Uroda

Na czym polega specjalny rodzaj drenażu limfatycznego - presoterapia?

Presoterapia – czy warto korzystać z drenażu limfatycznego?

O zaletach i efektach drenażu limfatycznego dla organizmu można mówić bez końca. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się presoterapii. To zabieg, który ma właściwości lecznicze, ale jest też doskonałym wsparciem w walce z cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej. O tym, jak działa presoterapia opowiada ekspert – Marta Kopera, kosmetolog z warszawskiej kliniki RosaMed Clinic.

Presoterapia – kiedy skorzystać z zabiegu?

Presoterapia to zabieg, który najczęściej można spotkać w klinikach fizjoterapeutycznych. Chętnie korzystają z niego sportowcy potrzebujący regeneracji po intensywnych treningach lub osoby borykające się z chorobami układu limfatycznego (obrzęki kończyn). Presoterapia z powodzeniem wykonywana jest również w salonach urody, we wskazaniach typowo estetycznych – na obszarze nóg, brzucha, rąk. Dlaczego? Bo zabieg ten działa na zasadzie drenażu limfatycznego, a to jeden ze skuteczniejszych mechanizmów poprawiających krążenie i metabolizm, a więc doskonale wpływających na fakturę skóry oraz redukcję cellulitu i tkanki tłuszczowej. Na czym polega ten drenaż limfatyczny? – Presoterapia jest to masaż pneumatyczny mający na celu stymulowanie przepływu krwi i limfy,  poprawianie przepływu płynów ustrojowych oraz przyspieszanie metabolizmu. Efektem zabiegu jest pobudzenie krążenia, zwiększenie dotlenienia tkanek i szybsza eliminacja zbędnych produktów przemiany materii, a co za tym idzie m.in. wygładzenie cellulitu – wyjaśnia Marta Kopera.

Jak przebiega zabieg presoterapii?

Odpowiednie sekwencje uciskania ciała powodują przepływ krwi i limfy do węzłów chłonnych, dlatego ten mechaniczny drenaż limfatyczny wykonuje się w specjalnie do tego przeznaczonym kombinezonie.
Zabieg presoterapii wykonuje się w mankietach dostosowanych do różnych partii ciała: ramion, tułowia, nóg oraz stóp. W trakcie zabiegu mankiety napełniane są powietrzem, w wyniku czego dochodzi do miejscowego ucisku na ciało i usprawnienia przepływu limfy. Napełnianie mankietów następuje od palców u stóp w kierunku pachwin. Kilka pierwszych cykli może być odczuwanych intensywniej. Im dłużej trwa zabieg, tym staje się przyjemniejszy. Nie jest to zabieg bolesny lub nieprzyjemny. Wręcz przeciwnie – większość pacjentów zasypia podczas niego.
W zależności od wybranej partii ciała procedura trwa do ok. 30-45 minut.

Presoterapia na ciężkie nogi i obrzęki

Pozytywne efekty presoterapii to wspomniana wcześniej ulga dla nieprzyjemnych obrzęków nóg.  
Za „ciężkość” nóg i obrzęki odpowiada spowolniony przepływ krwi i limfy, prowadzący do zastojów. W wyniku presoterapii dochodzi do pobudzenia krążenia i poprawy przepływu płynów ustrojowych. Efektem jest redukcja obrzęków, usuwanie nadmiaru wody w organizmie i uczucie lekkości nóg. Bardzo ważne jest, aby po zabiegach drenażu limfatycznego pić minimum dwa litry wody dziennie. Dzięki temu zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny zostaną szybciej wydalone z organizmu.

Presoterapia na poprawę kondycji skóry – jak działa?

Szereg korzyści z presoterapii to również wspomniane wcześniej wskazania estetyczne. Dlaczego tego typu terapia polegająca na drenażu limfatycznym wpływa również na poprawę kondycji skóry?
W wyniku masażu pneumatycznego dochodzi do zwiększenia dotlenienia tkanek, a to skutkuje lepszym ich odżywieniem. W efekcie tego procesu zauważamy poprawę jędrności i elastyczności skóry. Dodatkowo w wyniku regularnych zabiegów dochodzi do redukcji cellulitu i wygładzenia struktury skóry. Zabieg presoterapii polecany jest również osobom korzystających z terapii odchudzających, gdyż usprawnia wydalanie produktów rozpadu komórek tłuszczowych rozbijanych podczas innych zabiegów wyszczuplających. To zatem doskonała metoda wspomagająca odchudzanie, modelowanie sylwetki oraz utrzymanie dobrej kondycji skóry w naturalny sposób.

Presoterapia – przeciwwskazania

Zabieg presoterapii ma wiele zalet dla zdrowia i urody, ale niestety nie każdy może z niego skorzystać. Podczas kwalifikacji należy wykluczyć szereg ograniczeń.  
Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: menstruacja, zakrzepica, zapalenie żył, choroby układu krążeniowego, rozrusznik serca, nowotwory, niewydolność wątroby i nerek, choroby wirusowe, stan zapalny, ciąża (pierwszy trymestr) oraz okres karmienia piersią. Warto jednak podkreślić, że presoterapia to bezpieczny zabieg, a decyzję o jego wykonaniu zawsze podejmuje się w zgodzie z indywidualnymi cechami pacjenta. 

Czy kobiety w ciąży mogą korzystać z presoterapii?

Tak! Co ciekawe, presoterapia może być zbawiennym zabiegiem dla kobiet ciężarnych, wspierającym np. eliminacji obrzęków nóg, które tak często doskwierają przyszłym mamom. W tym przypadku ciąża nie zawsze jest przeciwwskazaniem. – Kobiety w ciąży będące w drugim i trzecim trymestrze ciąży mogą być poddane zabiegowi presoterapii, ale zawsze po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego. Zabieg u ciężarnych wykonuje się tylko na kończynach dolnych z ominięciem tułowia. To doskonałe rozwiązanie dla kobiet borykających się z zastojami limfy, obrzękami i uczuciem ciężkich nóg.

Z zabiegu można korzystać jednorazowo, ale aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, warto stosować go regularnie np. w serii ok. 10 wizyt. Koszt jednego zabiegu to ok. 60 zł/30minut.


Marta KoperaMarta Kopera – kosmetolog, klinika RosaMed Clinic   

 

 

 

 

Sprawdź także: Hirsutyzm – czym jest nadmierne owłosienie u kobiet i jak sobie z nim radzić?

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner