatologa czy endokrynologa, w celu podjęcia leczenia zaburzeń u ich źródeł, a następnie włączenia terapii trychologicznej.

Różne metody

Wśród najbardziej popularnych metod kuracji trychologicznej jest m.in. elektrostymulacja cebulek włosa za pomocą specjalnego urządzenia. Nowoczesne i innowacyjne urządzenie o kształcie grzebienia dotyka skóry głowy i przekazuje bodźce elektryczne. Dzięki temu w obrębie skóry głowy zostaje pobudzone krążenie, a substancje aktywne z później zaaplikowanych preparatów łatwiej penetrują, pobudzają wzrost prawidłowych i mocnych cebulek włosowych.
Metodą stosowaną w przypadku dolegliwości, jak wypadanie, łupież suchy i tłusty, łojotok, stany zapalne, jest światłoterapia. Kuracja z wykorzystaniem światła LED jest indywidualnie dobierana do problemu. Naświetlanie światłem czerwonym przyśpieszy regenerację, światło niebieskie zapobiegnie rozwojowi stanów zapalnych, a światło cyjanowe ograniczy przetłuszczanie skóry głowy poprzez regulację pracy gruczołów łojowych. W związku z minimalną ilością przeciwwskazań do zabiegu, lecznicze światło LED jest skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem praktycznie dla każdego.
Osobom, pragnącym szybko i trwale zagęścić włosy oraz stymulować ich porost, trychologia oferuje zabieg mezoterapii skóry głowy. Polega on na powierzchownym ostrzykiwaniu skóry przy użyciu koktajli pobudzających wzrost i zapobiegających wypadaniu włosów. Mieszanki te zawierają m.in. witaminy, minerały, aminokwasy, a także kwasy nukleinowe i koenzymy. Stosuje się również nowe technologie, takie jak peptydy biomimetyczne. Składniki te są dobierane indywidualnie dla każdego Klienta.

Frontem do klienta

Niektóre terapie z obszaru trychologii przebojem wdzierają się do gabinetów kosmetycznych. Kosmetolodzy przestają ograniczać się do pielęgnacyjnych zabiegów profilaktycznych w obrębie skóry twarzy i ciała. Dostrzegają duży potencjał w holistycznym podejściu do pielęgnacji klienta. Zakres ich usług zmienia się wraz z trendami i potrzebami, które z roku na rok stają się większe. W dzisiejszych czasach klient nie dzieli pielęgnacji na specjalizacje – kosmetyczka, masażysta, manicurzystka, podolog, itp. Odwiedza miejsca, gdzie otrzymuje kompleksową opiekę. Gabinety, które chcą dotrzymać kroku swoim klientom, muszą iść z duchem czasu, proponując szeroki wachlarz metod dbania o urodę, a więc także o włosy i skórę głowy. Piękne włosy są dla kobiety nie mniej ważne niż zdrowe, mocne paznokcie czy wypielęgnowana skóra. Także mężczyźni, coraz śmielej odwiedzają „specjalistów od urody”.

Bezpieczne nakłuwanie

Jak zatem kosmetyczka może zadbać o włosy swoich klientów? Doskonałą propozycją jest mezoterapia mikroigłowa, która stanowi kosmetyczną alternatywę dla metody medycznej – igłowej. Jest to procedura nowoczesna, mało inwazyjna i popularna w walce z różnymi defektami urody, także skóry głowy. Decydują się na nią klienci, którzy oczekują szybkich efektów, przy braku dyskomfortu związanego z iniekcjami.
Zabieg dzieli się na dwa etapy. Podczas pierwszego kosmetolog przesuwa po skórze głowy urządzenie, zwane mezorollerem, tworząc ponad 250 000 mikrokanalików, którymi aplikowane później na skórę substancje przenikną nawet 1000 razy lepiej. Mikrouszkodzenia inicjują procesy naprawcze, powodują wzmożone ukrwienie i odżywienie skóry oraz mieszków włosowych. W drugim etapie, następuje aplikacja wybranej mieszanki zawierającej składniki aktywne dobrane do problemu, z którym zmaga się klient.

Odżywcze koktajle

Wśród najbardziej popularnych substancji stosowanych w koktajlach do mezoterapii mikroigłowej skóry głowy można wymienić:
• Aminokwasy, np. argininę, cystynę, alaninę, kwas aminomasłowy, asparaginę, glutaminę, histydynę, hydroksyprolinę, izoleucynę, leucynę, lizynę, metioninę, fenyloalaninę, serynę, taurynę, treoninę, tryptofan, tyrozynę, walinę, itd. Ich działanie opiera się na wspomaganiu tworzenia komórek cebulki włosa, wspierają zdrowy wzrost włosa oraz jego części składowych.
• Witaminy, szczególnie z grupy B. Warta wymienienia jest m.in. B7 zwana biotyną, która kumuluje cząsteczki biodostępnej siarki i zasila nimi tzw. macierz włosa. Macierz włosa, umiejscowiona w jego korzeniu, jest „producentem” wiązań siarkowych, które spajają łodygę włosa na całej jego długości. Ponadto biotyna reguluje metabolizm skóry, dzięki czemu wywiera korzystny wpływ na stan korzeni i tempo wzrostu łodygi włosa. Z kolei witamina B3, czyli niacynamid, zapewnia witalność komórkom włosa oraz ma korzystne działanie stymulujące mikrokrążenie skórne. Pożądane witaminy, mające dobroczynny wpływ na kondycję włosów ma również witamina K (menadion), czy witamina A (retinol), która sprzyja odbudowie włosów zniszczonych napięciem i negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego.
• Kwasy nukleinowe (np.: TPP, CoA, FAD, NAD) wykazujące właściwości rewitalizujące włosy.
• Minerały (żelazo, miedź, krzem, cynk, jod, selen), które odżywiają, kondycjonują i przywracają optymalną równowagę skóry głowy.
• Peptydy biomimetyczne – niekwestionowany hit wśród składników aktywnych. To syntetyczne związki chemiczne działające na zasadzie wiernego naśladowania naturalnych, obecnych w organizmie substancji sterujących procesami metabolicznymi, oddziałującymi bezpośrednio na komórki docelowe. Skutecznie wzmacniają włosy, stymulują cebulki do budowy trzonu włosa, wspomagają mikrokrążenie w skórze głowy i regenerują cebulki włosowe. Ponadto pobudzają do ponownego wzrostu włosów oraz spowalniają ich utratę. Najczęściej spotykane peptydy w terapii skóry głowy to Acetyl Decapeptide-3, Oligopeptide-24, Decapeptide-4.

Skuteczny i popularny

Kończąc zabieg, kosmetolog wmasowuje wybraną mieszankę w skórę głowy. Terapia jest metodą suplementacji zewnętrznej, która pozwala bezpośrednio dostarczyć w okolice mieszków włosowych wybrane substancje. Cała procedura trwa ok. 30-40 minut i jest praktycznie bezbolesna. Jej efektem jest nie tylko zahamowanie wypadania włosów, ale również często uzyskany widoczny ich odrost. Po zabiegu skóra jest lekko obrzęknięta, może być zaczerwieniona, mogą się pojawić drobne zasinienia. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni.
Popularność metody i opinie potwierdzające skuteczność zabiegu mają bezpośredni wpływ na szeroką dostępność specjalistycznych preparatów potrzebnych do wprowadzenia usług z dziedziny trychologii. Jeszcze kilka lat temu dyscyplina ta uznawana była za niszową, dziś nabiera rozpędu i rozwija się niezwykle dynamicznie.
Warto zaznaczyć, że trychologia to dziedzina interdyscyplinarna. Stanowi pomost pomiędzy medycyną estetyczną, kosmetologią, a fryzjerstwem. Przedstawiciele tych profesji, ze względu na dość bliskie pokrewieństwo poczucia estetyki i dbałości o urodę, powinni śmiało wzbogacać i poszerzać swoją wiedzę trychologiczną, po to, by jeszcze lepiej wspierać swoich klientów, oferując nowy wymiar pielęgnacji uwzględniający także skórę głowy.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner