Przy pomocy prostego testu możemy określić wiek naszego organizmu

Przy pomocy prostego testu możemy określić wiek naszego organizmu

Obiecujący nowy wskaźnik starzenia się może pomóc przewidzieć ryzyko rozwoju choroby związanej z wiekiem, a nawet określić orientacyjną datę naszej śmierci.

Podczas gdy wszyscy urodzeni w tym samym roku mają taki sam wiek chronologiczny, ciała różnych ludzi starzeją się w różnym tempie. Oznacza to, że chociaż ryzyko wielu chorób wzrasta wraz z wiekiem, związek między naszym wiekiem w latach a naszym zdrowiem i długością życia jest stosunkowo luźny. Wiele osób cieszy się długim życiem, względnie wolnym od choroby, podczas gdy inni cierpią na chroniczne choroby i przedwczesną śmierć. Jeśli więc nasz wiek w ciągu lat nie jest najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem starzenia się w naszym ciele, co to jest?

Niektórzy badacze uważają, że normalne starzenie się jest chorobą, w której nasze komórki gromadzą obrażenia w czasie. Stawka tego uszkodzenia komórkowego może być różna dla poszczególnych osób i może być podyktowana genetyką, stylem życia i środowiskiem, w którym żyjemy. To uszkodzenie komórek może być dokładniejszym wskaźnikiem naszego wieku biologicznego niż liczba lat od urodzenia .

Niedawne badanie, opublikowane w czasopiśmie Open-Access w Frontiers in Aging Neuroscience , opisuje również sposób łatwego pomiaru poziomu tego markera w próbkach moczu ludzkiego. Naukowcy odkryli, że substancja wskazująca na uszkodzenia oksydacyjne zwiększa się w moczu wraz z wiekiem. Nowy marker potencjalnie zapewnia metodę pomiaru tego, jak bardzo nasz organizm się postarzał - nasz biologiczny, a nie chronologiczny wiek. Może to pomóc w przewidywaniu ryzyka rozwoju choroby związanej z wiekiem, a nawet ryzyka śmierci.

Znalezienie sposobu mierzenia wieku biologicznego może pomóc przewidzieć ryzyko rozwoju choroby związanej z wiekiem, a nawet śmierci. Musimy również być w stanie zmierzyć wiek biologiczny, aby wiedzieć, czy skuteczne są zabiegi spowolnienia starzenia, które mogą być możliwe w przyszłości.

Jednym z mechanizmów leżących u podstaw starzenia biologicznego jest cząsteczka niezbędna dla naszego przetrwania - tlen - w tak zwanej wolnorodnikowej teorii starzenia.

- Tlenowe produkty uboczne powstające podczas normalnego metabolizmu mogą powodować oksydacyjne uszkodzenia biomolekuł w komórkach, takich jak DNA i RNA - wyjaśnia Jian-Ping Cai, badacz zaangażowany w badanie - Wraz z wiekiem cierpimy na zwiększone uszkodzenia oksydacyjne, a więc poziom markerów utleniających wzrasta w naszym ciele – dodaje.

Jeden z takich markerów, z chwytliwą nazwą 8-okso-7,8-dihydroguanozyny - lub 8-oksoGsn w skrócie - wynika z utleniania kluczowej cząsteczki w naszych komórkach zwanej RNA. W poprzednich badaniach na zwierzętach, Cai i współpracownicy stwierdzili, że poziomy 8-oksoGsn zwiększają poziom moczu z wiekiem.

Aby sprawdzić, czy dana zależność zachodzi również u ludzi, naukowcy zmierzyli 8-oxoGsn w próbkach moczu od 1,228 chińskich mieszkańców w wieku 2-90 lat.

- Odkryliśmy zależny od wieku wzrost liczby 8-oxoGsn w moczu u uczestników w wieku 21 lat i starszych - powiedział Cai - Dlatego 8-oxoGsn z moczu jest obiecującym wskaźnikiem starzenia się.

Co ciekawe, poziomy 8-oxoGsn były w przybliżeniu takie same dla mężczyzn i kobiet, z wyjątkiem kobiet po menopauzie, które wykazały wyższy poziom. Może to być spowodowane obniżeniem poziomu estrogenu, które ma miejsce w okresie menopauzy, ponieważ wiadomo, że estrogen ma działanie przeciwutleniające.

Szybka technika analityczna zespołu może być przydatna w badaniach starzenia się na dużą skalę, ponieważ może przetwarzać próbki moczu od 10 uczestników na godzinę.

- Układ moczowy 8-oxoGsn może lepiej odzwierciedlać rzeczywisty stan naszego organizmu niż nasz wiek chronologiczny i może pomóc nam przewidzieć ryzyko chorób związanych z wiekiem - podsumowuje Cai.

Źródło: EurekAlert.com

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
Hotel_Bania
reklama
DMK
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner