Uroda

Makijaż permanentny to rozwiązanie szczególnie popularne w kontekście podkreślenia brwi, ust i oczu. Ale tego typu zabiegi mogą mieć też inne funkcje. Ważnym zastosowaniem jest mikropigmentacja medyczna, pozwalająca odtworzyć brodawki sutkowe np. po amputacji piersi. O zaletach i trwałości zabiegów mikropigmentacji opowiada Aleksandra Nowak, kosmetolożka, międzynarodowa trenerka makijażu permanentnego, ekspertka mikropigmentacji paramedycznej z One Clinic w Warszawie.

Makijaż permanentny – na czym polega?

Trwały, niezmywalny makijaż to rozwiązanie wygodne i praktyczne. Dlatego makijaż permanentny, inaczej zwany także mikropigmentacją, jest chętnie wybierany przez wiele kobiet. Na jakiej zasadzie wykonuje się ten zabieg? 
 - Mikropigmentacja wykonywana jest przy pomocy specjalnych rączek (zwanych dermografami) i mikro igieł, które wprowadzają w skórę małe cząsteczki barwnika. Makijaż permanentny to procedura kosmetyczna, która należy do najtrwalszej formy upiększania. Polega na trwałej pigmentacji skóry, której nie należy mylić z tatuażem, ponieważ ten pozostaje na zawsze. Pigmentacja skóry na twarzy jest stosowana głównie do podkreślania rysów i uwydatniania kształtu brwi, oczu i ust – tłumaczy ekspertka.
Do najpopularniejszych zabiegów należą: zagęszczanie lub rekonstrukcja łuku brwiowego, tworzenie efektu błyszczyka lub pomadki na ustach, eyeliner lub zagęszczenie linii rzęs.
Jednak istnieją również zabiegi mające paramedyczne powiązania, takie jak wyrównywanie przebarwień, blizn, rekonstrukcja otoczki brodawki sutkowej po mastektomii oraz pigmentacja skóry głowy.
Nie jest to sztuka łatwa, wymaga odpowiedniego podejścia, zdolności i precyzji.
- Pigmentacja skóry to forma tatuażu, która wymaga specjalistycznego przygotowania, zdolności artystycznych i technik łączonych oraz nadzwyczajnego zwracania uwagi na najmniejsze szczegóły, które składają się na efekt końcowy pigmentowania skóry – dodaje.

Mikropigmentacja – dlaczego warto?

Jeśli masz wątpliwości czy zdecydować się na makijaż permanentny, te argumenty powinny cię przekonać.
Makijaż permanentny jest wodoodporny, nie zmywa się i nie brudzi. Można dzięki niemu dodać ustom optycznej objętości, brwi staną się bardziej harmonijne i symetryczne, a uwydatnienie oczu podkreśli ich kształt. Wiele klientek szczególnie docenia jednak jego inny walor - oszczędność czasu.  Mikropigmentacja skóry poprawia nie tylko nasz wygląd zewnętrzny, ale często samopoczucie i podnosi samoocenę.

Dlaczego makijaż permanentny trzeba powtarzać?

Po wykonanym zabiegu następuję proces gojenia, naturalna wymiana komórek tzw. złuszczenie naskórka oraz reakcja immunologiczna na ciało obce jakim jest barwnik.
- Pigment stabilizuje się (osadza) w skórze ok. 6 tygodni. Po tym czasie widzimy ile barwnika zniknęło w procesie gojenia i ile musimy go dołożyć, aby pigmentacja była kompletna, czyli o odpowiednim nasyceniu koloru i kształciewyjaśnia linergistka.
Niestety czasem może okazać się  makijaż permanentny będzie nietrwały? Dlaczego?
- Nie ma tu jednej odpowiedzi. Na trwałość makijażu wpływa wiele czynników, na przykład rodzaj skóry (skóra tłusta ciężej przyjmuje pigment niż sucha). Również stan zdrowia, przyjmowane leki i przechodzone terapie mogą wpływać na czas i odcień rysunku. Znacząca będzie też nadmierna ekspozycja na słońce, dieta, kosmetyki stosowane w codziennej pielęgnacji, złuszczające zabiegi kosmetologiczne i medyczne, jak również obszar geograficzny i panujące na nim warunki atmosferyczne. Ważna jest prawidłowa pielęgnacja pozabiegowa, którą specjalista powinien dobrać do skóry i jej reakcji, a następnie dokładnie wytłumaczyć klientce.
W związku z tym, że pigmenty do makijażu permanentnego wykazują zmienną trwałość, zazwyczaj konieczne będzie wykonanie korekty brwi raz na rok, a ust i kresek - raz na dwa lub trzy lata. Ta sama zasada dotyczy mikropigmentacji paramedycznej.

Jak przedłużyć trwałość makijażu permanentnego?

Na trwałość makijażu permanentnego i mikopigmentacji paramedycznej pracujemy już od samego wyjścia z gabinetu. Dlatego od samego początku należy zastosować odpowiednią pielęgnację. Pigment trzeba stale chronić przed: słońcem - stosować filtry UV, unikać kwasów i innych produktów głęboko złuszczających, np. zabiegów i produktów kosmetycznych, które wykazują takie działanie.
- Należy pamiętać, że zabieg mikropigmentacji paramedycznej oraz makijażu permanentnego jest procedurą inwazyjną, podczas której zostaje przerwana ciągłość naskórka. Podczas gojenia trzeba unikać opalania, sauny, łaźni, basenu, długich kąpieli, nakładania kosmetyków innych niż te zalecone przez specjalistę. Nie wolno drapać ani skubać miejsc pigmentowanych, bo może to skutkować nierównym rozłożeniem koloru oraz bliznami. Obszar poddany mikropigmentacji powinien sam się wygoić. Po pewnym czasie należy pamiętać o dopigmentowaniu, które pozwoli na wyrównanie koloru lub jego  nasycenie. Zabieg ten należy wykonać nie wcześniej niż po 6. tygodniach i nie później niż do 12. tygodnia od pierwszej mikropigmentacji – tłumaczy Aleksandra Nowak.

Makijaż permanentny – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz poddać się zabiegowi mikropigmentacji, przede wszystkim przemyśl dobrze tę decyzję - pigment pozostaje w skórze do kilku lat. Do tego  świadomie wybierz osobę, która zabieg przeprowadzi i zapytaj o stosowane barwniki.
- Radzę zasięgnąć informacji co do stosowanych przez niego barwników, tuszy, kolorantów. Barwniki powinny być dopuszczone na terenie UE czyli zgodne z REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals), który dotyczy rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów. Osoba pracująca z ich wykorzystaniem musi być świadoma, co znajduje się w środku i jaki to ma wpływ na trwałość, kolor i bezpieczeństwo pracy. W pierwszej kolejności specjalista powinien przeprowadzić z klientem wywiad, aby móc wykluczyć przeciwwskazania (np. ciąża, cukrzyca typu I) i świadomie podjąć decyzję o przeprowadzeniu lub odłożeniu zabiegu. Różne terapie, np. przeciwtrądzikowe czy przyjmowane leki, np. rozrzedzające krew, powinny być podstawą do przełożenia zabiegu.
- Kolejny krok to wizualizacja (rysunek) i dobór koloru. Linergistka powinna wspólnie z klientką dobrać odpowiedni kształt zgodny z symetrią twarzy i typem urody. Po zatwierdzeniu i zgodzie na wykonanie zabiegu, można przystąpić do pracy
.

Mikopigmentacja paramedyczna – nadzieja po amputacji piersi i nie tylko

Szczególny rodzaj trwałej pigmentacji to tzw. mikropigmentacja paramedyczna – zabieg, który pozwala odtworzyć wygląd brodawek sutkowych osobom z historią onkologiczną. 
- Termin „paramedyczny” używany jest do opisania zabiegów pokrywania barwnikiem blizn lub przebarwień skóry, jak na przykład w przypadku bielactwa. Paramedyczne pigmentowanie skóry jest również wykorzystywane do odtworzenia lub poprawy kształtu otoczki brodawki sutkowej po chirurgicznych operacjach piersi lub w przypadku rekonstrukcji po mastektomii. Jeden z najbardziej delikatnych, a jednocześnie najbardziej pożądanych zabiegów, to pigmentacja otoczki brodawki sutkowej oraz blizn spowodowanych zabiegami chirurgii estetycznej, plastycznej i rekonstrukcyjnej. W tym przypadku stosuje się pigmenty zbliżone do naturalnej barwy otoczki i skóry. Tego typu zabiegi przywracają lepsze samopoczucie psychiczne kobietom, które przeszły przez trudne sytuacje – wyjaśnia ekspertka One Clinic.
Ale to nie wszystko! Pigmentacja skóry pozwala również na wykonanie zabiegów w przypadkach skomplikowanych, takich jak bielactwo. Możliwe jest ujednolicenie obszarów skóry objętych chorobą. A także kamuflaż utrwalonych blizn lub nawet przebarwień i rozstępów, co nada skórze bardziej  naturalny i jednolity wygląd.

One Clinic Aleksandra NowakAleksandra Nowak - kosmetolożka, międzynarodowa trenerka makijażu permanentnego, ekspertka mikropigmentacji paramedycznej z One Clinic w Warszawie

 

 

 

Sprawdź także: Rekonstrukcja piersi. Zalecenia, metody, efekty

 

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner