Uroda

Depilacja IPL – jak działa, komu jest polecana i jakie daje efekty?

Depilacja IPL – jak działa, komu jest polecana i jakie daje efekty?

Jesień i zima to idealny czas, aby zacząć depilację i skutecznie pozbyć się owłosienia przed kolejnym sezonem letnim. Jeśli do tej pory zabierałaś się za to za późno, ten artykuł jest sygnałem, żeby tym razem nie przegapić okazji! Przyjrzymy się bliżej depilacji IPL, jej zaletom i wadom. Na pytania odpowiada Agnieszka Miąso, kosmetolog z kliniki Dr Pyla w Dębicy.

Na czym polega depilacja IPL i jak działa ta metoda?

Golenie nóg, pach czy okolic bikini to nieustanna walka z wiatrakami. Efekty widać krótko, nowe włosy są kłujące i często wrastają, powodując stan zapalny. A na dodatek maszynki do golenia to rozwiązanie niezbyt ekologiczne. Ten, kto ceni sobie skuteczność i wygodę, stawia na metody trwałego usuwania owłosienia. Jedną z nich jest depilacja IPL. Jak to działa?

– IPL jest urządzeniem wykorzystującym rozproszoną wiązkę światła, która w procesie fototermolizy powoduje uszkodzenie, a w konsekwencji zatrzymanie ponownego wzrostu włosa. Błysk światła wywołuje zmianę energii świetlnej na cieplną, skutkując uszkodzeniem komórek mieszka włosowego. Technologia IPL nie tylko oddziałuje na melaninę, która jest we włosie. Energię pochłaniają również inne chromofory, takie jak woda i hemoglobina. Działa ona również na hemoglobinę, powodując powstawanie skrzepu krwi w naczyniach włosowatych mieszka włosowego, co zaburza przepływ krwi i skutkuje gorszym odżywieniem komórek. Dzięki temu włosy odrastają wolniej, są rzadsze i słabsze.
Energia wyjściowa, która się rozprasza, nie trafia w pełni do melaniny, lecz po trochę do każdego chromoforu. Dlatego usuwanie włosów metodą IPL nie jest tak precyzyjne i skuteczne, trzeba więc wykonać wiele zabiegów w serii oraz pamiętać o zabiegach przypominających. Depilacja IPL stała się w ostatnich latach bardziej popularna, ponieważ urządzenia z tą technologią można nabyć w sklepach AGD i internetowych. Jednak z doświadczenia wiem, że zabieg takimi urządzeniami trwa długo, trzeba go często powtarzać i dlatego niektórzy klienci tracą zapał do jego wykonywania.

Depilacja IPL – komu jest polecana? 

Epilacja IPL (z formalnego punktu widzenia tak właśnie powinno się nazywać ten zabieg) jest procedurą dla kobiet i mężczyzn, oczywiście z uwzględnieniem określonych przeciwwskazań.

Zabieg można wykonać na wszystkich fototypach skóry według klasyfikacji Fitzpatricka. Nie ma ograniczeń dotyczących koloru skóry i włosów, jednak tę metodę poleca się szczególnie w przypadku włosów siwych, jasnych i rudych. Ze względu na to, że melanina wychwytuje światło, znaczenie będzie miał również kontrast pomiędzy odcieniem skóry a kolorem włosów.

Depilacja IPL – przeciwwskazania

Istnieją pewne przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem terapii. Jakie są ograniczenia w zakresie stosowania depilacji IPL?

Z zabiegów depilacji IPL nie będą mogły skorzystać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Przeciwwskazaniami są również uszkodzenia i infekcje skóry, przebyte lub trwające choroby nowotworowe, epilepsja, choroby tkanki łącznej, nadwrażliwość na światło słoneczne, duże i szybko rosnące znamiona barwnikowe, metalowe implanty, rozrusznik serca. Depilacji IPL nie powinny wykonywać osoby ze świeżą opalenizną lub zastosowanym samoopalaczem. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy nie używamy żadnych ziół, leków lub kosmetyków, które mają działanie fotouczulające, jak np. retinoidy, tetracykliny, nagietek, dziurawiec. W przypadku ziół i kosmetyków należy je odstawić na 3-4 tygodnie przed zabiegiem, a w przypadku leków - 6 miesięcy. 24 godziny przed zabiegiem nie powinno się również spożywać alkoholu.
Istnieją również przeciwwskazania względne do depilacji IPL, przy których zabieg może być wykonywany pod pewnymi warunkami. Warto jednak skonsultować to z lekarzem, bądź doświadczonym kosmetologiem. Należą do nich m.in. łuszczyca, bielactwo, cukrzyca, żylaki. W przypadku wcześniej wykonywanej depilacji woskiem powinno się odczekać 4 tygodnie, aby wykonać depilację światłem, z tego względu, iż może dojść do poparzeń i tworzenia się strupków w miejscach wyrastania włosów.

Depilacja IPL

Depilacja IPL – porównanie z innymi metodami

Metod depilacji mamy wiele. Należą do nich: mechaniczne usuwanie owłosienia (wyrywanie woskiem, bądź pastą cukrową, golenie) oraz chemiczne, czyli pozbywanie się włosów za pomocą specjalnego kremu. Jak depilacja IPL wygląda na ich tle?

W przypadku tych metod bardzo często dochodzi do podrażnień, zapalenia mieszków włosowych, alergii oraz uszkodzeń naskórka. W przypadku depilacji IPL możemy mieć pewność, że nie dojdzie do uszkodzeń naskórka, a możliwość wystąpienia podrażnienia jest niewielka. Wyżej wymienione zabiegi będą spowalniały odrastanie włosów oraz osłabiały je, jednak w przypadku IPL proces ten nastąpi zdecydowanie szybciej i skuteczniej. Istotną rolę odgrywa również ból – IPL, w porównaniu do innych metod, jest bezbolesny, więc świetnie sprawdzi się w przypadku skór wrażliwych i naczyniowych.

Depilacja IPL – skuteczność

Jeśli rozważasz zainwestowanie w depilację IPL, zapewne najbardziej zależy ci na skuteczności zabiegu. Kiedy będą widoczne efekty?

Przeważnie mówimy o serii 15-20 zabiegów, w odstępach co 4-6 tygodni, jednak aby efekt był trwały, zabiegi trzeba systematycznie powtarzać (tzw. zabiegi przypominające), ponieważ nie jest to technologia, która trwale usuwa włosy. W gabinecie spotykam się z różnymi opiniami. Część pań jest zadowolonych z tych urządzeń, ale część z nich uważa, że nie są skuteczne. W tym przypadku dużą rolę odgrywa regularność. W mojej ocenie IPL nigdy nie będzie tak skuteczny, jak profesjonalny laser do epilacji, czyli zabieg wykonywany w gabinecie.

Czy istnieją obszary ciała, na których depilacja IPL jest bardziej lub mniej skuteczna?

Urządzenia IPL na każdym obszarze ciała działają w ten sam sposób. Istotne są tutaj zabarwienie włosa i skóry, grubość i gęstość włosów oraz długość cyklu wzrostu włosa, który różni się w zależności od partii ciała. IPL działa na włosy w fazie anagenu, czyli wzrostu. Dlaczego jest to ważne? Często spotykam się z określeniem osób, które używają IPL w domu, że na pachy i nogi działa, a na bikini nie. Dzieję się tak, ponieważ w różnych partiach ciała nasze owłosienie się różni i może być tak, że na pewne okolice będziemy potrzebowali znacznie większej ilości zabiegów. Gdy decydujemy się na zakup urządzenia do domu, warto zapoznać się z wszystkimi zaleceniami producenta.

IPL a laser

Jak już wiemy, urządzenia IPL można stosować w warunkach domowych, jak i w gabinecie. Inaczej jest w przypadku lasera epilacyjnego, który może obsługiwać jedynie przeszkolony specjalista. Jak wygląda porównanie epilacji za pomocą IPL i lasera?

Podstawowa różnica występuje już na poziomie technologii, mimo że oba urządzenia wykorzystują wiązkę światła. Jak wspominałam IPL to rozproszona wiązka światła, która rozchodzi się w skórze do różnych chromoforów, zaś laser wykorzystuje skoncentrowaną wiązkę światła, która uderza bezpośrednio tylko w melaninę włosów anagenowych. Dzięki temu laser jest bardziej skuteczny. Technologia IPL prowadzi bardziej do uśpienia włosów, a laser do trwałego ich usunięcia. W przypadku epilacji laserowej trzeba wykonać mniej zabiegów i można to robić w większych odstępach czasu. Efekt po wykonanej sesji utrzymuje się zdecydowanie dłużej, choć również laser wymaga zabiegów przypominających. Takie zabiegi w przypadku IPL wykonuje się po 4-6 miesiącach od skończenia serii, a w przypadku lasera po około 2 latach.

Czy depilacja IPL jest bolesna?

Depilacja IPL nie powinna być bolesna. Jednak z doświadczenia wiem, że we wrażliwych okolicach może wystąpić chwilowy dyskomfort w postaci delikatnego pieczenia. Jeżeli depilacja IPL boli, to znaczy, że mamy źle ustawione parametry. Do najczęstszych skutków ubocznych, jednak niewystępujących u większości moich klientek, należą: zaczerwienienie skóry, ciarki, mrowienie, ciepło. Ta reakcja zazwyczaj mija po ok. 15-30 minutach. Może również wystąpić suchość i świąd skóry. Wtedy warto zaopatrzyć się w łagodzący balsam do ciała, najlepiej bez substancji zapachowych. Do powikłań należą m.in. poparzenia skóry i przebarwienia, które mogą zdarzyć się raczej u osób z ciemną karnacją. Mogą one wynikać ze złego użytkowania urządzenia i niestosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Agnieszka MiasoAgnieszka Miąso - kosmetolog z kliniki Dr Pyla w Dębicy, nauczyciel i szkoleniowiec w szkole ŻAK Rzeszów, „Kosmetologia pod lupą”.

 

 

 

Sprawdź także: Kosmetyczne hity – wybór redakcji! Grudzień 2023

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner