Uroda

bruzdy na paznokciach

Bruzdy na paznokciach – przyczyny ich powstawania

Na twoich paznokciach pojawiły się nieestetyczne bruzdy i ich struktura nie jest jednolita? Co jest tego przyczyną i jak moża im zapobiegać? Podpowiadamy!

Zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Manicure, malowanie paznokci, nawilżanie skóry dłoni – te wszystkie zabiegi powodują, że ręce wyglądają zdrowo i młodziej. Zdarza się jednak, że nieestetyczne bruzdy na paznokciach psują ten efekt. By skutecznie walczyć z tym problemem należy najpierw poznać jego przyczynę. Bruzdy na paznokciach nie pojawiają się znikąd. Najczęściej mają swoją przyczynę w braku konkretnych mikroelementów w organizmie lub są spowodowane alergiami lub nadwrażliwością na niektóre składniki kosmetyków.

Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka, więc wszelkiego rodzaju bruzdy świadczą o problemie.

bruzdy na paznokciach

Pionowe bruzdy na paznokciach

Pionowe bruzdy na paznokciach przypominają delikatne prążki.  Do głównych przyczyn ich powstawania zalicza się niedobory mikroelementów w organizmie. Zwykle jest to niedobór:

  • magnezu
  • cynku
  • wapnia

Pionowe bruzdy na paznokciach często pojawiają się również  wraz z wiekiem. Wskutek upływu lat paznokcie rogowacieją, a pojawienie się bruzd to właśnie widoczny tego efekt. Drugą przyczyną jest również odwodnienie organizmu, co równie często przytrafia się osobom starszym.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach

Poprzeczne bruzdy na paznokciach są wrodzone lub nabyte. Nazywa się je również liniami Beau. Często łatwo możemy określić przyczynę ich powstania. Do najpopularniejszych powodów zalicza się:

  • częste trzymanie dłoni w wodzie
  • inwazyjne detergenty
  • zmywacz do paznokci
  • stres

Oprócz tego poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą powstać również wskutek zaburzeń metabolizmu oraz nieprawidłowości w rozwoju macierzy paznokcia.

Bruzdy na paznokciach – leczenie

Pojawienie się na płytce paznokcia bruzd jest sygnałem, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, by ten zdiagnozował przyczynę problemu i zalecił odpowiednie leczenie. Warto wykonać pod okiem specjalisty badania, które sprawdzą skład chemiczny paznokci i wykażą, czy w organizmie nie pojawiły się znaczące zmiany krążenia.

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner