Czy nasze zęby się starzeją?

Czy nasze zęby się starzeją?

Z wiekiem w naszym ciele zachodzi bardzo wiele zmian. Nasila się liczba problemów ze zdrowiem ogólnym, mamy także coraz mniej siły. Uzębienie, tak jak wszystkie inne narządy, także podlega procesom starzenia. Choć nieco w inny sposób.

Wraz z upływem lat można zaobserwować, że zęby zmieniają kolor i kształt. Codzienna praca jamy ustnej powoduje, że żujące powierzchnie zębów się ścierają. Zmienia się przez to ich kształt, tracą one charakterystyczne guzki (zęby trzonowe) i falbanki (siekacze). Z wiekiem także zachodzą zmiany w szkliwie, a co za tym idzie zęby przybierają ciemniejsze barwy. Łatwiej wówczas o przebarwienia spowodowane kolorowymi pokarmami, napojami i używkami. Wraz z wiekiem obserwowana jest zmniejszona dbałość o higienę jamy ustnej (mniejsze możliwości manualne, większe problemy ze zdrowiem ogólnym i wynikające z tego rozproszenie, mniejsza koncentracja i większa tendencja do zmęczenia), co w konsekwencji prowadzi do szybszego rozprzestrzeniania się procesów próchnicowych. Częste choroby ogólne i stosowane leki mogą np. przez zwiększenie lepkości śliny czy demineralizację szkliwa także wpływać na tendencje do próchnicy.

Także w przyzębiu obserwuje się liczne zmiany związane ze starzeniem się organizmu. Wraz z wiekiem przyczep nabłonkowo-łącznotkankowy (jaki mamy wokół zębów) zaczyna przemieszczać się w kierunku wierzchołka korzenia po jego cemencie doprowadzając do wydłużania się koron klinicznych zębów. Jest to tak zwany objaw biernego ich wydłużania się. Prowadzi to do powolnego i równomiernego obnażania się szyjek zębów, a następnie korzeni. Proces ten ma w stomatologii swoją nazwę - starczy zanik przyzębia (atrophia senilis periodonti), a zakłócony czynnikami miejscowymi (niedostateczna higiena) jak i ogólnymi (choroby ogólne, zmiany hormonalne) może prowadzić do parodontozy.

Wraz z wiekiem zwiększa się też liczba chorób ogólnoustrojowych oraz przyjmowanych leków, nasila się osteoporoza, pojawiają się częstsze zmiany dysplastyczne w tkankach (zmiany przednowotworowe, nowotworowe) a to także, w swym całokształcie, wpływa na stan naszego przyzębia, błony śluzowej i zębów.

Procesy i tempo starzenia zależą jednak od bardzo wielu czynników i są sprawą indywidualną. Ważne jest uświadomienie sobie roli profilaktyki i regularnego leczenia stomatologicznego co przy obecnych technikach i postępie stomatologii daje nieocenione możliwości kliniczne dla naszego zdrowia i dobrego funkcjonowania naszego organizmu niezależnie od wieku.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner