Jesień to najlepszy czas, aby korzystać z kosmetyków i zabiegów z kwasami. Drzemie w nich ogromny potencjał. Dlaczego? Potrafią sprawić, że skóra stanie się naturalnie odświeżona i nawilżona. Co jednak, gdy mamy skórę wrażliwą i naczynkową? Czy stosowanie kwasów jest bezpieczne? Wyjaśniamy to wraz z Agnieszką Kasprzak, kosmetologiem, ekspertką marki SOLVERX®.

Dlaczego warto stosować kwasy?

Wiele kobiet mających wrażliwą skórę boi się korzystać z kwasów. Obawa ta dotyczy nadmiernej reakcji ze strony skóry – zaczerwienienia, pieczenia i podrażnień. Tymczasem okazuje się, że kwasy to właściwy wybór także przy pielęgnacji skóry wrażliwej. Należy tylko robić to z głową.
Z reguły zabiegi z kwasami kojarzymy z mocnym podrażnieniem skóry. Stąd obawa, że peelingi chemiczne nie sprawdzą się u osób z cerą wrażliwą. Obecnie dysponujemy jednak wieloma rodzajami kwasów, które różnią się potencjałem złuszczającym, a ponadto wykazują działanie terapeutyczne i nawilżające – tak istotne w przypadku problemów z wrażliwością skóry. Dlatego doświadczony kosmetolog dobierze terapię, która nie spowoduje podrażnienia, a wręcz wzmocni mechanizmy w skórze odpowiedzialne za ochronę przed czynnikami drażniącymi.

reklama
Art2 - Sunekos

Jakie kwasy dla skóry wrażliwej?

Najważniejsze, to pamiętać jakich kwasów możemy bezpiecznie używać przy skórze wrażliwej.
Jest kilka kwasów, które szczególnie polecane są w przypadku wrażliwej skóry. Przede wszystkim kwas laktobionowy, wspierający naturalną barierę ochronną skóry, o działaniu nawilżającym i wzmacniającym naczynia. Kolejnym peelingiem chemicznym, często wybieranym w terapii cer wrażliwych, jest kwas azelainowy, który działa silnie przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz ujednolica koloryt skóry. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skór wrażliwych jest ich ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenie środowiska. Tutaj idealnie sprawdzają się substancje wykazujące silne właściwości antyoksydacyjne (tzw. wymiatacze wolnych rodników), do których należy kwas fitowy, a także witamina C.

Jak stosować kwasy?

Dobór odpowiedniego rodzaju kwasów do skóry wrażliwej to nie wszystko. Ważne są również zasady ich stosowania. Jak wprowadzać je do pielęgnacji? W jakich odstępach czasowych?
Stosowanie peelingów chemicznych wymaga szerokiej wiedzy o ich właściwościach, znajomości konkretnych produktów i doświadczenia. Dlatego nigdy nie polecam stosowania specjalistycznych kwasów na własną rękę. Należy w tym celu udać się do kosmetologa, który doradzi rozwiązanie dostosowane do potrzeb skóry.
Pierwszym wyborem może być wykorzystanie dermokosmetyków opartych o terapeutyczne działanie kwasów. Mogą one różnić się zawartością składników aktywnych, więc warto zawsze dokładnie czytać informacje zawarte na opakowaniu i wskazówki dotyczące stosowania. Podczas kuracji gabinetowej kosmetolog dobiera preparaty o odpowiednim stężeniu i pH, zaczynając od łagodniejszych rozwiązań i obserwując reakcję skóry. Bardzo istotnym elementem jest czas aplikacji peelingów chemicznych, po którym są one neutralizowane dedykowanym preparatem. Najczęściej zabiegi wykonuje się w serii (od 4 do 6 spotkań), w odstępach co 7 - 14 dni.

Podrażnienie skóry po kwasach – co robić?

Co robić, gdy zauważymy podrażnienie na skórze?
Podczas kuracji w gabinecie warto zaopatrzyć się w specjalistyczny krem o działaniu regenerującym, łagodzącym i przyspieszającym gojenie (np. na bazie pantenolu, allantoiny). Stosowanie takiego produktu zabezpieczy skórę przed wystąpieniem podrażnienia, a w przypadku pojawienia się uczucia ściągnięcia, czy też zaczerwienienia jest to pierwsza deska ratunku, aby ukoić i zregenerować skórę. Na pewno należy wystrzegać się drażnienia mechanicznego – mocnego pocierania wacikami, czy tarcia ręcznikiem, a także powstrzymać się od nadmiernego dotykania skóry. Pamiętajmy, że wszelkie wątpliwości rozwieje specjalista, w razie problemów warto zwrócić się do niego o pomoc.

Czego nie łączyć z kwasami?

Oprócz wiedzy na temat tego, co tak naprawdę powinniśmy stosować, należy też wziąć pod uwagę wiedzę na temat tego, czego nie łączyć z kwasami, aby nie pojawiły się dodatkowe podrażnienia.
Istotne jest, aby zawsze poinformować kosmetologa, jakie kosmetyki stosujemy w domu. Szczególnie chciałabym zwrócić uwagę na retinol, kosmetyki na bazie kwasów o wysokich stężeniach, różnego rodzaju peelingi, maści zakupione w aptece, czy przepisane przez dermatologa. Podczas kuracji gabinetowej najlepiej zminimalizować pielęgnację domową i skupić się na regeneracji i nawilżeniu. Specjalista może polecić także rozwiązania, które będą stanowić uzupełnienie terapii i wzmocnią efekty zabiegów.

Pamiętaj o ochronie UV po zastosowaniu kwasów na skórę wrażliwą!

Aby pielęgnacja skóry wrażliwej kwasami była efektywna, musisz pamiętać o konieczności stosowania ochrony przeciwsłonecznej.
To podstawa dbania o skórę, która niesie ze sobą wiele korzyści. Warto wiedzieć, że dzięki stosowaniu filtrów UV opóźniamy procesy wywołujące starzenie. Podczas terapii na bazie kwasów ochrona skóry przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych jest tym bardziej istotna, aby nie doszło do pojawienia się nierówności w kolorycie, a cera była gładka i promienna. Dodatkowo chronimy naczynia krwionośne, które szczególnie w przypadku cer wrażliwych mogą być narażone na degradacyjny wpływ promieniowania UV.

Agnieszka KasprzakAgnieszka Kasprzak – kosmetolog, ekspertka marki SOLVERX®

 

 

 

 

Sprawdź także: Sucha skóra – jak poprawić jej wygląd? 6 sprawdzonych rad!

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner