Prosaki

Prosaki – czym są i jak się ich pozbyć?

Dość dziwna nazwa, ale bardzo realny problem wielu osób – prosaki. Czym są, skąd się biorą, gdzie występują i jak się ich pozbyć? To pytania, które zadajemy sobie, kiedy dostrzeżemy na swojej twarzy lub na ustach białe grudki. Rozpoznać je jest dość łatwo. To milimetrowe, białe, żółtawe lub zlewające się z kolorem skóry kuleczki, wystające na powierzchni skóry. Możemy je zaobserwować głównie w okolicy oczu, na skroniach, nosie lub przy ustach. Różnią się od wągrów, zaskórników czy trądziku tym, że są twarde i nie da się ich usunąć mechanicznie w domowym zaciszu. Mogą pojawić się i zostać na naszej twarzy przez wiele miesięcy, o ile nie podejmiemy próby pozbycia się ich. Bardzo często mylone są także z kaszakami.

Prosaki – co to jest?

Prosaki to małe cysty zastoinowe, których powstawanie wiąże się z zatykającymi się ujściami mieszków włosowych. Z reguły nie są bolesne oraz nie swędzą. Nie są także szkodliwe czy zakaźne. Główny dyskomfort, który wywołują, wiąże się z ich nieestetycznym wyglądem. Powstawanie prosaków może mieć podłoże genetyczne, jak również być związane z niewłaściwą pielęgnacją skóry.

Prosaki na twarzy

Pierwszym etapem walki z prosakami na twarzy powinno być ich właściwe rozpoznanie. W tym celu najlepiej jest udać się do lekarza, który potwierdzi czy z tym problemem właśnie się mierzymy. Prosaki należy usunąć. Mimo, że nie stanowią one zagrożenia dla naszego zdrowia, nie należy pozostawiać ich samym sobie. Może to doprowadzić do rozprzestrzenienia się ich na naszej twarzy, co znacząco wpłynie na nasze samopoczucie.
Jednym z domowych sposobów na przeciwdziałanie prosakom jest regularny peeling i pielęgnacja skóry. Należy jednak rozsądnie wybrać jego rodzaj. Jeśli problematyczna jest skóra na czole, najlepszy będzie zwykły peeling gruboziarnisty. W przypadku zmian na delikatnej skórze pod oczami, najrozsądniejszym wyborem będzie peeling drobnoziarnisty bądź enzymatyczny, który nie uszkodzi wrażliwego naskórka.

Prosaki na ustach

Problem prosaków dotyczy nie tylko twarzy. Pojawiają się one wszędzie, także na ustach, wargach sromowych czy pod pachami. W tym przypadku również nie należy prosaków samodzielnie wyciskać bądź wycinać. Grozi to wszelkiego rodzaju infekcjami. Doskonałym domowym sposobem, oprócz wspomnianych peelingów, jest też wizyta w saunie. Dzięki wysokiej temperaturze ciało pozbywa się razem z potem toksyn i zanieczyszczeń, a gruczoły łojowe odblokowują się. To właśnie regularne oczyszczanie skóry jest najważniejsze, przy wszelkiego typu problemach z mieszkami włosowymi gruczołami łojowymi. Specjaliści polecają także olejek rycynowy do przemywania zmian.

Usuwanie prosaków

Profesjonalną metodą usuwania prosaków jest zabieg elektrokoagulacji, który można wykonać w gabinecie kosmetologicznym. Technika ta wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości i jest wykonywana w miejscowym znieczuleniu. Innym, bezinwazyjnym sposobem jest zabieg laserowy. Niektóre kosmetyczki oferują także zabieg nakłuwania prosaków. Ważne jest, by przy tej metodzie skorzystać z pomocy profesjonalisty, by nie narazić się na powstanie blizn.

 

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner