Bruksizm, czyli jak stres zjada zęby

Bruksizm, czyli jak stres zjada zęby

Budzisz się rano z zaciśniętymi zębami i bólem głowy? A może Twój partner skarży się, że w nocy zgrzytasz zębami? Martwisz się, że Twoja twarz nabiera kwadratowego kształtu? Możliwe że cierpisz na bruksizm. 

Schorzenie to dotyka ok. 10% osób dorosłych. Większość społeczeństwa nie jest świadoma prawdziwego zagrożenia związanego z tym schorzeniem. Bruksizm przyjmuje zwykle formę nocnego zgrzytania lub zaciskania zębów. Jest najczęściej reakcją na stres lub długotrwałe skupienie. Przyczyna jest zwykle złożona i skomplikowana. Na nasilenie bruksizmu może wpłynąć wada zgryzu i tzw. węzły urazowe w uzębieniu. 

Pierwsze objawy

Zazwyczaj pierwszą osobą, która zauważa, że możemy cierpieć na bruksizm jest stomatolog. Dentysta widzi starte zęby, popękane wypełnienia czy postępujące obniżanie się dziąseł. Oprócz tego pacjenci dotknięci tym schorzeniem często budzą się z zaciśniętymi zębami, a także bólem szyi lub głowy. Silnie pracujące mięśnie żwaczy powiększają swoją objętość, przez co rysy twarzy nabierają kwadratowego kształtu. Dodatkowo pacjenci często zgłaszają dolegliwości związane ze stawem skroniowo-żuchwowym takie jak ból, trzeszczenia czy trudności z szerokim otwieraniem ust.

Sposoby na nocne zgrzytanie zębów

Leczenie bruksizmu ma na celu rozluźnienie mięśni, zapobieganie ścieraniu się zębów oraz zredukowanie stresu.W gabinecie stomatologicznym można wykonać indywidualnie szynę relaksacyjną, którą zakładamy na noc. Ma ona za zadanie relaksację mięśni żucia, a przy okazji chroni zęby przed ścieraniem. Przy tym schorzeniu coraz częściej  stomatolog współpracuje z fizjoterapeutą. Rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego polega na wykonywaniu zalecanych ćwiczeń rozluźniających mięśnie żucia. Warto również skonsultować się z lekarzem ortodontą żeby wyeliminować problemy zgryzowe, które również mogą wpływać na zgrzytanie zębami.

Bruksizm a medycyna estetyczna

Jednym ze sposobów na leczenie bruksizmu jest toksyna botulinowa. Przynosi ona korzyści zdrowotne i estetyczne. Botoks rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za zgrzytanie zębów. Jednocześnie zmniejsza objętość samego mięśnia, dzięki czemu twarz wydaje się smuklejsza i młodsza. Efekt zabiegu utrzymuję się ok. 4-6 miesięcy. Zaleca się pacjentom wykonanie kilku zabiegów w ciągu 2 lat. Większość z nich w tym okresie odzwyczaja się od ciągłego zaciskania zębów.

 

Nauka relaksu

Bardzo ważnym aspektem jest również dbanie o zdrowie psychiczne. Oczywiście całkowite wyeliminowanie stresu nie jest możliwe. Dobrze sprawdza się spożywanie uspokajających herbat ziołowych, joga i spacery. Jeśli te metody okażą się nieskuteczne, warto udać się po poradę do psychologa. Leczenie bruksizmu nie jest łatwym zadaniem. Większość metod działa objawowo, a najważniejsze jest zlikwidowanie przyczyny problemu. Warto jednak działać wielokierunkowo, szukając skojarzonych metod.

dr Aleksandra Sobiecka

Saska Clinic w Warszawie 

www.radziejewska.pl

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner