Styl życia

Stretching – dlaczego warto regularnie rozciągać ciało?

Stretching – dlaczego warto regularnie rozciągać ciało?

Znasz to uczucie, gdy twoje ciało jest odrętwiałe, bolą plecy, kark i nogi? Niestety brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia na home office, mogą sprawiać, że ciało stanie się mało elastyczne i obolałe. Na szczęście stosując regularnie stretching, możemy poprawić zakres ruchu ciała i sprawić, że będzie ono zrelaksowane i rozciągnięte. Dlaczego warto wykonywać stretching i o czym pamiętać podczas ćwiczeń? Wyjaśniamy!

Po co się rozciągać?

Ten, kto chociaż raz spróbował rozciągania, wie jakie pozytywne aspekty na samopoczucie ma stretching. Podczas wysiłku fizycznego organizm wytwarza endorfiny, co pozytywnie wpływa na nastrój. Rozluźnione mięśnie przekładają się również na poczucie odprężenia. Gdy połączysz stretching z praktyką odpowiedniego, głębokiego oddychania z pewnością odczujesz relaks, zredukujesz poziom stresu. Ale to nie wszystko! Szczególnie teraz, gdy wiele osób zmieniło styl pracy i większość obowiązków może wykonać z domu, siedząc przy komputerze, warto wykonywać stretching dla rozluźnienia organizmu. Wielogodzinna praca przed ekranem monitora może powodować ból pleców, ramion, krzyża i dłoni. Stosując ćwiczenia rozciągające, uwolnisz ciało od napięć.
Wykonując stretching, poprawiasz elastyczność i sprawność swojego ciała. Kiedy mięśnie nie są tak spięte, poprawia się jakość codziennego funkcjonowania. Polepsza się krążenie w ciele, a więc mięśnie są lepiej dotlenione i przyspiesza się ich regeneracja. Następuje poprawa sprawności ruchowej i przede wszystkim znikają napięcia z ciała.

Stretching dynamiczny czy statyczny?

Rozciąganie powinno być dopasowane do tego, jaki jest cel wykonywanych przez ciebie ćwiczeń. Stretching dzielimy na dynamiczny lub statyczny. Pierwszy z nich sprawdza się, jako sposób na rozgrzewkę przed treningiem. Stosuje się go m.in. po to, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się kontuzji podczas treningu. Tego typu ćwiczenia obejmują dynamiczne skłony, wykopy, wymachy nóg w przód, w tył oraz do boku, krążenia i wymachy ramion. Natomiast stretching statyczny, wykonywany w dni nietreningowe, poprzez wielosekundowe rozciąganie, będzie prowadził do zwiększenia elastyczności i zakresu ruchu w stawach. Do tego typu ćwiczeń można zaliczyć skłony w rozkroku, przyciąganie stóp do pośladków, koci grzbiet, odwodzenie zgiętej nogi do przodu i do tyłu, przyciąganie głowy do klatki piersiowej.

Jak prawidłowo się rozciągać?

Stretching nie może być bolesny, ale powinien powodować lekki dyskomfort. Ból, zamiast rozciągać mięśnie sprawi, że będą się jeszcze bardziej napinały. Dlatego warto obserwować swoje ciało i stale kontrolować ruchy. Ćwiczenia rozciągające powinny być wykonywane powoli i dokładnie. Staraj się utrzymać daną pozycję przez kilkadziesiąt sekund (ok. 30-60). Wybór odpowiednich ćwiczeń powinien zależeć od tego, jaki chcesz osiągnąć cel: poprawić elastyczność mięśni, zrelaksować kręgosłup, rozciągnąć tylną część ud, nauczyć się robić szpagat lub mostek. Warto systematycznie zwiększać trudność ćwiczeń, a wraz z biegiem czasu, twój zakres ruchu i elastyczność ciała będzie się stopniowo zwiększać.

Czy stretching wyszczupla?

Zasadniczo celem stretchingu nie jest wymodelowanie sylwetki, nie prowadzi on do spalenia dużej ilości kalorii, ale stosując regularnie tego typu ćwiczenia, poprawia się postura ciała. Mięśnie rozciągają się i wydłużają, co ma wpływ na smuklejszy wygląd sylwetki. Dla typowego wyszczuplenia lepiej jest stosować intensywne ćwiczenia interwałowe.

Rozciągnie przed czy po treningu?

Przed rozpoczęciem treningu nie powinno się zanadto relaksować mięśni, aby nie zmniejszać ich siły i nie powodować ryzyka pojawienia się urazów. Jako przygotowanie do treningu powinno się stosować jedynie stretching dynamiczny, który będzie pełnił funkcję rozgrzewki. Natomiast po treningu należy wykonać tzw. cool down. Warto wykonywać go bezpośrednio po treningu, aby uspokoić ciało po wysiłku.Taka chwila na rozciąganie pomaga dać organizmowi czas na ochłonięcie, uspokoić oddech i obniżyć tętno. Klasyczny stretching warto wykonywać w dni nietreningowe.

Przeciwwskazania do stretchingu

Zasadniczo rozciąganie jest to bezpieczna forma aktywności. Ważne, aby stretching wykonywać stopniowo i poznawać zakres możliwości swojego organizmu. Nie doprowadzać do pojawienia się bólu wskutek danego ruchu. Przeciwwskazaniem do stretchingu mogą być niedawno przebyte urazy narządów ruchu oraz choroby zwyrodnieniowe stawów, dlatego warto skonsultować takie przypadki z lekarzem.

Przeciwwskazaniem do stretchingu na pewno nie jest wiek. Jest to aktywność polecana nawet osobom starszym.To doskonała metoda na poprawę zakresu ruchu i usprawnienie codziennego funkcjonowania. Dzięki takim ćwiczeniom seniorzy mogą wzmocnić ścięgna i mięśnie, pozbyć się przykurczów mięśni, poprawić gibkość i wyeliminować ból pleców, co jest niezwykle ważne dla dłuższego zachowania ciała w dobrej kondycji i zdrowiu.

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner