Co wiemy o kwasie hialuronowym?

Co wiemy o kwasie hialuronowym?

Chociaż znany jest powszechnie jako wypełniacz zmarszczek, jego właściwości są znacznie szersze.

W ostatnich latach często możemy być świadkami wielu doniesień oraz reklam wskazujących na dobroczynne działanie kwasu hialuronowego. Dotyczy to szczególnie informacji z dziedziny kosmetyki oraz suplementacji diety. Należy jednak zaznaczyć, że początki jego zastosowań u ludzi sięgają lat osiemdziesiątych XX wieku. Pierwotnie był używany w celach medycznych, co zresztą jest aktualne do dnia dzisiejszego.

Wyznacznik starzenia

Największe ilości kwasu hialuronowego (HA) znajdują się w płynie stawowym, ciałku szklistym oka oraz zewnątrzkomórkowej macierzy tkanek łącznych, gdzie pełni ważną rolę w zapewnieniu integralności i właściwego funkcjonowania tych tkanek. HA posiada zdolności hydrofilne, dzięki czemu jest odpowiedzialny za wiązanie wody i uwodnienie tkanek. Jego ilość w organizmie maleje wraz z wiekiem. Wiele objawów starzenia się jest właśnie tym uwarunkowanych, np. wygląd i wzrastająca ilość zmarszczek skóry, coraz gorsze funkcjonowanie stawów, a także częstsze występowanie niektórych schorzeń oczu.

Wszechstronna cząsteczka

Stosownie do jego właściwości HA jest dziś chętnie wykorzystywany zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Najważniejsze obszary jego zastosowań to:

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów, w której stosowany jest przede wszystkim w postaci iniekcji dostawowych oraz wspomagającej suplementacji doustnej.

  • Choroby oczu związane z niewłaściwym i niewystarczającym nawilżeniem gałki ocznej. HA jest podstawowym i jednym z najlepszych składników kropli stosowanych w zespole suchego oka.

  • Procedury naprawcze skóry. Popularnym zastosowaniem w tym obszarze są kremy, maści i kompresy ułatwiające oraz przyspieszające gojenie się ran.

  • Choroby oraz uszkodzenia ścięgien i więzadeł. HA może tu być stosowany zarówno w postaci iniekcji, jak i w postaci suplementacji doustnej.

  • Kosmetyka – HA jest podstawowym składnikiem praktycznie wszystkich kremów nawilżających wysokiej jakości. W medycynie kosmetycznej jego popularnym zastosowaniem są iniekcje śródskórne i podskórne do usuwania zmarszczek oraz modelowania konturów skóry.

Cząsteczka kwasu hialuronowego w dalszym ciągu jest intensywnie badana pod kątem ulepszania obecnych i możliwych przyszłych zastosowań. Należy przy tym podkreślić, że stosowanie HA jest wyjątkowo bezpieczne i praktycznie pozbawione działań ubocznych we wszystkich obszarach jego używania. Zapewne związane jest to z faktem, że jest on substancją całkowicie naturalną, występującą w takiej samej postaci w całym świecie zwierzęcym.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner