Uroda

Skuteczny krem, czyli jaki?

Skuteczny krem, czyli jaki?

Rynek kosmetyczny rozkwita, oferując nam coraz to nowsze produkty do pielęgnacji twarzy i ciała. W morzu tych propozycji trudno jest wyłowić ten jedyny, skuteczny krem, który spełni nasze oczekiwania i potrzeby.Aby podjąć świadomą decyzję przy wyborze produktów do pielęgnacji warto wiedzieć, co tak naprawdę czyni krem efektywnym. Podpowiada doktor Barbara Kamińska-Skorus, lekarz medycyny estetycznej.

 Skuteczny krem – analiza skóry robi różnicę!

Zanim sięgniemy po kolejny krem pielęgnacyjny ze sklepowej półki, powinniśmy zatrzymać się na chwilę i zwrócić uwagę na potrzeby naszej skóry. Aby dobrać odpowiednią pielęgnację, warto zgłosić się do eksperta.
W mojej praktyce podczas każdej konsultacji z zakresu medycyny estetycznej dokonuję szczegółowej analizy skóry pacjenta. Po dokładnym demakijażu i w dobrym oświetleniu oceniam skórę pod kątem zmian chorobowych, przebarwień, podrażnień, czy występowania naczynek. Wspólnie z pacjentem analizujemy stosowane dotychczas kosmetyki. Dzięki wskazówkom i zaleceniom eksperta można osiągnąć lepsze efekty pielęgnacyjne w domu.
Na skuteczność kremów ma wpływ poprawne określenie potrzeb skóry. Inny krem będzie wskazany dla skóry suchej, a inny dla naczynkowej czy podrażnionej. Bardzo często nadwrażliwość skóry wynika właśnie z nieodpowiedniej pielęgnacji. Dobierając kremy, analizuję nie tylko skórę, ale również przewlekłe choroby pacjenta, występujące alergie i jego styl życia.

Jak właściwie dobrać krem?

Każda skóra jest inna. Jej potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem, a nawet porą roku. To, co działa na koleżankę, niekoniecznie będzie odpowiednie dla nas. Można czuć się zagubioną, gdy kolejny krem do twarzy okazuje się niewypałem. A do tego, wiele z nas zadaje sobie pytanie: Jak dobierać skuteczny krem do potrzeb skóry, gdy borykamy się z jej różnymi problemami  - np. jednocześnie mamy skórę suchą i z przebarwieniami?
– Na każdego pacjenta trzeba patrzeć osobniczo, dlatego właśnie stosuję indywidualnie dobrane protokoły, zależnie od zaplanowanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii. Przy kilku problemach skóry, takich jak przesuszenie i przebarwienia, pacjent otrzyma propozycję skutecznej pielęgnacji domowej, opierającej się na stosowaniu kilku produktów. Po zakwalifikowaniu np. do laserowego usuwania przebarwień proponowane kremy mają na celu przygotowanie skóry do zabiegu. Zastosowanie takiej profesjonalnej pielęgnacji wzmacnia efekty zabiegów. Często już w tej fazie „przygotowania” ustępują niektóre problemy skórne. Dobór kremu jest zatem też wynikiem całej terapii przygotowanej dla skóry pacjenta.

Szukaj tego składnika w drogeryjnych kremach!

W poszukiwaniu idealnego kremu warto zrozumieć, które składniki są szczególnie skuteczne i jakie korzyści mogą przynieść naszej skórze. Przyglądając się rekomendacjom ekspertów, napotykamy jeden składnik aktywny, który zawsze znajduje się na czele polecanych substancji. Jaki?

Szczególnie skutecznym składnikiem w kremach jest retinol. Retinol złuszcza martwe komórki naskórka i pobudza procesy regeneracyjne w głębszych warstwach skóry, co przyczynia się do zwiększonej produkcji kolagenu, a więc działa przeciwstarzeniowo.

Produkty zawierające retinol mają silne właściwości odmładzające. Pomagają w redukcji zmarszczek, poprawiają teksturę skóry.

Skuteczny krem – z drogerii czy profesjonalny?

Decyzja, czy wybrać  krem drogeryjny czy profesjonalny, zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb skóry oraz budżetu. Każdy taki produkt będzie miał swoje wady i zalety. Osobom o normalnej skórze, bez szczególnych problemów, kremy dostępne w drogeriach mogą zapewnić odpowiednie nawilżenie i pielęgnację. Kiedy jednak mamy skórę problematyczną, warto przyjrzeć się produktom specjalistycznym. 
Profesjonalne kremy zdecydowanie różnią się od tych drogeryjnych. Przede wszystkim podlegają badaniom na zawartość substancji aktywnych. Eliminuje się z nich, lub znacznie ogranicza, substancje zapachowe i barwniki mogące mieć działanie uczulające. A w drogerii to właśnie kolor i zapach kremu zazwyczaj przyciągają kupującego.
Pamiętajmy, że w pielęgnacji pozabiegowej najważniejsza jest ochrona przeciwsłoneczna. Również w tej kwestii profesjonalne kremy mają przewagę nad tymi drogeryjnymi. Często krem przeciwsłoneczny kupiony w drogerii nie daje dostatecznej ochrony, co może doprowadzić do przebarwień po zabiegach medycyny estetycznej, czy laseroterapii. W gabinecie mam specjalną kamerę, za pomocą której mogę sprawdzić, czy zastosowany przez pacjenta krem faktycznie zapewnił obiecywaną przez producenta ochronę przeciwsłoneczną. Niestety, często okazuje się, że pomimo deklarowanej wartości SPF efekt zabezpieczenia przed słońcem jest słaby. Dlatego zawsze w protokole pielęgnacji pozabiegowej zwracam szczególną uwagę na profesjonalny krem przeciwsłoneczny. 

Uważaj na te kremy!

Właściwe dbanie o swoje kremy nie tylko zwiększa ich skuteczność, ale również zapewnia zachowanie ich właściwości. Minimalizuje też ryzyko ewentualnych reakcji alergicznych.
Stosując krem, zwracajmy uwagę na datę ważności, ale również na konsystencję, zapach i warunki przechowywania. Zdarza się, że pomimo aktualnej daty ważności krem zmienił konsystencję, np. pojawiły się w nim grudki lub zmienił się zapach. Może do tego doprowadzić wysoka temperatura, gdy zostawimy kosmetyki w nagrzanym aucie, lub narażenie na zmienne warunki atmosferyczne, np. w luku bagażowym samolotu, czy paczkomacie. Warto pamiętać również o zachowaniu higieny otwartego opakowania kremu. Powinniśmy nabierać krem jednorazowym patyczkiem lub szpatułką, aby nie przenieść do opakowania flory bakteryjnej obecnej na naszych palcach.

Alergia na krem – co robić?

Wiele czynników może spowodować, że pojawi się alergia na krem. Na szczycie tej listy mogą być substancje zapachowe, barwniki, konserwanty, ale także po prostu indywidualna nadwrażliwość skóry lub nieodpowiednie przechowywanie kremu. 
Podrażnienie czy alergię związaną z zastosowanym kremem zawsze warto skonsultować z lekarzem. Do czasu konsultacji odstawiamy wszystkie stosowane kosmetyki, myjemy twarz tylko czystą wodą. Można zastosować leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty. Często zdarza się, że niepokój pacjentów wywołuje podrażnienie skóry występujące po wprowadzeniu kremów z retinolem. Prowadząc kuracje takimi preparatami, zawsze uczulam pacjenta na możliwość wystąpienia zaczerwienienia, które w tej sytuacji jest efektem przejściowym, nie wymagającym interwencji.

 

Barbara Kamińska SkorusLek. Barbara Kamińska-Skorus  – lekarz medycyny estetycznej. Na co dzień pracuje w Szpitalu Lift Med w Rybniku, gdzie zajmuje się medycyną przeciwstarzeniową, regeneracyjną i laseroterapią.

 

 

 

Sprawdź także: Odkryj tajemnicę pięknej skóry! Retinol to MUST HAVE w twojej pielęgnacji!

Facebook

reklama
P - Laha
reklama
P - Face & Body
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner