Przy pomocy prostego testu możemy określić wiek naszego organizmu

Przy pomocy prostego testu możemy określić wiek naszego organizmu

Obiecujący nowy wskaźnik starzenia się może pomóc przewidzieć ryzyko rozwoju choroby związanej z wiekiem, a nawet określić orientacyjną datę naszej śmierci.

Podczas gdy wszyscy urodzeni w tym samym roku mają taki sam wiek chronologiczny, ciała różnych ludzi starzeją się w różnym tempie. Oznacza to, że chociaż ryzyko wielu chorób wzrasta wraz z wiekiem, związek między naszym wiekiem w latach a naszym zdrowiem i długością życia jest stosunkowo luźny. Wiele osób cieszy się długim życiem, względnie wolnym od choroby, podczas gdy inni cierpią na chroniczne choroby i przedwczesną śmierć. Jeśli więc nasz wiek w ciągu lat nie jest najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem starzenia się w naszym ciele, co to jest?

Niektórzy badacze uważają, że normalne starzenie się jest chorobą, w której nasze komórki gromadzą obrażenia w czasie. Stawka tego uszkodzenia komórkowego może być różna dla poszczególnych osób i może być podyktowana genetyką, stylem życia i środowiskiem, w którym żyjemy. To uszkodzenie komórek może być dokładniejszym wskaźnikiem naszego wieku biologicznego niż liczba lat od urodzenia .

Niedawne badanie, opublikowane w czasopiśmie Open-Access w Frontiers in Aging Neuroscience , opisuje również sposób łatwego pomiaru poziomu tego markera w próbkach moczu ludzkiego. Naukowcy odkryli, że substancja wskazująca na uszkodzenia oksydacyjne zwiększa się w moczu wraz z wiekiem. Nowy marker potencjalnie zapewnia metodę pomiaru tego, jak bardzo nasz organizm się postarzał - nasz biologiczny, a nie chronologiczny wiek. Może to pomóc w przewidywaniu ryzyka rozwoju choroby związanej z wiekiem, a nawet ryzyka śmierci.

Znalezienie sposobu mierzenia wieku biologicznego może pomóc przewidzieć ryzyko rozwoju choroby związanej z wiekiem, a nawet śmierci. Musimy również być w stanie zmierzyć wiek biologiczny, aby wiedzieć, czy skuteczne są zabiegi spowolnienia starzenia, które mogą być możliwe w przyszłości.

Jednym z mechanizmów leżących u podstaw starzenia biologicznego jest cząsteczka niezbędna dla naszego przetrwania - tlen - w tak zwanej wolnorodnikowej teorii starzenia.

- Tlenowe produkty uboczne powstające podczas normalnego metabolizmu mogą powodować oksydacyjne uszkodzenia biomolekuł w komórkach, takich jak DNA i RNA - wyjaśnia Jian-Ping Cai, badacz zaangażowany w badanie - Wraz z wiekiem cierpimy na zwiększone uszkodzenia oksydacyjne, a więc poziom markerów utleniających wzrasta w naszym ciele – dodaje.

Jeden z takich markerów, z chwytliwą nazwą 8-okso-7,8-dihydroguanozyny - lub 8-oksoGsn w skrócie - wynika z utleniania kluczowej cząsteczki w naszych komórkach zwanej RNA. W poprzednich badaniach na zwierzętach, Cai i współpracownicy stwierdzili, że poziomy 8-oksoGsn zwiększają poziom moczu z wiekiem.

Aby sprawdzić, czy dana zależność zachodzi również u ludzi, naukowcy zmierzyli 8-oxoGsn w próbkach moczu od 1,228 chińskich mieszkańców w wieku 2-90 lat.

- Odkryliśmy zależny od wieku wzrost liczby 8-oxoGsn w moczu u uczestników w wieku 21 lat i starszych - powiedział Cai - Dlatego 8-oxoGsn z moczu jest obiecującym wskaźnikiem starzenia się.

Co ciekawe, poziomy 8-oxoGsn były w przybliżeniu takie same dla mężczyzn i kobiet, z wyjątkiem kobiet po menopauzie, które wykazały wyższy poziom. Może to być spowodowane obniżeniem poziomu estrogenu, które ma miejsce w okresie menopauzy, ponieważ wiadomo, że estrogen ma działanie przeciwutleniające.

Szybka technika analityczna zespołu może być przydatna w badaniach starzenia się na dużą skalę, ponieważ może przetwarzać próbki moczu od 10 uczestników na godzinę.

- Układ moczowy 8-oxoGsn może lepiej odzwierciedlać rzeczywisty stan naszego organizmu niż nasz wiek chronologiczny i może pomóc nam przewidzieć ryzyko chorób związanych z wiekiem - podsumowuje Cai.

Źródło: EurekAlert.com

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
Offlabel_konferencja_pazdziernik_2023
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

  • Kosmetyczne hity: kwiecień 2023 – wybór redakcji!
    Kosmetyczne hity: kwiecień 2023 – wybór redakcji! Przygotowaliśmy dla was zestawienie kosmetycznych hitów miesiąca. Znajdziecie tu bestsellery i nowości, które warto znać! Wraz z nadejściem wiosny, przyszedł czas na odświeżenie…
  • Jak odmłodzić okolicę oka? Ekspert wyjaśnia
    Jak odmłodzić okolicę oka? Ekspert wyjaśnia Proces starzenia się okolicy oka jest bardzo złożony. To właśnie ten obszar często jako pierwszy zaczyna zdradzać oznaki upływającego czasu. Jednym z największych…
  • Gdy skóra potrzebuje odbudowy!
    Gdy skóra potrzebuje odbudowy! Rodzimy się zwykle z nieskazitelnie gładką skórą. Jednak w trakcie całego życia ulega ona uszkodzeniom. W efekcie chorób, urazów, ale też procesów starzenia,…
Baner