Uroda

Zielone włosy po wizycie na basenie?

Czy twoje włosy nabierają zielonego koloru po wizytach na basenie? Sprawdź!

Lubisz korzystać z basenu? Jeśli tak, przyjrzyj się dokładniej swoim włosom. Czasem okazuje się, że pod wpływem częstych kąpieli w basenie z chlorowaną wodą, włosy nabierają zielonego koloru. Zdziwiona? Zobacz, dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać? Tłumaczy Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.

Dlaczego włosy mogą nabierać zielonego koloru po basenie?

Do utrzymania czystości w basenie do wody oprócz chloru dodaje się także miedź, która działa przeciw powstawaniu glonów. Niestety to właśnie miedź jest odpowiedzialna za efekt barwienia włosów i paznokci. Problem z zieleniejącymi po kąpieli włosami może dotyczyć przede wszystkim osób, które mają jasne włosy, zarówno naturalne jak i farbowane. Na ciemnych włosach barwa ta nie jest już tak zauważalna.

Efekt zielonego odcienia, jaki mogą przybrać jasne włosy po kąpielach w chlorowanej, basenowej wodzie wynika z utleniania się miedzi. Proces ten zachodzi także w wodzie, w której obecny jest ten pierwiastek, a źródeł występowania miedzi w wodzie basenowej może być kilka. Począwszy od niewielkiej ilości miedzi zawartej w wodzie wodociągowej, zasilającej basen, po zawartość w środkach do zwalczania alg dodawanych do wody. Dodatkowo źle zbilansowana woda, czyli o zbyt niskim pH i niskiej zawartości jonów wapnia, wpływa na korozję armatury i innych części instalacji. Miedź nie ulega biodegradacji, więc gdy skumuluje się, może pojawić się zielony problem w postaci zmiany barwy naszych włosów. Jeśli więc włosy po kąpielach w basenie zielenieją, to przyczyny należy szukać w niewłaściwej pielęgnacji wody basenowej i złym stanie technicznym instalacji.

Korzystasz z basenu z chlorowaną wodą? Zabezpiecz włosy

Najprostszym sposobem zapobiegania problemowi zmiany odcienia naszych kosmyków jest przede wszystkim korzystanie ze szczelnych czepków, aby wyeliminować kontakt włosów z chlorowaną wodą w basenie.

– Alternatywą dla używania czepka podczas basenowych kąpieli jest przygotowanie włosów odpowiednią pielęgnacją. Dzięki temu włosy będą zabezpieczone przed szkodliwym wpływem chlorowanej wody. Po wyjściu z basenu trzeba je obficie spłukać i nie doprowadzić do sytuacji, gdy niespłukane samoistnie wyschną. Jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody wystarczy spłukać je wodą butelkowaną. Baseny często są wzbogacone o miedź, pierwiastek który może wpływać na kolor włosów – nadać im zielony odcień. Podatne są bardziej włosy zniszczone. Warto więc zadbać przed korzystaniem z takich kąpieli o regenerację włosów zniszczonych słońcem, farbowaniem czy używaniem suszarki lub prostownicy – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.

 Jeśli włosy przybrały zieloną barwę

Jeśli nie udało nam się ustrzec przed zmianą barwy naszych włosów pod wpływem basenowych kąpieli i zauważyliśmy, że mają one zielony odcień, to rozwiązaniem problemu może być poddanie ich chelatacji. Aby to zrobić, należy zastosować szampon zawierający odpowiednie substancje, które łączą się z kationami metali powodując ich usunięcie.

Pielęgnacja włosów po kąpieli w basenach z chlorowaną wodą opiera się o zastosowanie szamponów chelatacyjnych. Proces chelatacji polega na wychwytywaniu i łączeniu pierwiastków, które mają niekorzystny wpływ na jakość i wygląd włosów. Częstym składnikiem chelatacyjnym zawartym w szamponach jest kwas etylenodiaminotetraoctowy w postaci soli disodowej oraz tetrasodowej. – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog.

Nie rezygnujmy z korzystania z basenów z chlorowaną wodą, ale zabezpieczmy włosy, aby nie spotkała nas niemiła niespodzianka w postaci zielonego odcienia kosmyków.

Anna MackojćAnna Mackojć – trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii

 

 

 

Źródło: materiały prasowe

Sprawdź także: Dlaczego nie powinnaś spać z mokrymi włosami? Wyjaśniamy!

Facebook

reklama
P - Laha
reklama
P - Face & Body
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner