Uroda

Odkryj tajemnicę pięknej skóry! Retinol to MUST HAVE w twojej pielęgnacji!

Odkryj tajemnicę pięknej skóry! Retinol to MUST HAVE w twojej pielęgnacji!

O tym, jak mądrze wprowadzić do codziennej rutyny retinol, jak go odpowiednio stosować, by przyniósł oczekiwane rezultaty, opowiedziały kosmetolożki Agnieszka Lepa, Marta Tutakowska-Idzikowska, Oliwia Kukulak z gabinetu medycyny estetycznej Estetica Nova.  

 

Jesieno-zimowa pielęgnacja powinna zawierać retinol. Dlaczego nasza skóra tak bardzo „kocha” ten składnik?

Agnieszka: Retinol w jesiennej pielęgnacji jest wręcz konieczny. Jest to składnik idealny dla każdego rodzaju skóry. Dlaczego nasza skóra kocha retinol? Bo ma działanie przeciwzmarszczkowe, przeciwtrądzikowe, rozjaśniające.

Marta:  Warto dodać, że retinol bardzo ładnie przebudowuje skórę i ją pogrubia.

Agnieszka: Retinol w codziennej pielęgnacji przynosi nam po prostu ogromny szereg korzyści.

 

Dlaczego właśnie o tej porze roku warto wprowadzić retinol?

AgnieszkaRetinol wprowadzamy do pielęgnacji jesienią, ponieważ jest to substancja nieco drażniąca. Jesień jest okresem bardziej bezpiecznym, kiedy jest mniej słońca. Dlatego jeżeli ktoś chce po raz pierwszy stosować retinol, to właśnie teraz. Natomiast, jeżeli ktoś skóra jest już przyzwyczajona do retinolu, możemy stosować go przez cały rok. Wtedy zmieniamy jego formy i stężenie.

Marta: Np. jeżeli pacjentka stosuje retinol o stężeniu 1 % w ciągu jesieni i zimy, to na okres wiosenno-letni schodzi do 0.5%.

 

Jak mądrze zacząć pielęgnację z retinolem?

Agnieszka: Retinol wprowadzamy stopniowo w tzw. procesie retinizacji.

Marta: Zaczynamy od niskich stężeń retinolu. Przez pierwszy tydzień stosowania dwa razy w tygodniu i obserwujemy co się dzieje ze skórą. Jeżeli będzie dobrze reagowała to w kolejnym tygodniu już trzy razy w tygodniu. Jeżeli będzie podrażniona pozostajemy przy dwóch razach. I tak stopniowo zwiększamy częstotliwość stosowania do siedmiu razem w tygodniu, czyli do codziennej pielęgnacji. Pamiętajmy, że stosujemy go tylko w pielęgnacji wieczornej.

 

Od niskich stężeń to znaczy?

Marta: My rekomendujemy, by rozpocząć od stężenia 0,3%

 

Pielęgnację retinolem lepiej zacząć w gabinecie czy można w domu?

Marta: Zdecydowanie w domu przyzwyczajamy skórę do retinolu i dopiero po okresie retinizacji, polecamy przyjść do gabinetu na zabieg. Np. dobrze gdyby pacjentka zabrała do domu preparat, stosowała go dwa, trzy tygodnie i dopiero po tym czasie przyszła do nas na zabieg. Wtedy będzie bardzo ładny efekt i nie będzie tych skutków ubocznych.

Do jakiego stężenia można dojść przyzwyczajając skórę stopniowo?

Agnieszka: Powiedzmy, że w domu możemy stosować retinol o stężeniu 1 %

Marta: W gabinecie mniej więcej 2 %

 

A czy są osoby, które powinny unikać retinolu?

Agnieszka: Osoby np. z trądzikiem różowatym lub skórą bardzo naczyniową powinny stosować łagodniejszą formę retinolu czyli retinal. Jeżeli u takich skór jednak wystąpi zaczerwienienie  lub podrażnienie, to mogą spróbować stosować retinal w formie kanapkowej, czyli, najpierw krem nawilżający, odczekać 15 min i na to retinal. Można też zacząć od formu buforowej, czyli nałożyć na 30 min i zmyć.

 

Jak długo należy stosować retinol, by zobaczyć pierwsze efekty?

Marta: Pierwsze efekty w postaci rozjaśnienia widać już po trzech miesiącach stosowania.

Oliwia: Wpływ retinoidów na skórę jest skomplikowany i zależy od wielu czynników, takich jak stężenie, forma i częstotliwość stosowania. Chociaż retinoidy mogą wykazywać aktywność już po kilku dniach, widoczne efekty na skórze, takie jak wygładzenie czy redukcja zmarszczek, zazwyczaj wymagają kilku tygodni do kilku miesięcy systematycznego stosowania. Badania naukowe oceniają skuteczność retinoidów zazwyczaj w perspektywie 4, 8, 12 tygodni oraz długoterminowo, co może wynosić nawet 4-6 miesięcy. Warto więc być cierpliwym i regularnie i bez przerwy na okres letni stosować retinoidy, aby cieszyć się ich korzyściami dla skóry.


Agnieszka: Dla efektu anti-aging retinol stosujemy dwa lata. Najważniejsza jest regularność. Im dłużej, tym lepiej.

 

A czy jest coś, co jeszcze bardziej podbije efekt retinolu?

Marta: Tak, antyoksydanty np. wit. C lub ksantohumol. Takie połączenie bardzo dobrze sobie radzi np. z przebarwieniami skóry. Takie są najnowsze procedury zabiegowe.

 

Czy retinol nadaje się do zabiegów łączonych?

Agnieszka: Najnowsze rekomendacje są takie, by zacząć działać od łagodniejszej formy czyli właśnie kosmetykami i aktywnymi substancjami takimi jak retinol z antyoksydantem. Obserwujemy skórę jak reaguje. Czy przebarwienia bledną. 

Marta: Chodzi o wyciszenie skóry. Dopiero w następnym kroku przechodzimy do bardziej agresywnych procedur takich jak np. laseroterapia. I wtedy możemy przejść do zabiegów łączonych. W gabinecie możemy retinol łączyć z peelingami chemicznymi, mikronakłuwaniem. Taka procedura daje super efekt anti-agingu: rozjaśniania, napięcia i wystymulowania skóry.

Agnieszka: Natomiast w pielęgnacji domowej trzeba uważać na wszystkie kwasy, ale też i witaminę C. Trzeba zawsze obserwować skórę.

Marta: I należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem. Przy retinolu to konieczność!

Źródło: materiały prasowe

Sprawdź także: Kosmetyczne hity – wybór redakcji! Grudzień 2023

Facebook

reklama
P - Laha
reklama
P - Face & Body
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner