Styl życia

sport

Aktywności na świeżym powietrzu, sala fitness, czy siłownia? Bez względu na to, jaki rodzaj sportu uprawiasz, planując intensywne treningi, musisz pamiętać, by odpowiednio dbać o skórę, aby nadal zachwycała swoim blaskiem. Poznaj nowe kosmetyki dla aktywnych, stworzone przez Laboratorium Kosmetyczne AVA we współpracy z Mistrzem Polski w siatkówce kobiet – ŁKS Commercecon Łódź. 3,2,1… start!

Trekking oraz nordic walking od lat zyskują dużą popularność w Polsce. Polecane są zarówno osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, jak i tym, którzy chcą pozostać w dobrej formie przez długie lata. Warto poznać te dwie aktywności, bowiem mogą one być uprawiane niemal w każdym wieku i dają szybkie rezultaty.

Trekking to piesza wyprawa turystyczna w trudny i niedostępny region. Najczęściej są to marsze po górach, będące pośrednią formą między wspinaczką a turystyką pieszą. Sport można urozmaicać, wybierając wyprawy w tropiki, na pustynie, a nawet na wulkany. Osoby uprawiające trekking pomagają sobie podczas tych wędrówek kijkami trekingowymi. Jest to zupełnie inna dyscyplina niż nordic walking. Trekking pomaga w wędrówkach, a nordic to sposób chodu.

Zalety trekkingu

Sport ten jest kierowany głównie dla osób wytrzymałych, które nie boją się dalekich wypraw w głąb przyrody. Trekking angażuje prawie wszystkie mięśnie naszego ciała do pracy, zwiększa także zużycie energetyczne o około 30% w porównaniu do zwykłego marszu. Dodatkowo podnosi tętno o około 15 uderzeń na minutę. Przy schodzeniu po stromych stokach i na twardej nawierzchni odciąża stawy kolanowe. Odciąża również mięśnie przy marszu na równym terenie oraz na nieprzetartych szlakach w warunkach zimowych. Dzięki trekkingowi kształtujemy sylwetkę, usprawniamy układ oddechowy i ćwiczymy kondycję. W rezultacie poprawia się nasza gibkość i wytrzymałość.

Kijki trekkingowe

Kije trekingowe charakteryzują się rękojeściami, które wyposażone są w pasek. Ma to za zadanie podtrzymywać dłonie w czasie długich i męczących wypraw. Bardzo często można takie kije złożyć. Te najtańsze najczęściej składane są w dwóch miejscach i zrobione są z aluminium. Kije średniej ceny są dwuczęściowe, zazwyczaj również wykonane z aluminium. Kije z wyższej półki zawierają węgiel i są jednoczęściowe. Na końcówkach nierzadko umocowany jest gumowy talerzyk, który można ściągnąć. Groty są proste, pionowe, tępe bez ostrza na końcu. Przy zakupie kijków warto wybrać takie, które mają możliwość wymiany grotów. W razie uszkodzenia łatwo będzie je naprawić.


Polskie szlaki

1.Pieniny – pasmo górskie ma swój wyjątkowy charakter, m.in. dlatego, że można z nich podziwiać Tatry w pełnej krasie. Najpopularniejszym szczytem Pienin są Trzy Korony, z których doskonale widać przełom Dunajca i Pieniński Park Narodowy.

2.Tatry, Dolina Pięciu Stawów – dojście do Doliny Pięciu Stawów przez Dolinę Roztoki jest niezapomnianym przeżyciem. Trasa wiedzie obok największego wodospadu w polskich Tatrach – Siklawę.

3.Szlak Orlich Gniazd – rozpoczyna się w Krakowie i kończy w Częstochowie po 163 kilometrach. Po drodze rozmieszczone są liczne zamki i warownie, które usytuowane są na skałach.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przynosi znacznie więcej korzyści dla zdrowia niż treningi w siłowni, czy klubie fitness. Coraz bogatsza oferta outdoorowych zajęć ruchowych sprawia, że Polacy zaczynają wychodzić po zdrowie i formę.

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

Zdrowy styl życia to coś więcej niż modne hasła w telewizji, markowy strój na siłownię czy obco brzmiące nazwy produktów spożywczych. Zdrowy styl życia to równowaga psychiczna, która stanowi tak samo istotną część naszego funkcjonowania, jak zdrowie fizyczne, aktywność sportowa oraz prawidłowa dieta. Dopiero połączenie tych wszystkich składowych daje odpowiedź na pytanie: jak prowadzić zdrowy styl życia?

Bombardowani natłokiem informacji, często gubimy się w tym, co jest dla nas dobre, a co niekoniecznie. W takiej sytuacji przydatne mogą się okazać porady dietetyczne lub konsultacje z trenerem personalnym. Często istnieje możliwość darmowych spotkań w ramach organizowanych spotkań dotyczących prowadzenia zdrowego stylu życia. Nawet mała wskazówka i porada eksperta może spowodować wzrost motywacji i początek wspaniałej drogi do lepszego życia.

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

Jak już wcześniej wspomniano, podstawą jest połączenie trzech elementów: skuteczna dieta, aktywność fizyczna oraz równowaga psychiczna. Dobrze zbilansowana dieta powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb, pozbawiona jednak cukru, przetworzonej żywności, napojów gazowanych czy nadmiaru alkoholu. Sport powinien stanowić część naszych codziennych aktywności, wpisany w regularny grafik. Dopiero systematyczność przynosi pożądane efekty. Często pomijany spokój psychiczny, redukcja stresu i znalezienie własnej metody na relaks, stanowią istotny czynnik na drodze prowadzenia zdrowego stylu życia. Tak niewiele potrzeba!

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner